Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Souhrnný přehled
  

Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze


Souhrnný přehled

Akce:

    Celkem se uskutečnilo na 260 akcí.
     
    Výstavy
    : 76 (z toho 6 putovních)
    Koncerty: 34 samostatných koncertů
    Festivaly: 17 festivalů s programem na židovské téma
    Divadla: 31 divadelních představení (a jejich několikanásobné reprízy v průběhu roku)
    Přednášky a diskuse: kolem 60
    Společenské akce: 25
    Aktivity Českých center v zahraničí: 13 uspořádaných akcí
    Jiné akce: 2 nezařazené aktivity

     

Návštěvnost:

    Řádový odhad návštěvnosti sčítá na 100.000 návštěvníků (bez započtení návštěvníků stálých expozic ŽMP).
     

Místa:

    Oslavy představily židovskou kulturu ve 42 městech České republiky a zavítaly také na několik míst Evropy.
     
    Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Karlovy Vary, České Budějovice, Český Krumlov, Liberec, Česká Třebová, Kamenice n. Lipou, Most, Jičín, Dvůr Králové, Terezín, Polička, Chotěboř, Žacléř, Velké Meziříčí, Kroměříž, Kutná Hora, Mikulov, Ústěk, Krnov, Lipník n. Bečvou, Valašské Meziříčí, Břeclav, Mohelnice, Trutnov, Prostějov, Žatec, Třebíč, Hartmanice, Hradec Králové, Děčín, Rychnov n. Kněžnou, Boskovice, Holešov, Strakonice, Písek, Čkyně, Volyně, Bratislava, Košice, Stockholm, Budapešť, Paříž, Varšava, Drážďany, Pisa, Frankfurt n. Mohanem, vybraná města Bosny a Hercegoviny, Maribor
     

Partneři:

    Oslav se účastnilo 135 partnerských institucí.
     
    Muzea & galerie:

    Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově, Galerie Millennium, Galerie SVU Mánes Diamant, Galerie Vyšehrad, Galerie výtvarného umění v Chebu, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Komorní galerie Domu fotografie Josefa Sudka, Městské muzeum a galerie v Břeclavi, Městské muzeum v České Třebové, Městské muzeum v Chotěboři, Městské muzeum v Kamenici n. Lipou, Městské muzeum v Poličce, Městské muzeum Žacléř, Moravské zemské muzeum v Brně, Muzeum Boskovicka, Muzeum dětské kresby, Muzeum hl. města Prahy, Muzeum Kroměřížska, Muzeum města Brna, Muzeum Mladoboleslavska, Muzeum Podkrkonoší v Trutnově, Muzeum Prostějov, Muzeum romské kultury, Muzeum T. G. M. Rakovník, Muzeum umění Olomouc, Muzeum Velké Meziříčí, Muzeum Vysočiny Jihlava, Múzeum židovskej kultúry v Bratislavě, Národní muzeum fotografie v Jindřichově Hradci, Oblastní galerie v Liberci, Oblastní muzeum v Mostě, Pedagogické muzeum J. A. Komenského, Regionální muzeum a galerie Jičín, Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci, Regionální muzeum v Mikulově, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Židovské muzeum ve Vídni
     
    Židovské organizace & synagogy:
    Baševi o.s., Bejt Praha, Matana, a.s., OLAM – Společnost Judaica Holešov, Synagoga v Krnově, Synagoga v Rychnově n. Kněžnou, Synagoga v Úštěku, Unie židovské mládeže, Židovské obce v ČR
     
    Velvyslanectví & kulturní střediska:
    Polský institut, Rakouské kulturní fórum, Velvyslanectví Argentinské republiky, Velvyslanectví Kanady, Velvyslanectví Lotyšské republiky, Velvyslanectví Nizozemského království, Velvyslanectví Státu Izrael, Velvyslanectví Turecké republiky,Velvyslanectví USA
     
    Festivaly:
    9 bran, Febiofest, Festival Boskovice, Festival ŠAMAJIM v Třebíči, Jeden svět, MOFFOM – mezinárodní festival hudebních filmů, Poláčkovo léto v Rychnově n. Kněžnou, Nekonvenční žižkovský podzim Jiřího Hoška, Prague Writers‘ Festival, Pražské jaro, Pražský divadelní festival německého jazyka, Respect, Židovské dny 2006 Prácheňsko
     
    Divadla:
    Činoherní klub, Dejvické divadlo, Divadlo Archa, Divadlo Minor, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo na prádle, Divadlo na voru, Divadlo Na zábradlí, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Ponec, Divadlo Rokoko, Divadlo U stolu, Divadlo Ungelt, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Viola, HaDivadlo, Husa na provázku, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Lyra Pragensis, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, Národní divadlo v Brně, Národní divadlo v Praze, Státní opera Praha
     
