Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
Ocenění
  

O muzeu

Ocenění Židovského muzea v Praze

Cena dr. Bernarda Hellera
30. května 2001 ředitel ŽMP Leo Pavlát převzal v americkém Cincinnati (Ohio) Cenu dr. Bernarda Hellera, kterou Hebrew Union College – Jewish Institute of Religion každoročně uděluje na paměť tohoto velkého vzdělance a humanisty.
Cena dr. Bernarda Hellera (1897–1976) je od roku 1990 každoročně udělována za dílo, jež je prospěšné lidstvu. Součástí ceny je i odměna ve výši 10 000 amerických dolarů. V minulých letech byli například nositeli ceny historici Serge Klarsfeld a Raul Hilberg, diplomaté Uri Lubrani z Izraele a Denis Ross, Richard C. Holbrooke a Stuart Eisenstat z USA. Židovské muzeum v Praze je první institucí, které byla Cena dr. Bernarda Hellera udělena. Stalo se tak za “jasnost vize, s níž uchovává jedinečný historický materiál dokládající staletí bohatého židovského života v Čechách a na Moravě a zkázu evropských Židů v období šoa.” Ve zdůvodnění se dále uvádí, že “Židovské muzeum v Praze, uchovávající jednu z nejrozsáhlejších sbírek židovského umění, je dnes inspirujícím příkladem instituce vedené svědomím a pamětí, reprezentující židovské dějiny a dědictví. Je živým symbolem setrvalosti židovského života a institucí oddanou paměti, vzdělání a výchově pro další generace”.

 

 

 
Nejkrásnější česká kniha roku 2003
Titulní stránka oceněné publikace
  Více o katalogu >>>
Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví každoročně vyhlašují soutěž o Nejkrásnější české knihy. V roce 2003 ji v rámci 39. ročníku soutěže získalo Židovské muzeum v Praze v kategorii odborná a vědecká literatura za publikaci Katalog synagogálních textilií (Textiles from Bohemian and Moravian Synagogues), který vyšel u příležitosti výstavy synagogálních textilií ze sbírek Židovského muzea v Praze v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2002.


 

 

 

 

 

 

 

 
Ceny Gloria musaealis
Vyhlašovateli Národní soutěže muzeí Gloria musaealis jsou Ministerstvo kultury České republiky a Asociace muzeí a galerií České republiky. Soutěž je vyhlašována již od roku 2002 ve třech kategoriích: Muzejní publikace roku, Muzejní výstava roku a Muzejní počin roku. Cílem soutěže je upozornit veřejnost na přínos muzeí k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví a na špičkové výkony institucí a jejich pracovníků v oboru muzejnictví.
 

 

 


   Více o katalogu >>>


Gloria musaealis 2003
Na slavnostním vyhlášení vítězů 2. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis v květnu 2004 získalo Židovské muzeum v Praze první cenu v kategorii Muzejní publikace roku 2003 za titul Katalog synagogálních textilií (Textiles from Bohemian and Moravian Synagogues), který vyšel u příležitosti výstavy synagogálních textilií ze sbírek Židovského muzea v Praze v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2002.

 

 

 

 

 

 

 

 
Cena Gloria Musaealis 2005
Židovskému muzeu v Praze byla v soutěži o cenu Gloria Musaealis 2005 udělena zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2005 za vydání katalogu Muž, který si nedal pokoj. Příběh Josefa Poláka (1886–1945), jehož autorkou je Magda Veselská. Jedná se o doprovodný katalog stejnojmenné výstavy, která byla k vidění na přelomu roku 2005 a 2006 v muzejní Galerii Roberta Guttmanna.
 

 

 

 
Gloria Musaealis 2006
Předsednictvo Českého výboru ICOM (International Council of Museums) společně s Ministerstvem kultury České republiky a Asociací muzeí a galerií České republiky v rámci 5. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2006 udělily v květnu 2007Židovskému muzeum v Praze Cenu Českého výboru ICOM za projekt Rok s židovskou kulturou – 100 let Židovského muzea v Praze.

 

 

© 2004 - 2008 Židovské muzeum v Praze