Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Program akcí
leden - březen
  

Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze
 

Záštitu nad oslavami převzali ministr kultury Vítězslav Jandák, předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, předseda Senátu Přemysl Sobotka, primátor hl. města Prahy Pavel Bém a Václav Havel.

Program akcí (leden - březen)

Výstavy
Koncerty
Filmy
Festivaly
Divadla
Přednášky a diskuse
Společenské akce
Česká centra

Výstavy

Galerie Roberta Guttmanna, Židovské muzeum v Praze
Michael Bielický: Tento rok v Jeruzalémě, do 15.1.
Telematická instalace.
Muž, který si nedal pokoj – příběh Josefa Poláka 1886-1945, 2.2.–19.3.
Výstava přibližuje životní osudy člověka, který z malého pražského židovského muzea vybudoval instituci světové úrovně, a přesto téměř upadl v zapomnění.
www.jewishmuseum.cz
 
Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov
Instalace monumentálních soch Aleše Veselého, do 17.4.
Výstava představuje jak starší práce, zejména ze 60. let, tak práce nové a též skici a modely monumentálních projektů.
www.schieleartcentrum.cz
 
Městské muzeum Česká Třebová
Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP, 23.1.–12.2.
Projekt Zmizelí sousedé vybízí mladé lidi (ve věku 12-18 let) k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období 2. světové války.
tel 465 534 516, www.zmizeli-sousede.cz

Městské muzeum v Kamenici nad Lipou
Zmizelí sousedé – putovní výstava ŽMP, 8.3.-9.4.
www.kamenicenl.cz
 
Moravské zemské muzeum v Brně
Fritz Grünbaum – Grüss mich Gott!, ve spolupráci s Theatermuseum ve Vídni, 21.3.-16.9.
Výstava přibližuje život a dílo brněnského rodáka, vídeňského a berlínského kabaretiéra, herce, tanečníka, režiséra a spisovatele.
www.mzm.cz
 
Muzeum umění Olomouc
Terry Haass - Světlo – čas – prostor, 23.3.–14.5.
První velká retrospektiva tvorby pařížské umělkyně - moravské rodačky - grafičky, malířky a sochařky, jejíž dílo je u nás známé dosud jen torzálně. Na vernisáži 16.3. bude mít premiéru dokument o Terry Haass.
www.olmuart.cz
 
Oblastní muzeum v Mostě
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP, Historie Židů na Mostecku, 7.3.-30.4.
www.muzeum-most.cz
 
Památník Terezín
Hitlerův dar Židům, 2.1.-20.2.
Výstava představuje pět umělců (Norberta Trollera, Otto (Karase) Kaufmanna, Geogra Wolffa, Jaroslava Löbla a Eveline Friederike Finke - Isaac), kteří byli internováni v Terezíně. Přestože strádali fyzicky i psychicky, povznesli se nad těžkou realitu a zanechali po sobě nepomíjivou stopu. Vystavovaná díla pocházejí ze sbírek Památníku Terezín, ŽMP a Státního oblastního archívu v Litoměřicích.
VAVRO ORAVEC - Výstava k 90. narozeninám umělce, 1.3.-31.5.
Výstava obrazů, které si uchovávají originalitu naivního pohledu a osobitý výraz, vyzařují nedefinovatelnou citovostí a otevírají nám neobyčejný pohled do nitra lidské duše.
www.pamatnik-terezin.cz
 
Regionální muzeum a galerie Jičín / Baševi o.s.
Historie Židů v Čechách a na Moravě a Židovské tradice a zvyky – putovní výstavy ŽMP,19.1.-26.2.
www.mujicin.cz
 
