Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Kulturní programy

 
 

projekty VKC:
 
 
zasílat e-mailem:
  

Brněnská pobočka Vzdělávacího a kulturního centra

<<<< Předchozí měsíc            Následující měsíc >>>>


Prosinec 13

neděle 1. 12. ve 14 hod.: Chanuka. Dílna pro rodiče s dětmi od 5 let. Jaké zvyky se pojí se svátkem Chanuka? Proč se připravují jídla na oleji? Co je drejdl a k čemu se používá? Vše se dozvíte v prosincové dílně, v níž si účastníci zhotoví vlastní drejdl a následně si s ním i zahrají. K občerstvení bude připraveno sladké překvapení. Vstupné 30 Kč.

 

úterý 3. 12. v 17 hod.: Mazal tov! Vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma. Výstava nazvaná Mazal tov!, v překladu Hodně štěstí!, dokumentuje obřad tradiční židovské svatby v ukrajinském Kyjevě. Vstup volný.

 

pondělí 9. 12. v 18 hod.: Kořeny ženské spirituality... Autorka právě vycházející knihy s názvem Kořeny ženské spirituality: Návrat a transformace starověké moudrosti Terezie Dubinová, hebraistka, kulturoložka a správkyně turnovské synagogy, se ve své přednášce zaměří především na málo známé skutečnosti o období uctívání ženské polarity před nástupem židokřesťanského patriarchálního paradigmatu. Vstupné 30 Kč.

 

úterý 10. 12. v 18 hod.: Setkání s principálem divadla Ungelt.  O začátcích, repertoáru i budoucích plánech pražského divadla Ungelt bude s Milanem Heinem, zakladatelem tohoto divadla, rozmlouvat Erika Bezdíčková. Milan Hein začal po absolvování DAMU hrát v Českém Těšíně, pak putoval po oblastních divadlech a nakonec působil v pražské Redutě. Po změně režimu v roce 1989 založil vlastní divadlo. Uskutečnit tento záměr mu pomohly peníze, které získal prodejem knihy o Miloši Kopeckém „Co za to stálo…“, které se prodalo více než sto tisíc kusů. Dnes je divadlo Ungelt po Národním divadle scénou, která získala nejvíce divadelních Cen Thálie. Vstupné 30 Kč.

 

čtvrtek 12. 12. v 18 hod.: Období „úředního antisemitismu“ (do r. 1848). Další z cyklu přednášek Mgr. Pavla Kocmana se věnuje proměnám židovského osídlení pod vlivem císařských nařízení z roku 1726 a pozdějších josefínských reforem, které zásadním způsobem přispěly k rozvoji haskaly – židovského osvícenství – v českých zemích. Vstupné 30 Kč.

 

úterý 17. 12. v 18 hod.: Delegitimace Státu Izrael. Výzvy k odstranění židovského státu přicházejí nejen ze strany krajně pravicových organizací, ale i těch radikálně levicových a islamistických. Kromě představení základní terminologie a charakteristiky hlavních aktérů delegitimace a démonizace Izraele Mgr. Ján Kapusňak,  absolvent Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, ve své přednášce připomene i početné strategie a projevy tohoto fenoménu. Závěrem uvede, jak je možné se tomuto globálnímu jevu postavit. Vstupné 30 Kč.

 

Akce se konají v sále na tř. Kpt. Jaroše 3. Sál je přístupný vždy 20 minut před zahájením programu.

Pro držitele SeniorPasu sleva na vstupném 10 %. Změna programu ze závažných důvodů vyhrazena.

Doporučujeme proto sledovat aktuální informace na www.jewishmuseum.cz/cz/czvkcbrno.htm.

 

Celý měsíc prosinec můžete v sále OVK ŽMP zhlédnout výstavu fotografií Jindřicha Buxbauma nazvanou Mazal tov! Fotograf se v létě letošního roku již podruhé vypravil do hlavního města Ukrajiny Kyjeva. Tentokrát proto, aby zaznamenal svatební obřad.  Výstava je přístupná ve dnech programových akcí nebo po předchozí telefonické domluvě. Vstup volný.

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze