Ilse Weber: Dopisy a básně z Terezína (1933-1944)
24. září 2012, od 19 hodin, Goethe Institut

Židovské muzeum v Praze a Goethe Institut Vás srdečně zvou na scénické čtení z dopisů a básní Ilse Weber (1903 Ostrava – 1944 Auschwitz-Birkenau), které se koná u příležitosti českého vydání knihy Ulrike Migdal „Kdy skončí naše utrpení: dopisy (1933-1944) a básně z Terezína“.

Básnířka, spisovatelka knížek pro děti a skladatelka písní Ilse Weber se narodila v roce 1903 ve Vítkovicích. Po roce 1930 se spolu s manželem Willim usadila v Praze, kde spolupracovala s Československým rozhlasem a přispívala do časopisů pro děti. Po okupaci Československa a vzniku protektorátu rodinu Weberových dostihl tragický osud – zatímco starší syn Hanuš v rámci akce Refugee Children Movement ještě stihl odcestovat do Velké Británie a následně do Švédska, zbytek rodiny – Ilse, Willi a jejich mladší syn Tomáš – musel v únoru 1942 nastoupit do Terezína. Ve zdejším ghettu pak Ilse pracovala jako sestra na dětské ošetřovně. Když byl říjnu 1944 její manžel povolán do transportu En, nastoupila společně se synem do tohoto transportu dobrovolně. Oba zahynuli v den příjezdu do Auschwitz-Birkenau, spolu s dalšími terezínskými dětmi.
Ilse Weber v Terezíně složila na 60 básní a písní, k nejznámějším z nichž patří „Ich wandre durch Theresienstadt“ (Procházím se Terezínem). Válku přečkaly ukryté v podlaze a spolu s dopisy znovu ožijí ve scénickém čtení v podání Ulrike a Nadia Migdalových a Julie Klomfass.

Vstup volný. Německy s českým překladem.

Místo konání: Goethe Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1 (2. patro)