Obrazárna Pražského hradu - Správa Pražského hradu ve spolupráci s Metropolitním muzeem v New Yorku
Karel IV. – císař z boží milosti, 16.2.-21.5.
Kultura a umění za vlády posledních Lucemburků. 1347 – 1437
Součástí výstavy jsou také judaika ze sbírek ŽMP.
www.hrad.cz

koncerty

Židovské muzeum v Praze - Španělská synagoga
Schulhoffovo kvarteto, 1.2. v 19 h
Hans Krása: Smyčcový kvartet, Ervín Schulhoff: Pět kusů pro smyčcové kvarteto, Gideon Klein: Fuga pro smyčcové kvarteto
www.jewishmuseum.cz
 
Hudba z doby Anny Frankové, 23.3. v 19 h
Skladby holandských židovských autorů z 30. a 40. let doplněné skladbami současnými.
Eleonore Pameijer – flétna, Marcel Worms - klavír
Pořádá ŽMP ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království
 
Filharmonie Hradec Králové - Vokální soubor Adash - dirigent Tomáš Novotný
Pod záštitou velvyslance Státu Izrael, J. E. Arie Araziho
Od Abrahama k Izraeli, 3.2. v 19:30 h
Josef Mysliveček – Abraham a Izák, Výběr židovských písní (a capella), Židovské a izraelské písně
Sál Filharmonie, Hradec Králové, tel 495 211 375
 
Kulturní komunitní centrum Domova Sue Ryder, Michelská 1/7, Praha 4
A PINTELE … a další písně v jidiš s židovským humorem
Zpívá a vypráví herečka HANA FREJKOVÁ, kytarová sóla a doprovod MICHAL HROMEK.
K této lakonické informaci není třeba nic dodávat a můžeme se jen těšit na nevšední umělecký zážitek.
3. 2. v 18 h, kaple, vstupné 50 Kč
 
La rosa enflorece
Balady sefardských židů ze Španělska, Maroka, Turecka a Balkánu.
Další z řady koncertů historické hudby hrané na dobové nástroje.
Účinkují: Hana Blochová - zpěv, harfa, pslaterium, duochord, bicí nástroje
Přemysl Vacek – loutny
10. 2., 17.00 hodin – kaple, vstupné 50 Kč
www.sue-ryder.cz

filmy

Velvyslanectví Izraele ve spolupráci s Národním filmovým archivem, Kino Ponrepo
Festival izraelských filmů, 27.2.–1.3.
zrušeno: Moudrost preclíku / Chochmat Habejgale, (r. Ilan Heitner, 2002), 27.2. v 17:30 h
Chůze po vodě / Lalechet al Hamajim, (r. Eytan Fox, 2003), 27.2. ve 20 h
Avijino léto/ Kajic šel Avija (r. Eli Cohen), 28.2. v 17:30 h
Žlutý asfalt / Asfalt cahov (r. Danny Verete, 2000), 28.2. ve 20 h
Kopec Halfon se nehlásí / Giv'at Halfon ejna ona (r. Assi Dayan, 1975), 1.3. v 17:30 h
Kipur / Kipur (r. Amos Gitai, 2000), 1.3. ve 20 h
tel 224 233 281
 
Polský institut
Polští tvůrci na židovské téma
Austeria, r. Jerzy Kawalerowicz, 14.2. v 17:30 h
Daleko od okna, r. Jan Jakub Kolski, 21.2. v 17:30 h
Purymovy zazrak, r. Izabela Cywinska, 28.2. v 17:30 h
www.polskyinstitut.cz
 

festivaly

Jeden svět , 2.-9.3.
Lucerna, Světozor, Evald, Mat a Ponrepo
Den věnovaný filmům s židovskou tematikou se zaměřením na rozmanitou kulturu a tradice. Mezi uváděné snímky patří film Židé v Íránu, přibližující život téměř 2700 let staré íránské židovské diaspory. Na závěr dne proběhne koncert klezmeru. 7.3.
www.jedensvet.cz
 
