Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Večerní programy

 
 

projekty Odd. pro vzdělávání a kulturu:
  

Oddělení pro vzdělávání a kulturu

Židovské muzeum v Praze – Oddělení pro vzdělávání a kulturu
Maiselova 15, 110 00 Praha 1, 3. patro
tel. 222 325 172, fax 222 318 856, e-mail:
[email] education[at]jewishmuseum.cz
 
<<<< Předchozí měsíc            Následující měsíc >>>>


Leden 2014

čtvrtek 9.1. v 18h: Kořeny ženské spirituality. Přednáška Terezie Dubinové spojená s prezentací její nové knihy Kořeny ženské spirituality: Návrat a transformace starověké moudrosti (Keltner Publishing, 2013). Autorka, kulturoložka a hebraistka, čerpá z originálních hebrejských textů Bible a jejich ugaritských a egyptských souputníků, z mytických a mystických rabínských výkladů a ze současného tvůrčího a terapeutického přístupu židovského feminismu. Důraz klade na chápání starověku a původního biblického odkazu jako duchovně inspirativního období, které současné době může nabídnout hluboký vhled do její "spirituální krize". Kniha bude na místě k prodeji.

úterý 14.1. v 18h: Ztracený Jemen. Jemen, země královny ze Sáby, nazývaný kdysi pro své bohatství Arabia Felix  (Šťastná Arábie), je dnes rozvrácený hospodářky, politicky i nábožensky. Jeho obyvatelé však nadále žijí svůj tradiční život, který nám přiblíží přednáška Jana Neubauera spojená s projekcí autentických a dnes i jedinečných záběrů.

pondělí 20.1. v 18h: Vlak do Výmaru. Představení nové knihy Ladislavy Chateau, která objasňuje situaci ve Francii během druhé světové války, zejména v literárním světě. Podrobně se zabývá významnými francouzskými autory, jako byl například Robert Brasillach nebo Pierre Drieu La Rochelle, kteří se neblaze podíleli na eskalaci násilí a neváhali se účastnit kongresů evropských intelektuálů ve Výmaru, které pořádal nacistický ministr propagandy Goebbels. Kniha rovněž přináší informace o tom, jakým způsobem se prolnuly významné pamětihodnosti s každodenním životem: Louvre, rue de Rivoli, Montmartre nebo Champs-Élysées jsou tentokrát zachyceny z poněkud nezvyklého úhlu pohledu, v centru Paříže v rue de Bassano byla zřízena pobočka koncentračního tábora v Drancy. S autorkou bude rozmlouvat publicista Petr Brod. Kniha bude k dispozici za zvýhodněnou cenu.

čtvrtek 23.1. v 18h: Architektura památníků holocaustu. Přednáška architekta Daniela Zisse věnovaná významným památníkům holocaustu v Izraeli a v diaspoře. Architektura památníků holocaustu se od konce II. světové války až do současnosti snažila reagovat na intenzitu a bezprecedentnost tragédie šoa. Autoři památníků se potýkali s problémem, jak přeložit nezměrnost a nepočitatelnost těchto událostí do hmoty, materiálu a prostoru. Přednáška se koná u příležitosti nadcházejícího Mezinárodního dne památky obětí holocaustu.

středa 29.1. v 18h: The Kalusz I Thought I Knew. V dokumentárním filmu The Kalusz I Thought I Knew pátrá kanadsko-izraelský filmový tvůrce Bernard Dichek po domě svého otce ve městě v dnešním ukrajinském městě Kaluš, jehož židovská populace byla během II. světové války vyvražděna. V tomto hledání mu pomáhá místní mladá Židovka Tanja, která vyrostla v poválečné Ukrajině, o židovské minulosti tohoto města neví mnoho a její obraz Kaluše se od Dichekova zcela liší. Dichekovo hledání se brzy stává i hledáním mladé Tanji. Na projekci s anglickými titulky naváže diskuze s autorem v angličtině.

čtvrtek 30.1. v 18h: Jidiš VE TŘECH. Hana Frejková uvádí své nové, v pořadí již třetí CD. Během večera zazní písně v jazyce jidiš, vyprávějící s ironií, vtipem, ale i nostalgií o lidských radostech a strastech. Zazní staré, nové i nejnovější písně v podání zpěvaček Hany Frejkové a Marianny Borecké, akordeonisty Slávka Brabce a klarinetisty Milana Potočka. Tedy navzdory názvu skupiny VE ČTYŘECH!        Vstupné 60Kč

 

Nedělní program pro děti a jejich rodiče

19.1. ve 14h: Lvíček Arje si připomíná II. světovou válku. Společně s pamětníkem si připomeneme osudy židovských dětí za II. světové války, povíme si i o ghettu Terezín, dětských kresbách a opeře Brundibár. Dílna je určena dětem od 10 let.

Prohlídka: Pinkasova synagoga.

Více o nedělních dílnách na www.jewishmuseum.cz                                              Jednotné vstupné 50 Kč

Není-li uvedeno jinak, činí vstupné na jednotlivé programy 30 Kč. Sál je přístupný vždy 20 minut před zahájením programu. Po začátku koncertu nebo 15 minut po začátku jiného programu není vstup do OVK povolen. Změna programu vyhrazena. Doporučujeme sledovat aktuální informace na www.jewishmuseum.cz.

Výstava v prostorách OVK: Zničené židovské památky severních Čech. Do 30.1. od po–čt 10–15, pá 10–12, během večerních programů a po domluvě.Archiv přednáškových cyklů

Zasílání kulturního programu e-mailem

Rádi byste dostávali náš kulturní program pravidelně e-mailem nebo poštou? Stačí vyplnit tento jednoduchý formulář:

Jméno
Příjmení
E-mail
Ano, rád bych dostával pravidelně měsíční program akcí Vzdělávacího a kulturního centra
Prosím o zrušení zasílaním kulturního programu Vzdělávacího a kulturního centra
Program dostávám již poštou, ale e-mailem by mi vyhovoval víc
Adresa (případně komentář)

 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze