Dokumenty k osudům ostravských Židů on-line

Oddělení pro vzdělávání a kulturu, 10. září 2012 od 18 hodin

Židovské muzeum v Praze zveřejňuje k 70. výročí židovských transportů z Ostravy do Terezína on-line sbírku osobních a rodinných dokumentů, které přibližují každodenní život ostravských Židů před druhou světovou válkou, jejich osudy během holocaustu i příběhy těch, kteří jej přežili. Zhruba dva tisíce dopisů, fotografií a úředních dokumentů budou veřejnosti zpřístupněny v novém virtuálním katalogu sbírek Židovského muzea na adrese http://collections.jewishmuseum.cz/.

Součástí katalogu sbírek bude také on-line výstava založená na unikátní korespondenci rodiny Goldbergů, která byla holocaustem rozdělena: zatímco třem bratrům – Oskarovi, Mosesovi a Norbertovi – se v roce 1939 podařilo uprchnout do Velké Británie, zůstali jejich rodiče a sestry s dětmi v okupované Evropě, kde zahynuli. Jejich dopisy, plné smutku z odloučení a touhy po opětovném setkání celé rodiny, působivě ilustrují, jak obtížná byla pro židovské obyvatele protektorátu snaha uniknout přes bariéru víz, povolení a zavřených hranic do svobodného světa.

Sbírka dokumentů je výsledkem několikaleté činnosti dobrovolníků při Kingstonské synagoze v jihozápadním Londýně, která dostala do užívání svitek tóry pocházející z předválečné Ostravy. Rozsáhlý soubor těchto svitků, v době okupace zabavených a svezených do pražského židovského muzea, byl v 60. letech 20. století komunistickým státem muzeu odejmut a prodán do Velké Británie, odkud jej nadace The Czech Memorial Scrolls Trust zapůjčuje synagogálním sborům po celém světě.

Ostravská skupina v Kingstonu začala pod vedením pana Davida Lawsona pracovat v roce 2006. Kromě dokumentace osudů ostravských Židů si za cíl vytkla i oživit památku na ně. Postupně tak kolem sebe vytvořila virtuální, po celém světě rozptýlenou komunitu bývalých židovských Ostraváků, kterým pomáhá znovu najít vztah k rodnému městu jich samotných, jejich rodičů či prarodičů.

Židovské muzeum v Praze se před dvěma lety do aktivit ostravské skupiny v Kingstonu zapojilo a v rámci společného projektu zajistilo katalogizaci, digitalizaci a publikaci této ojedinělé sbírky.

Projekt bude představen v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea (Maiselova 15, 3. patro) 10. září v 18 hod. Svou účast v diskusi za moderace Petra Broda přislíbili pánové Norbert Goldberg a David Lawson, paní Libuše Salomonovičová, která dokumentuje osudy ostravských židovských rodin, a za Židovské muzeum v Praze Michal Frankl.