Febiofest, 23.-31.3.
Multiplex Village Cinemas Anděl, Kino Ponrepo
V rámci festivalu proběhne promítání filmů s židovskou tematikou na radnici Židovské obce v Praze, Maiselova 18.
www.febiofest.cz
 

divadla

Divadlo Archa
Arnošt Goldflam: MASOCHISTA – pět autorských večerů: Dětství a zmatky duše, 10.1., Dospívání a vzpoury, 17.1., Solidní život a jeho cena, 24.1., Smrti a konce, 31.1., Celý život, 7.2., ve 20 h
Arnošt Goldflam vypráví metodou pokusu a omylu každé úterý večer příběhy vlastního života a života jiných.
Sny, příhody, smyšlené historky v neomezeném proudu s otevřeným koncem. Premiéra a derniéra zároveň.
www.archatheatre.cz
 
Divadlo Na Fidlovačce
Franz Werfel: JACOBOWSKI A PLUKOVNÍK, 14.1., 4. a 25.2. v 15 h, 19. a 31.1. a 25.2. v 19:30 h
Hra pražského rodáka Franze Werfela (1890-1945) z r. 1942 v režii Juraje Deáka.
www.fidlovacka.cz
 
Divadlo Na Zábradlí
víkendový festival v měsíci únoru, více na www.divadlonazabradli.cz
 
Divadlo pod Palmovkou
Leopold Lahola: SKVRNY NA SLUNCI, 10., 21. a 26.1. a 9.2. v 19:30 h
Je mnoho dramat se silným příběhem, ale málo těch, která jej vyprávějí tak napínavým způsobem, i s jistou dávkou humoru, jako je tomu ve hře Leopolda Laholy , autora osobitého literárního stylu i neobyčejného osudu.
www.divadlopodpalmovkou.cz
 
Divadlo U stolu v Brně
Isaac Bashevis Singer: TAJBELE A JEJÍ DÉMON, režie a úprava textu: A. Přidal, premiéra 23. a 24.2. v 19:30 h
Zábavný, veselý a zároveň jímavý a teskný milostný příběh z pera nositele Nobelovy ceny a jednoho z nejoriginálnějších vypravěčů soudobé prózy.
www.divadloustolu.cz
 

přednášky a diskuse

Židovské muzeum v Praze - Vzdělávací a kulturní centrum
Moje setkání s židovstvím - Václav Havel, 11.1. v 18 h
 
„Cyklus diskusních večerů“ moderovaný Petrem Brodem v rámci mezinárodního projektu „Kultura bez hranic – Židovská kultura je součástí evropské identity“, který je podpořen programem Evropské unie Culture 2000:
Židovská kultura - co si pod ní představit? – Zdena Procházková-Hartmann, Ivan Klíma, Pavel Štingl, 16.1. v 18 h
Židovský odboj za druhé světové války – PhDr. Jaroslava Milotová, CSc., Prof. Phdr. Jiří Franěk, CSc., a členové odboje Bedřich Kopold a MUDr. Gustav Singer, 30.1. v 18 h
Judaismus a jiná vyznání – Prof. ThDr. Milan Opočenský a Doc. ThDr. Martin Prudký z ETF UK, Doc. PhDr. Ivan Odilo Štampach z Univerzity Pardubice a PhDr. Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze, 16.2. v 18 h
Židovství sekulární a náboženské – Prof. PhDr. Vladimír Sadek, CSc. z HTF UK, Jan Divecký z Židovské obce Praha a Ing. Martin Vopěnka, spisovatel a majitel nakladatelství Práh, 27. 2. 2006
Priority židovského života v ČR – účastníci budou upřesněni, 16.3. v 18 h
Židovská výchova - co a jak předávat? - účastníci budou upřesněni, 29.3. v 18 h
 
Cyklus „Pražská židovská architektura“ – přednášky historika architektury Ing. Zdeňka Lukeše:
Život a dílo architekta Rudolfa Welse (1882-1944), 26.1. v 18 h
Ernst Mühlstein a Victor Fürth, 23.2. v 18 h
Bedřich Feuerstein a František Zelenka, 30.3. v 18 h
 
Zrozen z popela – film režiséra Avrahama Harshaloma, dokument o člověku, který přežil holocaust, 1.3. v 18 h
 
Tezaurifikace minorit v českých a moravských muzeích - seminář pořádaný ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií, 9.3.
 