    Další instituce:
    Česká centra, Česká kultura, Hankův dům ve Dvoře Králové n. Labem, Karlova univerzita, Karmelitánské nakladatelství, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Knihovna v Broumově, Knihovna v Třebíči, Krátký film Praha a.s., Kultura do města v Kutné Hoře, Kulturní centrum Zahrada, KVIZ Třebíč, Město České Budějovice, Město Heřmanův Městec, Město Lipník n. Bečvou / Církev československá husitská, Městská knihovna v Praze 4, Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, Multikulturní centrum Praha, Nadační fond Nové Bible kralické, Národní filmový archiv, Památník Hartmanice o.s., Památník národního písemnictví, Památník Terezín, Roxy / NoD, Sdružení Areka v Opavě, Sdružení Respekt a tolerance, Sdružení Serpens, Společnost Franze Kafky, Spolek Praha-Cáchy, Správa Pražského hradu, Úhlava o.p.s. Klatovy, Univerzita v Kolíně n. Rýnem ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, František Brikcius
     

Mediální partneři:

    MF Dnes, Týden, Český rozhlas, The Prague Post
     

Finanční podpora:

    Židovské muzeum v Praze, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Hlavní město Praha, Městská část Praha 1, Městská část Praha 3, Velvyslanectví USA, Velvyslanectví Kanady, Velvyslanectví Nizozemského království, Velvyslanectví Turecké republiky
     
    K instalaci projektu Archa přispěly:
    SIEZA, s.r.o., Goodside Foundation, Hardesh Foundation, The Lee Foundation, The Davis Family, The Glina Family, The Warshafsky Foundation, JAP–Jewish Art/Products/Politics
     
    Dny židovské kultury v Brně podpořily:
    Město Brno, Jihomoravský kraj, Ministerstvo kultury ČR, Židovská obec Brno
     
    Vybrané partnerské projekty podpořily také další organizace a instituce.
     

Zahraniční spolupráce:

    Roku s židovskou kulturou se aktivně zúčastnilo 17 zemí světa.
     
    Argentina, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Česká republika, Francie, Izrael, Kanada, Lotyšsko, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Turecko, USA
     

Vydané publikace:

    Celkem 11 vydaných publikací a 1 originální autorská serigrafie.
     
    100 předmětů ze sbírek Židovského muzea v Praze

    Obrazová publikace vydaná k 100. výročí založení Židovského muzea v Praze představuje 100 nejznámějších předmětů z muzejních sbírek. Celostranné fotografie stovky předmětů a jejich detailů jsou doprovázeny stručným textem v šesti jazycích – češtině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině a španělštině.
    Kurátorský výběr: Michaela Hájková, Jaroslav Kuntoš, Olga Sixtová, Dana Veselská. Editor: Eva Kosáková. 252 stran. ISBN 80–86889–33–5
     
    Moje setkání s židovstvím, Sborník přednášek z cyklu Vzdělávacího a kulturního centra ŽMP
    Sborník příspěvků, které zazněly ve stejnojmenném cyklu přednášek ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze od března 2004 do ledna 2006.
    Autoři příspěvků: Daniel Herman, Jan Schwarz, Rudolf Zahradník, Erazim Kohák, Helena Illnerová, Jan Šimsa, Jan Sokol, Lenka Procházková, Ivan Medek, Cyril Höschl, Jiřina Šiklová, Petr Pithart, Václav Havel. Jednotlivé příspěvky jsou doplněny medailony autorů. Sborník je uveden projevem Jana Wericha, proneseném v roce 1968 při příležitosti otevření výstavy Millenia Judaica Bohemica v Praze. Je doplněn přílohou textů K. H. Borovského, T. G. Masaryka, Jana Masaryka a Václava Havla týkajících se Židů. Za podpory Státního fondu kultury MK.
    Uspořádal Miloš Pojar. 146 str., 13 černobílých fotografií v textu, česky. ISBN 80–86889–27–0
     
    Pražské ghetto, Pražské ghetto v obrazech
    K výstavě „Pražské ghetto v obrazech“ byl vydán stejnojmenný katalog, který ukazuje zájem předních pražských umělců o motivy pražského Židovského Města od konce 18. do počátku 20. století. Najdeme zde díla Antonína a Josefa Mánesa, J. V. Hellicha, Vincence Morstadta, krajináře Bedřicha Havránka a Matyáše Wehliho, slavného figuralisty Jaroslava Čermáka, Vojtěcha Hynaise, Luďka Marolda, Jana Minaříka, Antonína Slavíčka, Václava Jansy, Václava Hradeckého, Aloise Wierera, ale také moderních umělců Emila Orlika, Zdenky Braunerové, Adolfa Kašpara, Hugo Steinera, Jana Konůpka, naivisty Adolfa Kohna nebo expresionisty Bedřicha Feigla.
    Autor: Arno Pařík. 120 str., 265 barevných reprodukcí, česky a anglicky. ISBN 80–86889–23–8
    Muž, který si nedal pokoj, Příběh Josefa Poláka (1886–1919)
    Katalog věnovaný Josefu Polákovi – významnému historiku umění, muzejníkovi a organizátorovi kulturního života v předválečném Československu, osobnosti, která výrazným způsobem ovlivnila podobu Židovského muzea v Praze – byl vydán v rámci stejnojmenné výstavy v Galerii Roberta Guttmanna. Katalog obdržel zvláštní cenu Gloria Musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2005.
    Autorkou katalogu je Magda Veselská.
    Katalog vyšel dvojjazyčně v češtině a angličtině. 119 str. ISBN 86889–22–X
     
