Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Přednáškové cykly

 
 

projekty VKC:
  

Vzdělávací a kulturní centrum

Přednáškové cykly

Ostatní přednáškové cykly

Cyklus Pražská židovská architektura

V lednu 2006 zahájilo Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze, Maiselova 15, Praha 1, v rámci projektu "Sto let Židovského muzea - rok s židovskou kulturou" nový přednáškový cyklus Pražská židovská architektura. Přednáší historik architektury Ing. Zdeněk Lukeš.


Termíny večerů jsou následující:

čtvrtek 26. 1. v 18 hod.: Život a dílo architekta Rudolfa Welse (1882-1944)
Rudolf Wels byl žákem prof. Friedricha Ohmanna na Akademii výtvarných umění ve Vídni a světově proslulého architekta Adolfa Loose. Byl autorem řady významných staveb na Sokolovsku a Karlovarsku, poté působil v Praze. Zahynul se ženou a jedním ze synů v Osvětimi. Wels patřil k vynikajícím architektům 20. století, byl rovněž autorem výpravy k filmům Voskovce a Wericha. Napsal komentáře ke vzpomínkám svého otce, které vyšly knižně pod názvem U Bernátů.

čtvrtek 23. 2. v 18 hod.: Ernst Mühlstein a Victor Fürth - přednáška o autorech mnoha významných staveb v centru Prahy, obchodních a činžovních domů a vil, kteří patřili k nejvýraznějším představitelům české avantgardní architektury.

čtvrtek 30. 3. v 18 hod.: Bedřich Feuerstein (1892-1936) a František Zelenka (1904-1944) - přednáška o významných představitelích československé meziválečné avantgardy. Oba architekti byli také členy legendárního Devětsilu. Feuerstein se proslavil stavbou nymburského krematoria v roce 1922, pak působil ve Francii v atelieru bratří Perretů a poté i v Japonsku, kde pracoval u arch. Raymonda. Poté se vrátil do Prahy, kde spáchal v roce 1936 sebevraždu. Byl rovněž malířem a scénografem (spolupráce s Národním divadlem a Ďagilevovým baletem). Zelenka je známý především svou stálou spoluprací s Osvobozeným divadlem. Kromě scénografie a návrhu plakátů však projektoval několik významných staveb, včetně tzv. Skleněného domu, kde invenčně využil sklobetonové konstrukce. Zahynul v roce 1944 se svou rodinou na pochodu smrti z Osvětimi.

 

Vstupné 10,- Kč.

 

 

Archiv přednáškových cyklů

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze