CINEGOGA 2013: SILNÝ ČLOVĚK

15. října 2013 od 19.30 h, Španělská synagoga

Letošní premiéra hudebně-filmového cyklu CINEGOGA představí jedno z nejlepších děl sklonku éry němého filmu – temně laděný snímek „Silný člověk“ z roku 1929. Projekci naživo doprovodí známá nu-jazzová formace Pink Freud, která svou hudbu k filmu představila v roce 2011 v Barbican Centre v Londýně.

CINEGOGA, to je cyklus, spojující němý film, živou hudbu a jedinečný architektonický prostor Španělské synagogy. V rámci již pátého ročníku Židovské muzeum v Praze, tentokrát ve spolupráci s Polským institutem v Praze, uvádí příběh s detektivní zápletkou, natočený na motivy stejnojmenného románu Stanisława Przybyszewského. Přestože jeho filmová verze vznikla na konci dvacátých let, v mnohém se vyrovná a svojí sugestivitou možná dokonce předčí produkci slavných films noirs let čtyřicátých.

Hlavní hrdina, novinář bez talentu Henryk Bielecki, prahne po hvězdném literárním a hmotném úspěchu. Po slávě a penězích touží tak silně, že se nezastaví ani před spácháním zločinu. Postupně morfinem zabíjí svého přítele, nadaného spisovatele Jerzyho Górského. Také mu namluví, že jeho nový rukopis je jen průměrný. Górski, zmítaný pochybnostmi o kvalitě svého díla, Bieleckému uvěří a propadne své narkotické závislosti do naprostého sebezničení. Bielecki se poté rukopisu zmocní a vydá jej pod svým jménem. To mu sice přinese vytoužené uznání i bohatství, hra osudu a narůstající vnitřní neklid však vyústí v tragické rozuzlení.

Snímek „Silný člověk“ natočil jeden z průkopníků polské meziválečné kinematografie Henryk Szaro (1900-1942). Jedná se o jeho v pořadí sedmý a zároveň poslední film, který byl do kin uveden pouze jako němý. Szaro, vlastním jménem Henoch Szapiro, studoval v Petrohradě a Moskvě a od 1924 působil v rodné Varšavě nejprve jako divadelní a později jako filmový režisér. Jeho kariéru předčasně ukončila druhá světová válka. Jako Žid byl s celou rodinou internován ve varšavském ghettu, kde byl při jedné z nočních razií zastřelen.

Film, který díky inovativní práci s kamerou a také díky obsazení tehdy známého herce Grigorije Chmary do titulní role zaznamenal velký úspěch doma i v zahraničí, byl dlouhá léta považován za ztracený. V roce 1997 se jej však podařilo objevit v Královském filmovém archivu v Bruselu, a snímek tak patří k jedněm z mála dochovaných polských němých filmů vůbec. V rámci Cinegogy 2013 bude uvedena jeho restaurovaná a digitalizovaná kopie s polskými, anglickými a českými titulky.

Hudební doprovod večera obstará polská skupina baskytaristy Wojciecha Mazolewského Pink Freud. Formace, která stále častěji koncertuje na scénách po celé Evropě, propojuje ve své hudbě vlivy jazzu a free jazzu či rocku, ale také dj-ingu a tanečnější odnože elektronické hudby (www.pinkfreud.art.pl).

Projekt laskavě podpořili: Magistrát hl. města Prahy a Nadace Židovského muzea v Praze
Mediální partneři: Rádio Classic, Rádio Express, Cinepur

Vstupné: 200 Kč, studenti a senioři 100 Kč
Předprodej: pokladna Španělské synagogy, denně kromě soboty 9-12.30 a 13-17.30 h