Pražští Židé v době vlády Lucemburků - PhDr. Alexandr Putík, 20.3. v 18 h
při příležitosti výstavy Karel IV. – císař z boží milosti
www.jewishmuseum.cz
 
Židovské muzeum v Praze - Vzdělávací a kulturní centrum / Společnost Franze Kafky
Pražské vademekum Franze Kafky – prezentace publikace autorů PhDr. J. Čermáka, literárního badatele, J. E. Fleminga, velvyslance Argentinské republiky v ČR a fotografa J. Jindry, 25.1. v 18 h
 
Po stopách Franze Kafky – kulturně vzdělávací program, který zahrnuje krátké seznámení s životem a dílem Franze Kafky, návštěvu knihovny Franze Kafky a procházkový okruh s průvodcem.
www.franzkafka-soc.cz
 
Židovská obec Liberec
Všednodenní a sváteční modlitby, Mgr. M. Novotná, 9.1. v 17 h
Kabala – úvodní přednáška, P. Vrátný, 26.1. v 17 h
Tu bi-švat – Mgr. M. Novotná, 6.2. v 17 h
Počátky kabaly – P. Vrátny, 23.2. v 17 h
Purim – Mgr. M. Novotná, 6.3. v 17 h
Trocha kabalistické teorie – P. Vrátný, 23.3. v 17 h
www.volny.cz/zoliberec
 
Městská část Praha 7
31. 1. 2006 v 9:30 hod, Vzpomínková akce ke Dni památky obětí holocaustu.
Více informací zde.
 
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Protižidovský pogrom v Českých Budějovicích r. 1505 – PhDr. J. Podlešák, 13.3. v 16:45 h
www.muzeumcb.cz
 
Židovská obec Karlovy Vary
Dne 16.3.2006 od 18:30 hod. se koná v Karlových Varech v klubu Paderewski přednáška Dr. Miloše Pojara na téma: Arabsko - Izraelské konflikty: Válka za nezávislost. Vstupné je dobrovolné.

společenské akce

Židovské muzeum v Praze - Španělská synagoga
Vzpomínkový večer při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, 26.1. v 19h
Herečka Vlasta Chramostová přečte povídku „Pan učitel Katz“ Josefa Škvoreckého, Kocianovo kvarteto přednese Smyčcový kvarteto č.8 „Památce obětí fašismu“ Dmitrije Šostakoviče a Smyčcový kvartet c moll, op.51/1 Johannese Brahmse
www.jewishmuseum.cz
 
Spolek Praha – Cáchy/Aachen - Mramorový sál Clam-Gallasova paláce
Komponovaný pořad o osobnosti a díle JUDr. Josefa Poláka, 16.2. v 18 h
www.volny.cz/praha-cachy
 
Židovské muzeum v Praze - Vzdělávací a kulturní centrum / Společnost Franze Kafky
Rodinné dědictví /Jména Židů v Čechách a na Moravě/ - literární večer s novou knihou Ruth Bondyové, která vyšla v Nakladatelství Franze Kafky, 27.3. v 18 h

Česká centra

České centrum v Sofii
Nalezené tváře – Vzpomínka na oběti holocaustu v dokumentech a fotografiích, putovní výstava ŽMP, 27.1.-28.2.
www.czechcentres.cz/sofia
 
České centrum ve Stockholmu
The European Cultural Landscape and the Jewish Experience – mezinárodní kongres, Muzeum moderního umění ve Stockholmu, součást projektu Sweden and the Holocaust 2005-2007 pořádaný organizací The Living History Forum, 20.-23.3.
www.svefor.levandehistoria.se
 

 

 

S laskavou podporou Státního fondu kultury
 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze