Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version

Encyklopedie židovských
obcí

  

27. leden 2008:
Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti


Koncert k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

27. ledna v 18.00 hod
Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. leden 2008, připravilo Židovské muzeum v Praze, Židovská obec v Praze a Arco Diva ve spolupráci s paní Zuzanou Růžičkovou slavnostní večer spojený s koncertem ve Španělské synagoze v Praze. Ke dni památky obětí holocaustu promluví v úvodu koncertu 1. místopředseda senátu PČR Petr Pithart, předseda Židovské obce v Praze František Bányai a ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.
Na koncertě zazní skladby českých autorů Jiřího Temla, Sylvie Bodorové, Viktora Kalabise a Otomara Kvěcha v podání předních sólistů, barytonistů Ivana Kusnjera, Romana Janála, Václava Sibery, za doprovodu varhanice Ireny Chřibkové, klavíristy Jana Marcola a Smyčcového kvarteta Martinů. Večer začíná v 18.00 hodin. Vstup volný.
 
Vzdělávací a kulturní centrum ŽMP

K letošnímu 27. lednu (dnu, kdy byl roku 1945 osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka), který byl vyhlášen rezolucí valného shromáždění OSN jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu a který je v ČR připomínán jako významný den, připravilo Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze tyto akce:
 

I. Výstava Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí

Výstava Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí bude do 30. ledna 2008 k shlédnutí v gymnáziu v Uničově a v měsíci únoru bude výstava umístěna v Městském kulturním centru v Konicích.
 

II. Výstava Zmizelí sousedé proběhne na těchto místech:

SPŠ Plzeň
ZŠ Praha 10
Mezinárodní prezentace výstavy: Furman University, Greenville (USA), Ferrara (Itálie), Bratislava (Slovensko)
 
Více o projektu na www.zmizeli-sousede.cz
 

III. Kampaň VKC ŽMP k výchově proti rasismu a xenofobii

Kampaň proběhne od 15. 1. do 11. 2. 2008 na citylightech v hl. m. Praze.
Více informací o kampani naleznete v tiskové zprávě zde >>>
 

IV. Vzdělávací programy:

Informační centrum OSN ve spolupráci s Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze nabízí ve dnech 28. 1. až 8. 2. pro žáky a studenty vzdělávací programy HANIN KUFŘÍK, HOLOCAUST V DOKUMENTECH a Beseda s pamětníky holocaustu. Tímto způsobem se česká pobočka OSN připojuje k připomínání Mezinárodního dne památky památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.
 

V. Interaktivní program pro studenty středních škol

U příležitosti Mezinárodního dne holocaustu připravily Muzeum romské kultury a brněnská pobočka Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze společný interaktivní program pro žáky 8. a 9. tříd a pro studenty středních škol. Jeho součástí bude promítání krátkého klipu „Nedovedu pochopit“, historické uvedení do dané problematiky, setkání s židovským nebo romským pamětníkem a také např. výstava „Tanec s ďáblem“ (cyklus fotografií Radomíra Škody ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea Brno) Celková délka programu: 120 minut. Termín: 28.-29. ledna, začátky v 8:30 a ve 11:30.
Místo konání:
28. 1. Vzdělávací a kulturní centrum Brno, tř. Kpt. Jaroše 3
29. 1. - Muzeum romské kultury, Bratislavská 67
(Program je na obou místech shodný.)
Poplatek: 30 Kč na studenta.
 
Kontakt:
VKC Brno
Mgr. Hana Nela Palková
tř. Kpt. Jaroše 3
602 00 Brno
tel. 544 509 652
hana.palkova[at]jewishmuseum.cz
Muzeum romské kultury
Mgr. Martina Francová
Bratislavská 67
602 00 Brno
tel: 545 581 206
lektor@rommuz.cz

 

VI. Projekt komunitní nadace Tři brány ve spolupráci s VKC Brno

Projekt bude realizován v týdnu 21. až 25. ledna 2008.. Týden bude naplněný vzdělávacími, informačními a kulturními programy pro veřejnost Více >>>


© 2004 - 2008 Židovské muzeum v Praze