    Mazal tov – hodně štěstí – good luck, Židovské svatební obřady: Historie a současnost
    Katalog ke stejnojmenné výstavě v Galerii Roberta Guttmanna, která přiblížila tradiční židovský svatební obřad – jeho průběh a atributy. Za podpory Ministerstva kultury.
    Autorka: Dana Veselská. 165 str., 108 barevných ilustrací, česko-anglicky. ISBN 80–86889–31–9
     
    Melissa Shiff: Proměna rituálu - Postmoderní židovská svatba
    Doprovodný katalog k projektu mladé kanadské mediální umělkyně Melissy Shiff nabízí alternativní pohled na tradiční obřad židovské svatby. Za podpory Velvyslanectví Kanady.
    Text: Louis Kaplan, Melissa Shiff, Michaela Hájková. 35 str., 63 barevných ilustrací, česko–anglicky. ISBN 80–86889–34–3
     
    O svitku
    Katalog ke stejnojmenné výstavě v Galerii Roberta Guttmanna představuje různé podoby jedné z nejstarších forem knihy, svitku, jak dodnes žije v židovském náboženství a kultuře.
    Autorka: Olga Sixtová, 61 str., česko-anglicky. ISBN 80–86889–32–7
     
    Bestii navzdory, Židovské muzeum v Praze 1906–1940
    Doprovodná publikace ke stejnojmenné výstavě v Galerii Roberta Guttmanna přibližuje začátky Židovského muzea v Praze a představuje katalog jeho předválečné sbírky.
    Editor: Magda Veselská. Česky a anglicky, 156 str., barevné ilustrace. ISBN 80–86889–37–8
     
    Melissa Shiff: Ark / Archa
    Doprovodná publikace k monumentálnímu video-objektu kanadské mediální umělkyně Melissy Shiff.
    Za podpory Magistrátu hl. města Prahy.
    Text: Melissa Shiff, Michaela Hájková, 12 str., 16 barevných vyobrazení, česky a anglicky.
     
    Druhý život českých svitků Tóry, České svitky Tóry a povijany na Tóru v Memorial Scolls Trust v Londýně a Židovském muzeu v Praze
    Doprovodný katalog k výstavě přibližující osudy svitků Tóry pocházejících z Čech a Moravy, které jsou dnes zapůjčovány k náboženským účelům židovským komunitám po celém světě.
    Editor: Dana Veselská. 72 str., barevné ilustrace, česko-anglicky. ISBN 80–86889–41–6
     
    Tezaurace a prezentace kulturního dědictví minorit ve sbírkových a výstavních programech muzeí a galerií
    Sborník příspěvků přednesených v průběhu pracovního semináře ve Vzdělávacím a kulturním centru ŽMP 9. března 2006. Seminář se konal za finanční podpory Asociace muzeí a galerií České republiky. Vydání sborníku finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Český výbor ICOM.
    Editor: Dana Veselská. 130 stran, 30 čb obrázků, anglická resumé.
    ISBN 80–86889–2–4.
     
    Mark Podwal: Pražská hvězda, 2006
    Originální autorská serigrafie na papíru Acquerello Stucco Gesso, u příležitosti stého výročí svého založení vydalo v nákladu 100 číslovaných a autorem signovaných výtisků Židovské muzeum v Praze.
     
     

PŘEHLED AKCÍ ROKU S ŽIDOVSKOU KULTUROU 2006


 

VÝSTAVY

Židovské muzeum v Praze
Michael Bielický: Tento rok v Jeruzalémě, Galerie Roberta Guttmanna, za podpory Ministerstva kultury
Muž, který si nedal pokoj – příběh Josefa Poláka 1886–1945, Galerie Roberta Guttmanna
Mazal Tov – hodně štěstí – Židovské svatební obřady – historie a současnost, Galerie Roberta Guttmanna
Melissa Shiff: Proměna rituálu – Postmoderní židovská svatba, Španělská synagoga, za podpory Velvyslanectví Kanady
Pražské ghetto v obrazech, Muzeum hl.města Prahy, spolupořádala Městská část Praha 1
O svitku, Galerie Roberta Guttmanna
Melissa Shiff: Ark / Archa, Pinkasova ulička, pod záštitou Městské části Praha 1, ve spolupráci s festivalem 9 bran a za podpory Kanadského velvyslanectví v Praze, Magistrátu hl. města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, SIEZA s.r.o., Goodside Foundation, Hardesh Foundation, The Lee Foundation, The Davis Family, The Glina Family, The Warshafsky Foundation, JAP – Jewish Art/Products/Politics
Bestii navzdory. Židovské muzeum v Praze 1906–1940, Galerie Roberta Guttmanna
Druhý život českých svitků Tóry. České svitky Tóry a povijany na Tóru v Memorial Scrolls Trust v Londýně a Židovském muzeu v Praze, Galerie Roberta Guttmanna
 
Židovské muzeum v Praze – Vzdělávací a kulturní centrum
Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí – putovní výstava a vzdělávací projekt, Křížová chodba Karolina
Židovská komunita v Lotyšsku, spolupořádalo Velvyslanectví Lotyšska
I have not seen a butterfly around here…, ve spolupráci s Velvyslanectvím Argentiny
Terezínské ghetto
Milena Hübschmannová, život a dílo aneb Můžeme se domluvit
 
Pedagogické muzeum J. A. Komenského / Židovské muzeum v Praze
Židovské školství
 
Židovské muzeum v Praze / Židovská obec v Praze
Slyš náš hlas, Jubilejní synagoga
Ve spolupráci s Hackney Music Development Trust (Londýn) a Internationales Kammermusik Festival (Norimberk) a s podporou programu Evropské unie Culture 2000.
 
Židovské muzeum v Praze / SNM – Múzeum židovskej kultúry, Bratislava
Muž, který si nedal pokoj – příběh Josefa Poláka 1886–1945
 
Americké středisko, Vratislavský palác / Židovské muzeum v Praze
Výtvarné metafory Marka Podwala
 
Matana a.s. – Jubilejní synagoga
Židovské město pražské 1870–1914
 
Brno – Křížová chodba Nové radnice
Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí – putovní výstava a vzdělávací projekt Vzdělávacího a kulturního centra ŽMP
Anna Franková – odkaz pro současnost, ve spolupráci s Anne Frank House, Amsterodam
Příběh dětí – kresby dětí z terezínského ghetta
 
Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov
Instalace monumentálních soch Aleše Veselého

Městské muzeum Česká Třebová

Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP
Městské muzeum v Kamenici nad Lipou
Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP
 
Moravské zemské muzeum v Brně
Fritz Grünbaum – Grüss mich Gott!, ve spolupráci s Theatermuseum ve Vídni
 
Muzeum umění Olomouc
Terry Haass – Světlo – čas – prostor
 
Oblastní muzeum v Mostě
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP, Historie Židů na Mostecku
 
Památník Terezín
Hitlerův dar Židům
Vavro Oravec – Výstava k 90. narozeninám umělce
 
Regionální muzeum a galerie Jičín / Baševi o.s.
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP

Obrazárna Pražského hradu – Správa Pražského hradu ve spolupráci s Metropolitním muzeem v New Yorku

Karel IV. – císař z boží milosti, exponáty ze sbírky ŽMP
 
Hankův dům Dvůr Králové
Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP
 
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Exponát měsíce: Židovské otázky
 
Komorní galerie Domu fotografie Josefa Sudka
Jana Noseková: Přežili peklo

Městské muzeum a galerie v Poličce

Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP
 
Městské muzeum v Chotěboři
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP
 
Městské muzeum Žacléř
Joannes Koehler – život a dílo
 
Muzeum Boskovicka
Zaváté stopy – Židovští spisovatelé německého jazyka z Moravy
Výstavu připravil Spolek Adalberta Stiftera v Mnichově ve spolupráci s Centrem pro výzkum moravské německé literatury při katedře germanistiky FF UP v Olomouci a Rakouským kulturním fórem v Praze.
 
Muzeum Velké Meziříčí
Nalezené tváře – putovní výstava ŽMP
 
Národní kulturní památka Vyšehrad – Galerie Vyšehrad
Jiřina Adamcová: Láska a nářek, Píseň písní – Žalmy
 
Polský institut – Galerie Millennium
V labyrintu Bruna Schulze
 
Regionální muzeum v Mikulově – Synagoga
Výstava věnovaná 70. výročí otevření Ústředního židovského muzea pro Moravsko–Slezsko v Mikulově, ve spolupráci se ŽMP
Výstava izraelského fotografa Briana Hendlera
Rok židovské kultury v Kutné Hoře
Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP
 
Synagoga na Palmovce / Sdružení SERPENS
Adam Vačkář: Open Source
Markéta Vogelová Cudlínová: Putování
Jiří Sozanský: Sevřeni v branách, ve spolupráci s o.s. SYMPOSION
 
Synagoga v Krnově
Historie Jewish Joint Distribution Committee v Československu – putovní výstava ŽMP
 
Synagoga v Lipníku n. Bečvou
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP
 
Úštěcká synagoga
Jaroslav Achab Haidler – Rytmus života a verše smrti
Pocta všem, kteří vzdorovali
Úštěcko na starých pohlednicích
Petr Hermann a Karel Pech: Krajina a krajinný detail
 
Zámek Kinských, Valašské Meziříčí
Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP, pořádalo ICEJ
 
Galerie výtvarného umění v Chebu
Et in Arcadia ego / Eugen von Kahler (1882–1911)

Galerie SVU Mánes Diamant & Galerie Millennium

Lodní lístek do ráje – Peretz Béda Mayer a Fritz Haendel
 
Městské Muzeum a galerie – synagoga, Břeclav
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstava a vzdělávací projekt Vzdělávacího a kulturního centra ŽMP
 
Muzeum dětské kresby Praha
Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí – putovní výstava a vzdělávací projekt Vzdělávacího a kulturního centra ŽMP
 
Oblastní galerie v Liberci
Otto Th. W. Stein (1877–1958) / Výběr z tvorby
 
Sdružení Respekt a tolerance – Mohelnické muzeum
Byl jednou jeden svět
 
Židovská obec Karlovy Vary
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP
 
Městská knihovna v Praze 4
Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP
 
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP
Muzeum Prostějov
Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí – putovní výstava a vzdělávaní projekt Vzdělávacího a kulturního centra ŽMP
 
Národní muzeum fotografie v Jindřichově Hradci
Josef Braun: Fotografie 1901–1910, Pavel Dias: Hlubiny paměti
 
Občanské sdružení Krnovská synagoga – Spolkový dům Mariany Berlové v Bruntále
Místa utrpení, smrti a hrdinství – vězni z českých zemí v nacistických koncentračních
táborech
Regionální muzeum v Žatci Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP
Zadní synagoga v Třebíči Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP
Východoslovenské múzeum Košice
Muž, ktorý si nedal pokoj – Príbeh Josefa Poláka (1886–1945)
 
Zastupitelský úřad ČR v Bosně a Hercegovině
Nalezené tváře – putovní výstava ŽMP
 
Spolek Obecní dům Brno a Spolek Slovinsko – česká liga / Synaoga v Mariboru
Brněnští židovští architekti III – Arnošt Wiesner
 
 

KONCERTY

Židovské muzeum v Praze – Státní opera Praha
Slyš náš hlas, ve spolupráci s Hackney Music Development Trust a Internationales Kammermusik Festival a s podporou programu Evropské unie Culture 2000
 
Židovské muzeum v Praze – Španělská synagoga
Schulhoffovo kvarteto: Hans Krása, Ervín Schulhoff, Gideon Klein
Hudba z doby Anny Frankové, ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království
Vadim Brodsky s klavírním doprovodem, ve spolupráci s Polským institutem
Katka Kolcová-Tlustá: Písně klezmerské tradice, uvedení nového CD – Katryna: Klezmer Inspiration,
ve spolupráci se Steepforest, festivalem MOFFOM a Space and Profit, Merchandising Services
 
Židovské muzeum v Praze – Vzdělávací a kulturní centrum

Židovské housle v Praze – A. Shonert a Natalie Shonert
Návrat Mr. Bochera – pražská klezmerová kapela Trombenik
Večer s písněmi v jidiš – H. Frejková a M. Hromek
NIKITOV – nizozemsko-americký akustický kvartet
 
Filharmonie Hradec Králové – Vokální soubor Adash
Od Abrahama k Izraeli, pod záštitou velvyslance Státu Izrael Arie Araziho
 
Hudba v synagogách Plzeňského regionu
Plzeň, Kdyně, Radnice, Kasejovice, Hartmanice
 
Izraelské velvyslanectví
Avishai Cohen Trio, Městské divadlo v Brně, Lucerna Music Bar
Kulturní centrum Zahrada
Chesed veEmet
 
Muzeum romské kultury
Létající rabín z Prostějova a brněnská kapela Gulo čar – společný koncert židovské a romské kapely
 
Regionální muzeum v Mikulově
Činna – židovské tradicionály v jidiš
 
Rok židovské kultury v Kutné Hoře
Trombenik, Eljazzer
 
Židovská obec v Děčíně
Nigun
 
Divadlo Archa
Yinon Muallem Ensemble: Klezmer pro sultána, ve spolupráci s Velvyslanectvím Turecka
 
Oblastní galerie v Liberci
HaChucpa
 
Synagoga v Úštěku
Od gotiky po současnost – cesta hudebními styly s houslemi, cembalem a kytarou
Piccola Orchestra – hudba českých autorů 20. století
 
František Brikcius
7 svící, Talichův komorní orchestr
 
Experimentální prostor Roxy/NoD
Šarbilach – Orchestr Jaromíra Vogela
 

FESTIVALY

Velvyslanectví Izraele ve spolupráci s Národním filmovým archivem, Kino Ponrepo
Festival izraelských filmů
 
Polský institut
Polští tvůrci na židovské téma
 
Jeden svět
Filmy s židovskou tematikou se zaměřením na rozmanitou kulturu a tradice, koncert klezmeru
 
Febiofest
Promítání filmů s židovskou tematikou na radnici Židovské obce v Praze a v synagoze v Liberci
 
Respect festival – World of world music
Židovské muzeum v Praze – Současné podoby klezmeru: David Krakauer & Socalled with Klezmer Madness, Pressburger Klezmer Band a další
 
Festival spisovatelů Praha
Aharon Shabtai, ve spolupráci s Velvyslanectvím Izraele
 
Festival 9 bran
Mezinárodní festival česko–německo–židovské kultury
 
Pražské jaro
Murry Sidlin: Defiant Requiem (Verdi at Terezin), Městská jízdárna Terezín
Shlomo Mintz – housle, viola, Adrienne Krausz – klavír, Rudolfinum
Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK – W. A. Mozart: Koncert pro klavír a orchestr C dur, KV 503, Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 13 b moll, op. 113 „Babij jar“, Obecní dům
 
Poláčkovo léto
Divadelní festival v netradičních prostorách města, pořádaný na počest rychnovského rodáka, spisovatele a novináře Karla Poláčka. Součástí festivalu byly koncerty v rychnovských kostelech a synagoze.
 
Boskovice 2006
XIV. ročník festivalu pro židovskou čtvrť – přehlídka hudby nejrůznějších žánrů, divadel, filmů, videoprojekcí, výstav, výtvarných dílen a happeningů. Festival je pořádán ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff–Pouilly, pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje.
Týden židovské kultury Holešov 2006
Výstava izraelské výtvarnice Orit Hofschi, přehlídka klezmerových kapel, koncerty & přednášky & besedy v Šachově synagoze, pořádá Olam – Společnost Judaica
 
Šamajim Třebíč
III. ročník festivalu, který se koná v prostorách Zadní synagogy a židovské čtvrti, která byla v červenci roku 2003 spolu s třebíčskou bazilikou sv. Prokopa zapsána na seznam UNESCO.
 
Nekonvenční žižkovský podzim Jiřího Hoška 2006
Pocta Franzi Kafkovi – M. Nostitz Quartet, Z. Procházková–Hartman – umělecký přednes
 
Židovské dny 2006 na Prácheňsku
6. ročník festivalu židovské kultury a historie
 
Izraelský víkend, 10.–11.9.
Divadlo Ponec
 
Music on Film – Film on Music (MOFFOM)
Der Golem, němý film s živým hudebním doprovodem klezmer-hip-hopového mága Socalleda a dalších hudebníků
Projekt Cinegoga – Španělská synagoga: From Shtetl to Swing, Crossing Channels: Composers of Terezin, Ladino, Chants pour un Shabbat
 
Pražský divadelní festival německého jazyka / Prager Theaterfestival deutscher Sprache
Viola / Pražský literární dům autorů německého jazyka – Dlouhý pochod Lenky Reinerové
Divadlo ABC – Otto Tausig – Kašpar, komouš, Žid
 

DNY ŽIDOVSKÉ KULTURY V BRNĚ
 
Židovské muzeum v Praze – Vzdělávací a kulturní centrum / Židovská obec Brno
Otevření pobočky Vzdělávacího a kulturního centra ŽMP v Brně
 
Divadlo Reduta
Kladovo – útěk do Palestiny, výstava fotografií, připravilo Národní divadlo v Brně ve spolupráci s Židovským muzeem Vídeň
SHALOM – André Ochodlo & The Atelier Klezmer Band
Český kabaret v Terezíně
Hannelore Brenner–Wonschick: Děvčata z pokoje 28
Večer z děl terezínských skladatelů: Gideon Klein, Viktor Ullmann, Hans Krása
 
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Výstava knižní produkce nakladatelství ERA se zaměřením na židovské památky
Výstava Židovská obec Brno – historie a současnost
Petr Weber – Historie židovské obce v Brně, přednáška
 
Židovská obec Brno
Jaroslav Klenovský – Židovské čtvrti na jižní Moravě, jejich historie a obnova, přednáška
 
Muzeum města Brna
Pedro Roth – výstava fotografií, ve spolupráci s Velvyslanectvím Argentinské republiky
 
HaDivadlo
Arnošt Goldflam: Smlouva
HaChucpa
 
Janáčkovo divadlo
Igor Stravinskij: Svěcení jara / Baletní večer na hudbu skladatelů XX. století
Fotografie židovských památek na jižní Moravě
 
Divadlo Husa na provázku
Vaření polívky – scénické čtení
 
Divadlo U stolu
Isaac Bashevis Singer: Tajbele a její démon, premiéra
Večer pro Mášu Kubátovou, koncert
 
Muzeum romské kultury
Prý jsme měli štěstí – beseda s židovskými a romskými pamětníky holocaustu
 

 

DIVADLA

Divadlo Archa
Arnošt Goldflam: Masochista, série autorských večerů
 
Divadlo Na Fidlovačce
Franz Werfel: Jacobowski a plukovník
J. Stein, J. Bock, S. Harnick: Šumař na střeše, obnovená premiéra
 
Divadlo pod Palmovkou
Leopold Lahola: Skvrny na slunci
 
Dejvické divadlo
Isaac Bashevis Singer / Karel František Tománek: Love story
 
Divadlo Na Prádle
Shpil zhe mir a lidele in Yidish
 
Divadlo Na zábradlí
Thomas Bernhard: Náměstí hrdinů
Lenka Lagronová: Etty Hillesum, premiéra
Allan Stewart Konigsberg – večer s ukázkami, premiéra
 
Divadlo Rokoko
George Tabori: Matčina kuráž
 
Divadlo Ungelt
Edward Albee: Hra o manželství
Alfred Uhry: Řidič pani Daisy
 
Divadlo v Dlouhé
George Tabori: Goldbergovské variace
Arnošt Goldflam uvádí: Pavel Trtílek, Jan Kroupa: Můj krásný svět
 
Divadlo v Dlouhé – Klicperovo divadlo, Hradec Králové – Židovské muzeum v Praze
Arnošt Goldflam: Dámska šatna
 
Divadlo Viola
Lilian Malkina – Kulatá a veselá, obnovená premiéra
Možná přijde Woody!, premiéra

Lyra Pragensis v Divadle Inspirace

Yitzak Bar – Yosef: Šimon
 
Národní divadlo
Camille Saint–Saëns: Samson et Dalila, premiéra
 
Státní opera Praha
Leonard Bernstein: Candide, premiéra
Synagoga na Palmovce v Praze – Sdružení SERPENS
Workshop Via Archa – první etapa čtyřletého projektu, ve spolupráci s agenturou Dell´ Arte
 
Činoherní klub – Divadlo na voru
Nemužeme si naříkat, premiéra
 
Židovská obec v Praze / Židovské muzeum v Praze
Those were the days, koncertní verze muzikálu v podání The Dora Wassermann Yiddish Theatre z Montrealu
 
Divadlo Minor – Malá scéna
Díra ve zdi – na motivy povídek Etgara Kereta, premiéra, ve spolupráci se studenty katedry alternativního a loutkového divadla DAMU
 
Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě
Jávori Ferenc: PURIM aneb Volba osudu, premiéra
 

 

PŘEDNÁŠKY A DISKUSE

Židovské muzeum v Praze – Vzdělávací a kulturní centrum – výběr z akcí
Moje setkání s židovstvím – Václav Havel
Cyklus diskusních večerů moderovaný Petrem Brodem v rámci mezinárodního projektu „Kultura bez hranic – Židovská kultura je součástí evropské identity“, který byl podpořen programem Evropské unie Culture 2000
Cyklus „Pražská židovská architektura“ – přednášky historika architektury Zdeňka Lukeše
Pražští Židé v době vlády Lucemburků – PhDr. Alexandr Putík, při příležitosti výstavy Karel IV. – císař z boží milosti
Divadlo v Terezíně 1945–2006. Dvě besedy s americkou badatelkou Lisou Peschelovou založené na rozhovorech a archivních svědectvích.
PhDr. J. Horváthová – Romský a židovský holocaust očima třetí generace
 
Židovské muzeum v Praze – Malý sál Městské knihovny
Cyklus 6 přednášek na téma Dějiny židovské Prahy:
PhDr. A. Putík Pražský pogrom roku 1389 ze židovského a křesťanského pohledu, Pražské ghetto na počátku Třicetileté války, Mesianistická hnutí v Praze (16481702); Mgr. I. Cermanová Pražské ghetto v době válek Marie Terezie ze židovského a křesťanského pohledu, Židovské osvícenství v Praze; PhDr. V. Hamáčková – Starý židovský hřbitov v Praze jako historický pramen
 
Židovské muzeum v Praze – Vzdělávací a kulturní centrum / Společnost Franze Kafky
Pražské vademekum Franze Kafky – prezentace publikace autorů PhDr. J. Čermáka, literárního badatele, J.E. Fleminga, velvyslance Argentinské republiky v ČR a fotografa J. Jindry
Po stopách Franze Kafky – kulturně vzdělávací program, který zahrnuje krátké seznámení s životem a dílem Franze Kafky, návštěvu knihovny a procházkový okruh s průvodcem
 
Židovská obec Liberec
Všednodenní a sváteční modlitby, Kabala – úvodní přednáška, Tu bi-švat, Počátky kabaly, Purim, Trocha kabalistické teorie, Pesach, Kabalisté před Zoharem, Omer, Lag ba-omer, Jom Ha-acmaut, Jom Šoa, Zohar, Šavuot, Safed, Prameny k poznání historie židovských komunit Jablonecka a Liberecka, Vysoké svátky + Úvod do tradičního životního cyklu, První Židé pod Jizerskými horami – 16.–18. století, Sukot + Tradiční obřady od narození do dospělosti, Dvojí vyhnání Židů z Liberce – období 1790–1848, Židovský kalendář + Židovská svatba, Chanuka + Modlitba, Vznik židovských obcí v Liberci a Jablonci n. N. – 50.–70. léta 19. století
 
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Protižidovský pogrom v Českých Budějovicích r. 1505
 
Kulturní centrum Zahrada
Dějiny Židů v Praze
 
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ)
Šabat a ostatní židovské svátky – rabín ŽNO Brno Moše Chaim Koller
Antisemitismus v blízkovýchodních médiích – Yigal Carmon, ředitel výzkumného ústavu pro média na Blízkém východě MEMRI
 
Galerie Synagoga ve Velkém Meziříčí
Autorské čtení Arnošta Goldflama
 
Kulturní centrum ZAHRADA
Autorské čtení Arnošta Goldflama
 
Muzeum romské kultury
Beseda s rabínem Karolem Sidonem
 
OLAM – Společnost Judaica, Holešov
Svědectví o mukách a velikosti lidského génia, Unikáty židovského hřbitova a ghetta v Holešově, Zachovalé domy židovského osídlení v Holešově, Palestina – země zaslíbená, Biblia v židovskej a kresťanskej tradícii, Obtížná a těžká místa Starého zákona, Význam a poselství biblických jmen, Prorok Eliáš, Hodnota Starého zákona pro dnešek
 
Rok židovské kultury v Kutné Hoře
František Zelenka – architekt a scénograf, tvůrce českého divadelního plakátu, Židovské památky na Kutnohorsku, Židovské tradice a zvyky, Kapitoly z historie židovského podnikání v Kutné Hoře a na Kutnohorsku
 
Univerzita Palackého
Discovering Edgar G. Ulmer – European/American Filmmaker, mezinárodní konference
 
Muzeum Kroměřížska
Židé a Morava XIII, třináctý ročník konference mapující historii i současnost židovského obyvatelstva na Moravě a ve Slezsku
 

 

SPOLEČENSKÉ AKCE

Židovské muzeum v Praze – Španělská synagoga
Vzpomínkový večer při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
Večer při příležitosti Svátku darování Tory Šavuot s představením nového českého překladu Starého zákona, pořádali Nadační fond NBK / ICEJ

