Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Večerní programy

 
 

projekty Odd. pro vzdělávání a kulturu:
  

Oddělení pro vzdělávání a kulturu

Židovské muzeum v Praze – Oddělení pro vzdělávání a kulturu
Maiselova 15, 110 00 Praha 1, 3. patro
tel. 222 325 172, fax 222 318 856, e-mail:
[email] education[at]jewishmuseum.cz
 
<<<< Předchozí měsíc            Následující měsíc >>>>


Únor 2013

Únor 13

úterý 5.2. v 18h: Praktický judaismus. Slavnostní představení knihy rabína Jisra’ele Me’ira Laua, bývalého vrchního rabína Státu Izrael, kterou vydalo Nakladatelství P3K. Kniha se zabývá praktickými záležitostmi života ortodoxních Židů jako je kašrut, manželství, modlitby, svátky atd. Nejde však jen o jakýsi „návod“ či přehled halachického práva, vše je doplněno také zdůvodněními a komentáři autora. Kniha obsahuje texty věnující se specifikám judaismu, odpovídá ale i na mnoho běžných laických otázek. Knihu rabína Laua představí její překladatel Jiří Blažek a o ortodoxním judaismu v každodenním životě budou diskutovat Jan DiveckýGafna Váňová.

středa 6.2. v 18h: Jewish2Jazz. Koncert houslisty Alexandra Shonerta a klavíristy Alexandra Khristianova, který otevře posluchačům široký svět židovských a jazzových instrumentálních kompozic odhalující specifika dvou hudebních stylů. Do starobylé židovské hudební kultury se prolíná ohnivý rytmus klezmerový, poetika tradičních židovských melodií i volná a vznosná improvizace, nejen jazzová.       Vstupné 60Kč

úterý 12.2. v 18h: Současná izraelská Art Music – pohled napříč generacemi. Přednáška izraelského hudebního skladatele Ayala Adlera, v níž představí významné osobnosti současné izraelské Art Music, u nás známé spíše pod označením moderní vážná hudba. Zabývat se bude mimo jiné tématem přítomnosti specifických židovských prvků v hudbě vybraných izraelských skladatelů, ale také tendencí směřování k modernímu a abstraktnímu hudebnímu jazyku. Ayal Adler představí různorodou povahu izraelské Art Music danou jedinečnou polohou Izraele a jeho rolí „tavícího tyglíku“ mezi západní a východní hudbou. Přednáška bude v anglickém jazyce bez překladu.

úterý 19.2. v 18h: Paragrafy lemovaná cesta do Osvětimi. POZOR! Z DŮVODU NÁHLÉ INDISPOZICE HLAVNÍ ÚČASTNICE JE POŘAD ZRUŠEN.

středa 20.2.v 18h: Dobré i špatné zprávy o Purimu z mezináboženské perspektivy. Nadcházející svátek Purim obsahuje poselství, s nimiž mají někteří současní židovští myslitelé veliké obtíže. Někteří vnímají příběh knihy Ester jako sexistický a jiní jako násilný. Jak se mohou moderní Židé s poselstvím tohoto příběhu vypořádat? Může moderní Žid nalézt v tomto svátku významy, které se vztahují k mezináboženskému dialogu? Na tyto otázky se pokusí odpovědět předsedkyně Mezinárodní rady křesťanů a Židů (ICCJ) Debbie Weissman. Přednáška je pořádána ve spolupráci se Společností křesťanů a Židů (SKŽ) a bude v angličtině s konsekutivním tlumočením do češtiny.

úterý 26.2. v 18h: Lidská práva a judaismus. Jak se v současném judaismu odráží diskuze o lidských právech? O jaké tradiční texty se tato diskuze opírá a která témata židovského práva působí současným židovským myslitelům obtíže? Na tyto otázky se pokusí odpovědět religionista Aleš Weiss a ortodoxní rabín Menaše Kliment. Moderuje Pavel Hošek.

středa 27.2. v 18h: Od antijudaismu k antisemitismu…a zpět? Přednáška profesora historie a politických věd na American University of Paris Stevena Endlunga, která se zaměří na podceňovanou roli náboženských institucí a náboženskosti obecně při studiu antisemitismu 19. století. Přednáška se koná ve spolupráci s Pražským centrem židovských studií a bude v anglickém jazyce se simultánním tlumočením do češtiny.

Nedělní program pro děti a jejich rodiče

17. 2. 2012: Lvíček Arje na návštěvě u rabiho Löwa

Se lvíčkem Arjem tentokrát navštívíte velikého rabiho Löwa, se kterým se vydáte za tajemstvím stvoření golema. Jak se tvoří golem a co je posvátný Šém? Přijďte a uvidíte.

Prohlídka: Starý židovský hřbitov.

Více o nedělních dílnách na www.jewishmuseum.cz                                              Jednotné vstupné 50 Kč

Není-li uvedeno jinak, činí vstupné na jednotlivé programy 30 Kč. Sál je přístupný vždy 20 minut před zahájením programu. Po začátku koncertu nebo 15 minut po začátku jiného programu není vstup do OVK povolen. Změna programu vyhrazena. Doporučujeme sledovat aktuální informace na www.jewishmuseum.cz.

Výstava v prostorách OVK: Jindřich Buxbaum: Židovská škola dnes – Ješiva v Kyjevě. Do 28.2. Otevřeno po–čt 10–15hod., pá 10–12 hod., a dále během večerních programů a po domluvě.Archiv přednáškových cyklů

Zasílání kulturního programu e-mailem

Rádi byste dostávali náš kulturní program pravidelně e-mailem nebo poštou? Stačí vyplnit tento jednoduchý formulář:

Jméno
Příjmení
E-mail
Ano, rád bych dostával pravidelně měsíční program akcí Vzdělávacího a kulturního centra
Prosím o zrušení zasílaním kulturního programu Vzdělávacího a kulturního centra
Program dostávám již poštou, ale e-mailem by mi vyhovoval víc
Adresa (případně komentář)

 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze