Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Kulturní programy

 
 

projekty VKC:
 
 
zasílat e-mailem:
  

Brněnská pobočka Vzdělávacího a kulturního centra

<<<< Předchozí měsíc            Následující měsíc >>>>


Duben 13

čtvrtek 4. 4. v 18 hod.: Čtení sluší každému. Ze své poslední knihy Tata a jeho syn, která vyšla v nakladatelství Sefe, bude číst a o své literární tvorbě vyprávět Arnošt Goldflam. Pořad se koná ve spolupráci se Židovskou obcí Brno. Vstupné 30 Kč.

 

úterý 16. 4. v 17 hod.: Výtvarné práce žáků škol Jihomoravského kraje – vernisáž výstavy dětských prací na téma Holocaust, které vznikly na základě výzvy odboru školství Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Programem bude provázet PaedDr. Věra Koupilová, krajská koordinátorka pro národnostní menšiny. Na vernisáži mimo jiné zazní skladba Ohlédnutí z dálky, která byla zkomponována na stejnojmennou báseň Michala Flacha. Mladý autor této skladby Anton Aslamas si dal za cíl zobrazit prostřednictvím hudby vnitřní prožívání člověka, který byl nedávno osvobozen z nacistického koncentračního tábora a začíná si postupně opět uvědomovat svoji lidskou důstojnost. Vznik této kompozice podpořila Nadace Gideona Kleina v Praze. Skladbu přednesou Ondřej Bauer – recitace, Alexej Aslamas – housle, Sára Žalčíková – klavír. Vstup volný.

 

čtvrtek 18. 4. v 18 hod.: Jan Grunt: Nová hudba k němým ruským židovským filmům.  Jan Grunt (*1984) je studentem muzikologie brněnské Masarykovy univerzity. Pro jeho skladatelskou tvorbu je typická instrumentace pro elektronické nástroje, zvláště oscilátory a fázory, má rád i klávesové nástroje jako varhany a cembalo, prostor dává perkusím. Představí se promítnutím dvou původně němých filmů, ke kterým jako autor složil hudbu. První film Gore Sary (18 minut, Rusko 1913, režie Alexander Arkatov) je melodrama z ruského asimilovaného židovského prostředí. Další má název Kvartaly predmestya (52 minut, SSSR 1930, režie Grigorij Gričer-Čerikover) a je o soužití mladé Židovky (představuje ji tehdejší hvězda sovětského filmu Nana Vačnadze) a Ukrajince. Tento film si všímá vzájemných národnostních a náboženských stereotypů. Vstupné 30 Kč.

 

neděle 21. 4. v 10,30 hod.: Jak se žilo v biblických dobách... dětem. Podle Bible jsou děti vzácný dar od Boha darovaný rodičům. Při společné pouti po dávných biblických dobách je proto nelze vynechat. Dětské i dospělé účastníky čeká povídání o tom, jak vypadal tehdejší rodinný život, jak se děti učily a jak si ve volných chvílích hrály. Malí návštěvníci dílny také dostanou úkol, při kterém si budou moci nějakou jednoduchou stolní hru sami vyrobit. Dílna pro rodiče s dětmi od 5 let. Vstupné 30 Kč.

 

pondělí 29. 4. v 18 hod.: Doris Grozdanovičová: Pásla jsem tenkrát ovečky… – setkání s redaktorkou a překladatelkou z angličtiny a němčiny. Po uzavření škol v Jihlavě navštěvovala Doris Grozdanovičová ještě část roku 1939 brněnské Židovské gymnázium. V roce 1942 byla s bratrem a rodiči deportována prvními transporty z Brna do Terezína. Pod zdánlivě idylickým názvem večera se skrývá vyprávění o utrpení blízkých a těžkém životě v koncentračním táboře. V další části setkání bude D. Grozdanovičová hovořit o letech, ve kterých pracovala a stále ještě pracuje ve sdružení Terezínská iniciativa, a aktivně tak působí při výchově mladých lidí v Evropě. Program je pořádán ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem rabína Federa. Vstupné 30 Kč.

 

neděli 14. 4. od 14 hodin se uskuteční s lektorkou ŽMP Mgr. Kateřinou Suchánkovou a Mgr. Pavlem Vymětalem, absolventem oboru Dějiny umění na FF Masarykovy univerzity vycházka, při níž budou účastníci seznámeni s vývojem moderní brněnské architektury. Důraz bude kladen především na několik realizací židovských stavitelů a architektů. Sraz u Měnínské brány. Vstupné 30 Kč.

 

Na neděli 21. 4. od 14 hodin jsme připravili pro zájemce prohlídkovou trasu po židovském hřbitově v Brně-Židenicích s výkladem lektorky ŽMP Mgr. Táni Klementové. Hlavním tématem bude brněnská Chevra kadiša neboli Pohřební bratrstvo. Vstupné 30 Kč.

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze