ŽIDOVSKÉ MUZEUM V PRAZE PŘIPOMENE VYVRAŽDĚNÍ TEREZÍNSKÉHO RODINNÉHO TÁBORA

Letos v březnu uplyne 70 let od vyhlazení vězňů terezínského rodinného tábora v plynových komorách tábora v Osvětimi-Březince. Ačkoli bylo zavraždění téměř čtyř tisíc mužů, žen a dětí v noci z 8. na 9. března 1944 největší jednorázovou vraždou československých občanů za druhé světové války, hraje v českém obecném i historickém vědomí spíše okrajovou roli. Židovské muzeum v Praze tak ve spolupráci s dalšími partnery připravilo na celý rok 2014 speciální program, jehož jednotlivé akce budou tuto tragickou událost připomínat z různých perspektiv.

PROGRAM ŽIDOVSKÉHO MUZEA V PRAZE K UCTĚNÍ OBĚTÍ TEREZÍNSKÉHO RODINNÉHO TÁBORA V ROCE 1944
3. BŘEZNA 2014
„Zvláštní zacházení.“
Publicista Adam Drda pohovoří o historickém kontextu a seznámí s novými materiály a informacemi ze své připravované knihy o rodinném táboře. Účast přislíbil i pamětník a historik pan Toman Brod.
Oddělení pro vzdělávání a kulturu (OVK) ŽMP Praha, Maiselova 15, od 18 h.

8. BŘEZNA 2014
Slavnostní koncert.
K připomenutí tragické události vyvraždění terezínského rodinného tábora se v pražské Španělské synagoze uskuteční koncert, který v přímém přenosu odvysílá stanice Český rozhlas Vltava. Ve skladbách Zikmunda Schula, Stanislava Jelínka, Noama Sheriffa, Ervína (Erwina) Schulhoffa a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho vystoupí Dominika Weiss Hošková, Pražské dechové trio a Nostitzovo kvarteto. V přestávce koncertu navštíví průvodci koncertem Vladimíra Lukařová a ředitel Židovského muzea Leo Pavlát galerii Španělské synagogy, kde je instalována expozice o pronásledování Židů za protektorátu.
Přímý přenos koncertu, který je vyhrazen zvaným hostům, vysílá stanice Vltava v sobotu od 20 h.

Vraždění v Osvětimi. Hostem novináře a publicisty Vladimíra Kučery v pořadu Historie.cs, věnovaném vyvraždění terezínského rodinného tábora, bude vedle Tomáše Fedoroviče a Milana Hese i Michal Frankl z Židovského muzea v Praze.
Historie.cs, ČT24, od 21.05 h.

9. BŘEZNA 2014
Tryzna za oběti v Pinkasově synagoze
, po jejímž skončení v 11.30 h bude synagoga zdarma zpřístupněna veřejnosti.

Komentované prohlídky Památníku českých a moravských obětí šoa.
Pinkasova synagoga, Široká 3, ve 12 h a 14 h.

Komentované prohlídky výstavy „Pravda a lež. Filmování v ghettu Terezín 1942-1945“. Výstava zprostředkovává výsledky mnohaletého výzkumu v České republice i zahraničí. Vůbec poprvé se tak veřejnosti představí montáž z filmových výstřižků z roku 1942, které vězni ukryli v ghettu a které se podařilo v Národním filmovém archivu identifikovat v roce 2004, i dosud nepublikované fotografie, jež byly tajně pořízeny během filmování v letech 1944-1945. Návštěvníci mohou dále zhlédnout záběry z dokumentace průběhu natáčení v roce 1942, uložené ve Filmotece narodowej ve Varšavě, jakož i oba dochované fragmenty druhého terezínského filmu, které se nacházejí v Národním filmovém archivu a v památníku Yad Vashem v Jeruzalémě. Unikátní filmové záběry a fotografie dále doplňují písemné a obrazové dokumenty dosud publikované jen v odborném tisku.
Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, v 11 h, 13 h a 15 h.

Terezínský rodinný tábor a jeho památka. Účast v diskusi pod vedením pedagoga a historika Petra Sokola přislíbilo pět pamětníků rodinného tábora: D. Lieblová, E. Merová, Z. Růžičková, P. Werner a P. Stránský. Více než popisu historie rodinného tábora bude program věnován osobním vzpomínkám pamětníků a diskusi o jejich vztahu k připomínání a nepřipomínání této události v české poválečné společnosti.
OVK ŽMP Praha, Maiselova 15, od 17 h.

18. BŘEZNA 2014
Slova zní zpoza zdí – pásmo písní na texty terezínských chlapců.
Ve spolupráci s Gymnáziem Přírodní škola, o. p. s., zazní pásmo zhudebněných textů Hanuše Hachenburga a dalších chlapců z časopisu Vedem vytvářeného v terezínském ghettu. Hudba bude prokládána slovem o tvůrcích časopisu a rodinném táboře, mezi jehož dalšími oběťmi byl v červenci 1944 i samotný Hanuš Hachenburg.
OVK ŽMP Praha, Maiselova 15, od 18 h.

Dále mj. plánujeme:
9. června 2014
Přednáška historika Jana Láníčka o terezínském rodinném táboře.
OVK ŽMP Praha, Maiselova 15, čas bude upřesněn.

4. září 2014
Přednáška historika Michala Schustera o vyvraždění tzv. Cikánského rodinného tábora v noci z 2. na 3. srpna 1944 a diskuse s romskou pamětnicí Máriou Kormanovou.
OVK ŽMP Praha, Maiselova 15, čas bude upřesněn.