Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Večerní programy

 
 

projekty Odd. pro vzdělávání a kulturu:
  

Oddělení pro vzdělávání a kulturu

Židovské muzeum v Praze – Oddělení pro vzdělávání a kulturu
Maiselova 15, 110 00 Praha 1, 3. patro
tel. 222 325 172, fax 222 318 856, e-mail:
[email] education[at]jewishmuseum.cz
 
<<<< Předchozí měsíc            Následující měsíc >>>>


Červen 2013

pondělí 3.6. v 18h: Choosing to Leave: Jewish Flight from the Protectorate of Bohemia and Moravia as Resistance to Nazi Persecution [Volba odejit: Útěk Židů z Protektorátu Čechy a Morava jako vzdor vůči nacistické perzekuci]. Dokud nacisté nezakázali v roce 1941 emigraci, podařilo se z Protektorátu uprchnout asi 26 tisícům Židů. Ačkoli nacisté z počátku židovskou emigraci podporovali, ve skutečnosti čelili potenciální emigranti velikým obtížím včetně vyděračských emigračních daní, zahraniční anti-imigrační politiky a vysokých osobních a finančních ztrát. O způsobech, jimiž pokoušeli nacistické perzekuci čelit, bude přednášet Laura BradeUniversity of North Carolina at Chapel Hill. Přednáška proběhne v angličtině.

úterý 4.6. v 18h: Levicový antisemitismus. V západních demokraciích představovala levice tradičně pro Židy důležitého spojence a až do poloviny 60-tých let minulého století bychom mezi jejími stoupenci našli antisemitismus spíše výjimečně. S nástupem tzv. „nové levice“ se však situace mění a v souvislosti s antisionistickými postoji se objevuje specifický fenomén levicového antisemitismu. Přednáška prof. Tomáše Radila se zaměří na sociálně-psychologickou analýzu této důležité podoby současného antisemitismu.

čtvrtek 6.6. v 18h: David Gans po „gansovské konferenci“. Večer věnovaný shrnutí poznatků z třídenní mezinárodní konference o renesančním židovském historikovi a vědci Davidu Gansovi pořádané Pražským centrem židovských studií za účasti hebraistů Jiřiny Šedinové, Pavla Sládka a Daniela Bouška.      Vstup volný.

pondělí 10.6. v 18h: Nigun. Koncert známého uskupení Nigun, během něhož uslyšíte pásmo hebrejských, sefardských a jidiš písní v podání známých interpretů židovské hudby, zpěvačky Věry Nerušilové, klavíristky Natalie Shonert a houslisty Alexandera Shonerta.      Vstupné 60Kč

úterý 11.6. v 18h: Architektonický mesianismus. Cyklus přednášek architekta Daniela Zisse, tentokrát o jedinečném prostorovém chápání chasidského hnutí CHABAD, které se v mnohém od tradičního pojetí židovského prostoru odlišuje. Přednáška nás mimo jiné zavede na adresu novodobého „Chrámu“ tohoto hnutí na brooklynské 770 Eastern Parkway nebo do první hebrejské tiskárny na Antarktidě.

čtvrtek 13.6. v 18h: Archa paměti. Představení stejnojmenné knihy Magdy Veselské věnované dějinám Židovského muzea v Praze.  Publikace pokrývající více než stoletou historii mimořádné muzejní instituce však zároveň odráží dramatické osudy českých a moravských Židů v minulém století. O nich i o knize bude Magda Veselská rozmlouvat s dokumentaristou Martinem Šmokem, historičkou Jaroslavou Milotovou a moderátorem pořadu, publicistou Petrem Brodem.

pondělí 17.6. v 18h:  Judaismus a ekologie. Pořad z cyklu o setkávání judaismu s tématy moderní společnosti. O hodnotách judaismu a ekologickém myšlení budou diskutovat botanička Věra Hroudová a Kateřina Weberová z kongregace Bejt Simcha. Moderuje redaktor židovského měsíčníku Maskil Pavel Kuča.

úterý 18.6. v 18h: Paní Měsíční věže. Promítání dokumentárního filmu o Aleně Veselovské roz. Šámalové, jejíž otec Přemysl Šámal byl kancléřem prvních dvou československých prezidentů. Zatímco kancléř Šámal byl vláčen řadou nacistických věznic a nakonec utýrán zemřel v r. 1941 v berlínské věznici Moabit, jeho dceru i syna zachránila „převýchova“ velmi slušné rodiny německého lékaře. Po válce ji však z vlasti osud opět zavál do Německa a na rodinný statek Gerlov se vrátila až po r. 1989. Právě tam natočili Jiří Lohr a Jan Petras tři měsíce před její smrtí svůj dokument. Po promítání bude následovat diskuze s oběma tvůrci a jejich hosty.

středa 26. 6. v 19h:  Ulpan uvádí... Již druhé setkání s izraelským výtvarníkem Noamem Daromem, které pořádá Ulpan Praha, jehož tématem je tentokrát výtvarném umění v Izraeli.         Vstup volný

Nedělní program pro děti a jejich rodiče

Neděle 9. 6. ve 14h: Lvíček Arje poznává synagogu. Společně s lvíčkem Arjem se dozvíme, jaké jsou rozdíly mezi židovským Chrámem a synagogou, co znamená slovo synagoga, jak vypadá a k čemu slouží. Uděláme si model vlastní synagogy.

Prohlídka: Jeruzalémská synagoga

Více o nedělních dílnách na www.jewishmuseum.cz                                              Jednotné vstupné 50 Kč

Není-li uvedeno jinak, činí vstupné na jednotlivé programy 30 Kč. Sál je přístupný vždy 20 minut před zahájením programu. Po začátku koncertu nebo 15 minut po začátku jiného programu není vstup do OVK povolen. Změna programu vyhrazena. Doporučujeme sledovat aktuální informace na www.jewishmuseum.cz.

Výstava v prostorách OVK: Mozaika: Výstava prací žáků Lauderových škol. Otevřeno po–čt 10–15hod., pá 10–12 hod., a dále během večerních programů a po domluvě.Archiv přednáškových cyklů

Zasílání kulturního programu e-mailem

Rádi byste dostávali náš kulturní program pravidelně e-mailem nebo poštou? Stačí vyplnit tento jednoduchý formulář:

Jméno
Příjmení
E-mail
Ano, rád bych dostával pravidelně měsíční program akcí Vzdělávacího a kulturního centra
Prosím o zrušení zasílaním kulturního programu Vzdělávacího a kulturního centra
Program dostávám již poštou, ale e-mailem by mi vyhovoval víc
Adresa (případně komentář)

 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze