CINEGOGA 2012 – Východ a Západ
15. a 16. 10., 19:30 hod, Španělská synagoga

Židovské muzeum v Praze a Orchestr BERG Vás srdečně zvou na pokračování úspěšného cyklu, který kombinuje němý film, živou hudbu a jedinečný architektonický prostor.
Tentokrát bude na pořadu Východ a západ (1923) – groteskní příběh o střetu dvou světů s hvězdou amerického vaudevillu Molly Picon v hlavní roli.
Nová hudba Jana Duška ve světové premiéře v podání Orchestru BERG pod vedením Petera Vrábela.
Vstupenky: předprodej ve Španělské synagoze nebo na www.berg.cz a www.webticket.cz.

Východ a Západ (Rakousko, 1923, 85 min., čb)
Restaurovaná a digitalizovaná kopie The National Center For Jewish Film
Němý s anglickými, jidiš a českými mezititulky
Režie: Sidney M. Goldin a Ivan Abramson

Hudba: Jan Dušek (2012)

Příběh se spoustou komediálních zápletek se začíná odvíjet ve chvíli, kdy se Morris Brown, newyorský obchodník na burze, který dávno vyměnil modlitební knížku za šekovou, vrací se svojí dcerou Mollie (Molly Picon), ztělesněním ideálu „pravého amerického děvčete“, do rodné Haliče na svatbu své neteře Zeldy. Mezi moderní a dravou Mollie, jejíž eskapády postupně vytvářejí celou kostru příběhu, a Zeldou, dívkou z tradiční zbožné rodiny, nemůže být většího rozdílu. Navzdory všem očekáváním Mollie během své haličské návštěvy potkává svého nastávajícího, studenta ješivy Jakoba. Ten, aby získal její srdce, nakonec opustí svět tradiční zbožnosti a začne budovat světskou kariéru.
Východ a Západ je plný klasicky groteskních scén, v nichž Molly Picon cvičí s činkami, boxuje, učí venkovské hochy shimmy a během půstu o Jom Kipur potají zhltne večeři pro celou rodinu. Režisér Sidney M. Goldin si bravurně pohrává s kontrasty, jež vycházejí ze střetu dvou světů – východoevropského štetlu a sekularizované Ameriky dvacátých let. Z dílny tohoto ostříleného filmového veterána je i mnoho dalších klasických snímků s židovskou tématikou, mezi jinými: A Cantor on Trial (Kantorem na zkoušku), The Cantor’s Son (Kantorský synek), The Feast of Passover (Pesachová oslava), Yiskor (Jizkor), Uncle Moses (Strýček Mojše) a konečně další dva filmy s Molly Picon – Mamele (Matinka) a Yiddle With His Fiddle (Šumař).