Židovské muzeum v Praze – Vzdělávací a kulturní centrum – výběr akcí

Doufám, dokud dýchám – prezentace knihy Mgr. V. Vlčkové
Gottfried Wagner: Kdo nevyje s vlkem – setkání s autorem u příležitosti vydání českého překladu jeho autobiografické knihy
Jaroslava Krejsová, Zdeněk Krejsa: Přes Volary přešla smrt – pochod smrti očima pamětníků, setkání s autory a prezentace knihy
2x kniha života – uvedení nového DVD za účasti režiséra P. Štingla
 
Židovské muzeum v Praze – Vzdělávací a kulturní centrum / Společnost Franze Kafky
Rodinné dědictví /Jména Židů v Čechách a na Moravě/ – literární večer s novou knihou Ruth Bondyové
Johannes Urzidil – literární pásmo z textů pražského německého autora ke 110. výročí jeho narození
 
Spolek Praha-Cáchy/Aachen – Mramorový sál Clam-Gallasova paláce
Komponovaný pořad o osobnosti a díle JUDr. Josefa Poláka, M. Veselská (ŽMP)
Druhý život českých svitků Tóry. České svitky Tóry a povijany na Tóru v Memorial Scrolls Trust v Londýně a Židovském muzeu v Praze, D.Veselská (ŽMP), E. Friedlander (Memorial Scrolls Trust)
 
Židovské muzeum v Praze / Svět knihy – Výstaviště Praha
Projekty ŽMP v rámci Roku s židovskou kulturou – publikace Pražské ghetto v obrazech, putovní výstava Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí, úryvky z knihy Ivana Klímy Chlapec, který se nestal číslem v podání Vlasty Chramostové, hudební doprovod A. Shonert
 
Pražská muzejní noc
Maiselova a Španělská synagoga
 
Izraelské velvyslanectví
Veletrh Svět knihy Praha – v?ýstava Děti celého světa malují Bibli
 
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém
Chaverut – Dny přátelství – setkání s izraelským velvyslancem A. Arazim a ministrem zahraničních věcí ČR JUDr. C. Svobodou na Zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí
Všichni jsme lidi – veřejné shromáždění proti antisemitismu a na podporu židovského národa a Státu Izrael ve Valdštejnské zahradě v Praze
 
Památník Hartmanice
Otevření zrekonstruované horské synagogy v Hartmanicích na Šumavě z r. 1883
 
Regionální muzeum v Mikulově
Košt košer vín
 
Rok židovské kultury v Kutné Hoře
Prezentace knihy Židé v Kutné Hoře, Židovská komunita v Kutné Hoře očima pamětníků – Vzpomínkové setkání k osobnostem židovské Kutné Hory, pietní akt na paměť obětí holocaustu
 
Společnost Franze Kafky
Lenka Reinerová – Arnošt Lustig
Letní kafkovské soaré u Pomníku Franze Kafky u Španělské synagogy
 
Unie židovské mládeže
Připomínková akce k výročí Jom Ha Šoa
 
Evropský den židovské kultury 3.9.2006
Praha – Brno – Olomouc – Ostrava
 

 

ČESKÁ CENTRA

České centrum v Sofii
Nalezené tváře – putovní výstava ŽMP
 
České centrum ve Stockholmu
The European Cultural Landscape and the Jewish Experience – mezinárodní kongres, Muzeum moderního umění ve Stockholmu, součást projektu Sweden and the Holocaust 2005–2007 pořádaný organizací The Living History Forum
Všichni moji blízcí, Síla lidskosti: Nicholas Winton, režie: M. Mináč
Synagogy v Čechách a na Moravě, putovní výstava fotografií představujících historii a současnost českých a moravských synagog, ve spolupráci s B. Rozkošnou ze sdružení Matana
 
České centrum v Budapešti / Galerie Imre Gaál /Muzeum Pesterzsébet
Hommage `a Franz Kafka – výstava grafika László Vargy o F. Kafkovi, přednáška o životě a díle Franze Kafky – M. Mališová, ředitelka Společnosti Franze Kafky v Praze a M. Kalász, spisovatel, komorní koncert – Duo Adash
 
České centrum v Paříži
Skladby autorů P. Hindemitha, P. Mosseho, E. Schulhoffa a E. W. Korngolda v podání Voix Etouffées.
Karel Ančerl – Opožděný portrét, dokumentární film
Slavnost hudby – Hans Krása: Brundibár, ve spolupráci s Konzervatoří 13. pařížského obvodu Maurice Ravela
 
České centrum ve Varšavě
Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP při příležitosti židovského filmového festivalu Ha-Motiv Ha-Jehudi
Synagogy v Čechách a na Moravě
 
České centrum v Drážďanech – Židovská obec Drážďany
Synagogy v Čechách a na Moravě
 

 

JINÉ

The Tchendos featuring Radio 1 „ Nedovedu pochopit“
Videoklip založený na autentické výpovědi ženy přeživší holocaust.
 
Židovské muzeum v Praze se zúčastnilo 58. Mezinárodního knižního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem / Frankfurter Buchmesse a knižního veletrhu v Pise / Pisa Book Festival.
 
 
 
Kontakt pro novináře: Jana Tomášková, jana@iam.cz, GSM: 602 255 961, Eva Dudasová, eva@iam.cz, GSM: 731 171 517
 

 

Židovské muzeum v Praze
U Staré školy 1,3, Praha 1, tel 221 711 511, 100[at]jewishmuseum.cz
www.jewishmuseum.cz

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze