Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Večerní programy

 
 

projekty Odd. pro vzdělávání a kulturu:
  

Oddělení pro vzdělávání a kulturu

Židovské muzeum v Praze – Oddělení pro vzdělávání a kulturu
Maiselova 15, 110 00 Praha 1, 3. patro
tel. 222 325 172, fax 222 318 856, e-mail:
[email] education[at]jewishmuseum.cz
 
<<<< Předchozí měsíc            Následující měsíc >>>>


Červen 2009

úterý 2. 6. v 18 h: Blízký východ včera a dnes. Historie, současnost a souvislosti. Geografie, kultura a náboženství. Arabský poloostrov, Jemen: Židé v Jemenu dnes. Cyklus přednášek Ing. Jana Neubauera.

středa 3. 6. v 18 h: Základy judaismu v pojetí pražského Maharala. Cyklus přednášek vrchního zemského a pražského rabína Karola Efraima Sidona věnovaný 400. výročí úmrtí Rabiho Jehudy Levy ben Becalela.

čtvrtek 4. 6. v 18 h: „Stolpersteine – kameny, o které můžete zakopnout“ – projekt německého umělce Güntera Demniga, který je vzpomínkou na oběti nacismu. „Stolpersteine“ zapuštěné do dlažby chodníků označují místa, kde oběti nacismu skutečně žily a pracovaly. Günter Demnig byl v dubnu 2009 odměněn cenou Ericha Mühsama. Projekt a jeho realizaci v Praze prezentují Zdeněk Kalvach, Bianca Lipanská a Bohuslav Matuška.

pondělí 8. 6. v 18 h: Nebe nad námi – Ha-šamajim me-alejnu. Svět očima žen vážně i s humorem. Povídky Rut Sidonové přečte Táňa Fischerová, písněmi a hrou na kytaru doprovodí Jana Rychterová, v režii Olgy Struskové.

středa 10. 6. v 18 h: Vývoj synagogální architektury Moravy a Slezska. Přednáška Ing. arch. Jaroslava Klenovského z cyklu Židovské památky v Čechách a na Moravě.

čtvrtek 11. 6. v 18 h: „Můj táta žil pětatřicet let. Byl to krátký život. Jeho poslední cesta však byla delší, než dokázal zvládnout. Třiašedesát let od jeho smrti jsem po ní vykročil já.“ Krátká dlouhá cesta – prezentace projektu Fedora Gála spojená s projekcí stejnojmenného filmu. Více o projektu na www.kratkadlouhacesta.cz.

úterý 16. 6. v 18 h: Projekt Winton Train – inspirace dobrem. Hlavní myšlenkou projektu je inspirovat mladé lidi neobyčejným skutkem Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí. V rámci projektu byly mj. vyhlášeny soutěže pro studenty středních a vysokých škol. Celý projekt vyvrcholí 1. září 2009, kdy bude ve spolupráci s Českými drahami vypraven „Winton Train“, který projede tehdejší trasu Praha – Londýn. Bude symbolizovat neporazitelnou touhu po svobodě a jasné vyhlášení odporu proti nacionální, etnické či náboženské nenávisti. V dobovém vlaku pojedou někteří potomci Wintonem zachráněných dětí. Projekt prezentuje Olga Menzelová ze společnosti Winton Train o.p.s. Více o projektu na www.wintontrain.eu.

čtvrtek 18. 6. v 18 h: Duo Brikcius – 2 Cellos Tour. Na programu jsou prakticky neznámá díla známých autorů pro nezvyklé obsazení dvou violoncell – Luigiho Boccheriniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Gioacchino Rossiniho, Paula Hindemitha, Gideona Kleina a Ireny Kosíkové. Účinkují violoncellisté – sourozenci Anna Brikciusová  a František Brikcius.                                                                                                                             Vstupné 60 KčArchiv přednáškových cyklů

Zasílání kulturního programu e-mailem

Rádi byste dostávali náš kulturní program pravidelně e-mailem nebo poštou? Stačí vyplnit tento jednoduchý formulář:

Jméno
Příjmení
E-mail
Ano, rád bych dostával pravidelně měsíční program akcí Vzdělávacího a kulturního centra
Prosím o zrušení zasílaním kulturního programu Vzdělávacího a kulturního centra
Program dostávám již poštou, ale e-mailem by mi vyhovoval víc
Adresa (případně komentář)

 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze