Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
  

CHANUKOVÝ SVÍCEN ZE SBÍREK ŽIDOVSKÉHO MUZEA V BÍLÉM DOMĚ


CHANUKOVÝ SVÍCEN ZE SBÍREK ŽIDOVSKÉHO MUZEA V BÍLÉM DOMĚ
Na prosbu první dámy Spojených států Michelle Obama, která v dubnu během oficiálního pobytu prezidenta USA Baracka Obamy v Praze navštívila pražské Židovské Město, zapůjčilo Židovské muzeum v Praze vzácný chanukový svícen pro oslavu židovského Svátku světel v Bílém domě. O šestém dnu svátku 16. prosince večer uspořádal prezidentský pár v reprezentačních prostorách Bílého domu slavnostní recepci pro téměř 500 představitelů americké židovské komunity, při níž se na svícnu z muzejních sbírek rozzářily po bezmála sedmdesáti letech znovu svíce. Zapálily je děti velitele amerického námořnictva v Iráku Scotta Morana, Ethan a Esther.
Prezident Barack Obama ve svém poselství při této příležitosti připomněl nejen příběh Makabejců, ale i další zápasy židovského národa o svobodu. To, že židé chanukové svíce zapalují již přes 2000 let „v dobách míru i v dobách pronásledování – v koncentračních táborech a ghettech, na válečných územích či ve vyhnanství“, označil za „triumf mála nad mnohým; práva nad mocí; světla svobody nad temnotou beznaděje“. Chanukové svíce nás podle prezidenta Spojených států povzbuzují k tomu, „abychom měli naději až za nadějí; abychom věřili, že zázraky jsou možné i v těch nejtemnějších chvílích“; a abychom se „s větším zápalem věnovali zlepšování životů těch, kdo jsou okolo nás, abychom šířili světlo svobody a tolerance všude tam, kde vládne útlak a předsudek“.
Chanukový svícen (1873, výrobce Cyrill Schillberger, původně pravděpodobně věnovaný kongregaci v Prostějově) připomíná tragické období šoa, kdy se do tehdejšího pražského Židovského ústředního musea dostal spolu s dalšími rituálními předměty ze zrušených židovských obcí a spolků na území okupovaných Čech a Moravy. Tyto konfiskáty nyní tvoří podstatnou část sbírek Židovského muzea v Praze.


Chanukový svícen, Mistr CS (Cyrillus Schillberger ?), Vídeň, Rakousko-Uhersko, 1873, inv. č. 2.701


Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát předává chanukový svícen chargé d’affairs Velvyslanectví Spojených států amerických Mary Thompson-Jones


Prezident Barack Obama a první dáma Michelle Obama během zapalování chanukových svíce na recepci v Bílém domě 16. prosince 2009. (Oficiální fotografie Bílého domu, foto Samantha Appleton).


 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze