POLSKÁ SEZÓNA v Židovském muzeu v Praze pokračuje

Poláci a Židé: 2. světová válka, 19. září od 18 hod, Polský institut v Praze
Polský institut v Praze a Židovské muzeum v Praze Vás srdečně zvou na promítání dokumentárního filmu Pawła Łozińského Místo narození a na následnou besedu se Zeevem Baranem a Piotrem Zychowiczem.

Zeev Baran s prezidentem Polské republiky Bronisławem Komorowským

Dokumentární film Pawła Łozińského Místo narození (Miejsce urodzenia, 1992, 47 min., polsky s českými titulky) byl natočen na motivy textu Henryka Grynberga, polského spisovatele židovského původu, dnes žijícího v USA. Ve filmu se Grynberg po 50 letech vrací do rodné vesnice a snaží se vypátrat osudy své rodiny, z níž větší část zahynula během války.
Po projekci dokumentu, který získal mnoho ocenění, ale vyvolal i řadu kontroverzí, bude následovat debata s výjimečnými hosty. Prvním je Zeev Baran, izraelský architekt a akademik, narozený v roce 1935 ve Vilniusu, honorární konzul Polské republiky v Jeruzalémě, který jako dítě přežil holocaust. Druhým hostem bude historik a novinář Piotr Zychowicz, výkonný redaktor nového měsíčníku „Uważam Rze – Historia“, který se specializuje na problematiku dějin polsko-židovských vztahů. Diskusi bude moderovat Michal Frankl, vedoucí oddělení pro dějiny šoa a zástupce ředitele Židovského muzea v Praze.

Vstup volný. Simultánně tlumočeno do češtiny

Místo konání: Polský institut v Praze, Malé náměstí 1 (vstup z Karlovy ulice 27), Praha 1 - Staré Město

Setkání se koná s podporou Česko-polského fóra.