Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Večerní programy

 
 

projekty Odd. pro vzdělávání a kulturu:
  

Oddělení pro vzdělávání a kulturu

Židovské muzeum v Praze – Oddělení pro vzdělávání a kulturu
Maiselova 15, 110 00 Praha 1, 3. patro
tel. 222 325 172, fax 222 318 856, e-mail:
[email] education[at]jewishmuseum.cz
 
<<<< Předchozí měsíc            Následující měsíc >>>>


Listopad 2012

středa 7.11. v 18h: Je to jen vítr… Projekce celovečerního hraného filmu (2012), jehož autorem je v současnosti jeden z nejoceňovanějších maďarských režisérů Benedek Fliegauf (nar. 1974). Film je založen na skutečném případu rasových útoků na maďarskou romskou komunitu v r. 2008 a na zprávách, které o těchto událostech vycházely v aktuálním tisku. Režisér Fliegauf radikálně převrací to, jak jsme zvyklí romské etnikum vídat ve filmu. Plně se soustředí na vykreslení napětí, které ve společnosti vládne, a na fakt, že ohrožení jsou všichni bez ohledu na to, zda pracují a nevyvolávají konflikty, nebo zda zneužívají sociální systém.

úterý 13.11. v 18h: „…to jsou těžké vzpomínky“. Projekce dokumentárního filmu Moniky Rychlíkové (28 min., 2002), který je kombinací výpovědí pamětníků romského holocaustu proložených čteným komentářem s fotografiemi a archivními materiály. Na jeho přípravě se podíleli pracovníci Muzea romské kultury a jako externí konzultant pak především prof. Ctibor Nečas. Cílem filmu je především seznámit diváky se základními fakty o nacistické genocidě Romů. O romské genocidě a o přežívajících protiromských stereotypech budou po projekci dokumentu diskutovat herec a romský aktivista David Tišer a historik Michal Schuster z Muzea romské kultury v Brně.

středa 14.11. v 18h: Proč má svátek Chanuka 8 dní? Přednáška vrchního zemského a pražského rabína Karola Efraima Sidona věnovaná agadickým midrašům vážícím se ke svátku Chanuka.

čtvrtek 22. 11. v 18h: Shakespearův Shylock – lichvář a tatínek. Přednáška Jana Fingerlanda uvádějící volný cyklus nazvaný „Židé jako lidé a jako obrazy“, který si klade za cíl představit různé typy „imaginárních Židů“ a jejich úlohu v evropských dějinách. Pomocí stereotypního vnímání se evropská křesťanská společnost vyrovnávala s existencí Židů a s tím, jací jsou, nebo jak se svému okolí jevili. Postava ze Shakespearovy hry Kupec benátský se stala jedním z nejznámějších Židů světové literatury. Shakespeare, který žádné Židy v Anglii své doby nepotkával, vytvořil postavu, která vyvolává odpor, a zároveň budí soucit. Co má Shylock ze Židů a co mají Židé ze Shylocka?

pondělí 26.11. v 18h: Pražský proces. U příležitosti šedesátého výročí od vynesení rozsudku nad tzv. protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského proběhne v pondělí 26. listopadu promítání dokumentárního filmu "Pražský proces" režisérky Zuzany Justman. Jeho autorka využívá archivních materiálů z československých i zahraničních zdrojů, aby přesvědčivě ilustrovala dobu a proces, který se stal symbolem represe v zemích za železnou oponou. Po projekci bude následovat beseda s režisérkou.

úterý 27. 11. v 18h: Žít! Ceija Stojka.  Projekce stejnojmenného dokumentárního filmu Anny Juránkové (33 min., 2009) věnovaného uznávané romské výtvarnici a spisovatelce narozené v Rakousku (nar. 1933), jejíž prvotina „Žijeme ve skrytu“ vyšla v češtině v nakladatelství Argo (2009). Ceija Stojka strávila své dětství hned v několika koncentračních táborech, kde zahynula téměř celá její rodina. Dokument zachycuje její traumatické zkušenosti z tohoto hrůzného období a jejich zpracování v její výtvarné i literární tvorbě. Projekce bude následována diskuzí s Jarmilou Balážovou, odbornicí na genocidu a diskriminaci Romů, reportérkou a zakladatelkou serveru Romea.cz.

středa 28.11. v 18h: Judaismus očima židovských velikánů: Abraham Joshua Heschel. Tento cyklus přednášek přináší portréty deseti židovských učenců od středověku až po současnost, z nichž každý přichází s jedinečnou vizí židovské tradice. Rabín Abraham J. Heschel je nejčastěji spojován se svým působením na konzervativním rabínském semináři v New Yorku (Jewish Theological Seminary), ale jeho vliv konzervativní judaismus dalece přesahuje. Jeho osobnost a klíčová témata jeho náboženského myšlení představí Pavel Hošek z katedry religionistiky na ETF UK. K přednášce budou na místě k dispozici studijní materiály. Tento cyklus vznikl s laskavou podporou NFOH.

 

Nedělní program pro děti a jejich rodiče

11. 11. 2012 od 14h: Jak bydlí lvíček Arje?

Lvíček Arje vás provede zvláštnostmi židovské domácnosti. Dozvíme se, k čemu slouží mezuza, jaká jsou pravidla košer kuchyně a ochutnáme některé z jejích dobrot.

 Prohlídka: Klausová synagoga

Více o nedělních dílnách na www.jewishmuseum.cz                                          Jednotné vstupné 50 Kč

Není-li uvedeno jinak, činí vstupné na jednotlivé programy 30 Kč. Sál je přístupný vždy 20 minut před zahájením programu. Po začátku koncertu nebo 15 minut po začátku jiného programu není vstup do OVK povolen. Změna programu vyhrazena. Doporučujeme sledovat aktuální informace na www.jewishmuseum.cz.

Výstava v prostorách OVK: Genocida Romů v době druhé světové války. Od po–čt 10–15, pá 10–12, během večerních programů a po domluvě.Archiv přednáškových cyklů

Zasílání kulturního programu e-mailem

Rádi byste dostávali náš kulturní program pravidelně e-mailem nebo poštou? Stačí vyplnit tento jednoduchý formulář:

Jméno
Příjmení
E-mail
Ano, rád bych dostával pravidelně měsíční program akcí Vzdělávacího a kulturního centra
Prosím o zrušení zasílaním kulturního programu Vzdělávacího a kulturního centra
Program dostávám již poštou, ale e-mailem by mi vyhovoval víc
Adresa (případně komentář)

 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze