Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Uložení sbírek v depozitářích
  

Sbírky a fondy

Uložení sbírek v depozitářích

V současné době jsou sbírky Židovského muzea v Praze uloženy ve třech depozitářích - depozitáři textilu, depozitáři sbírky vizuálního umění a depozitáři sbírky kovů, kde jsou uloženy též další trojrozměrné předměty (například sklo, nábytek apod.).

V depozitáři textilu je uložena převážná část textilní sbírky. Soubor zvláště rozměrných synagogálních opon je uložen ve speciálních zásuvkových kontejnerech, jejichž míry jsou přizpůsobeny velikosti uložených předmětů. Pro manipulaci se zásuvkami je používán speciálně konstruovaný zakládací vozík. Soubor synagogálních drapérií je uložen v zásuvkových kontejnerech, jejichž rozměr je modulově uzpůsoben jednotlivým uloženým předmětům. Pro soubor pláštíků na Tóru bylo použito patrových stojanů s rastrem k určení přesné lokace. Soubor synagogálních pokrývek a baldachýnů je uložen na výsuvných stolech. Bližší informace o tomto depozitáři byly publikovány v časopise Umění a řemesla 1999 a v publikaci Textiles from Bohemian and Moravian Synagogues z roku 2003.

Depozitář sbírky vizuálního umění je uložen v nově rekonstruovaných prostorech. Depozitární prostory jsou bezprašné a plně klimatizované. Malby jsou uloženy na výsuvných roštech, sbírka grafiky ve standardních kovových zásuvkových skříních. Stejným způsobem je uložena rozsáhlá kolekce dětských kreseb z Terezína a tvorba dospělých terezínských autorů. Jednotlivé kresby jsou chráněny obálkami z fólie Melinex nebo adjustovány do ochranných paspart pod silikonovým papírem a uloženy do krabice z ph-neutrálního kartónu. K udržení stabilních klimatických podmínek v depozitáři slouží speciálně konstruované panely s kapilárami, v nichž proudí voda regulující teplotu. Tyto panely jsou přímo součástí stěn depozitáře. Stabilní relativní vlhkost je zde udržována pomocí mobilního zvlhčovače a odvlhčovače s vlastním měřením a regulací.

V depozitáři sbírky kovů je uložena jedinečná sbírka synagogálního stříbra, doplněná o soubory předmětů z cínu a mosazi, ale též keramika, sklo a nábytek. Zde tvoří základní jednotky úložného systému skříně, které byly konstruovány s ohledem na maximální využití úložné plochy.

Ve stejném objektu byla vyčleněna část depozitárních prostor pro uložení zvláště cenného souboru předmětů z textilní sbírky. Kromě klasického úložného systému pro textilie (zásuvkové skříně s nucenou cirkulací vzduchu) zde bylo instalováno závěsné zařízení o rozměrech 5 x 2,5m pro uložení praporů, které bylo nutné deponovat naplocho. Mikroklima v celém depozitáři je upravováno kombinací přirozené a nucené výměny vzduchu řízené centrální ústřednou s měřením a regulací, přičemž měření klimatických podmínek je snímáno na čtyřech různých místech depotu.

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze