Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version

Encyklopedie židovských
obcí

  

DENÍK PETRA GINZE

(u nás vydán pod názvem Deník mého bratra ) v rámci Pražského Festivalu okrajových divadel ve dnech 26. – 30. 5. 2008

Divadlo Na Prádle
Divadelní adaptace Alex Went
Představení divadelního souboru školy ve Shrewsbury
 
Havárie kosmické lodi Columbia v roce 2003 byla mezinárodní tragédií. Nicméně tato událost stála u zrodu pozoruhodného objevu: izraelský astronaut Ilan Ramon si vzal s sebou na palubu kresbu malého židovského chlapce, který ji nakreslil v koncentračním táboře. Zprávy o havárii kosmické lodi vedly následně k nálezu chlapcova deníku, ležícího v zapomnění na jedné pražské půdě.
Tak jako deník Anne Frankové i deník Petra Ginze zachycuje živý obraz obyčejné rodiny v mimořádné době. Praha je okupované město, protektorátu vládne obávaný Reinhard Heydrich. Postupem času se zvyšuje teror a narůstá strach. Přátelé a příbuzní jsou denně shromažďováni do transportních vlaků, které je odváží do sběrného tábora v Terezíně a odtud později do vyhlazovacích koncentračních táborů v Polsku.
Navzdory teroru žije mladý Petr Ginz svůj běžný život: kreslí, píše, baví se a experimentuje. Chce být vědcem, spisovatelem a světově uznávaným badatelem. Jeho deník je záznamem jedinečného osobního vzdoru, testamentem jeho milované rodiny, která zatímco se okolní svět řítí do neznáma, spolu s ním čeká na zabušení na dveře.
 
Autorem divadelní adaptace, k níž dala svolení Petrova sestra Eva, a zároveň režisérem představení je Alex Went. V oblasti divadelních adaptací není žádným nováčkem, v nedávné době získal na Edinburgském festivalu cenu za adaptaci Hrabalovy novely Příliš hlučná samota.
Škola ve Shrewsbury je jednou z nejstarších a zároveň největších chlapeckých internátních škol v celé Anglii. Stojí na vyvýšeném břehu řeky Severn v hrabství Shropshire, odkud pohlíží na starobylé město. Škola je pověstná kvalitou své divadelní produkce, která splňuje i vysoké nároky prestižního divadelního festivalu v Edinburgu, kam škola každé dva roky pravidelně zajíždí se svojí produkcí. O výjimečném postavení školy svědčí i dva muzikály ze školní dílny, které byly provedeny v londýnské Covent Garden.

 
Lístky je možné zakoupit na www.fringe.cz nebo www.ticketstream.cz.
 
Další informace o Deníku Petra Ginze získáte na www.closelyobservedproductions.blogspot.com nebo na e-mailu Paul Hamm na pgh@shrewsbury.org.uk nebo volejte Alexe Wenta na číslo telefonu 00447803610839.
 
 
 
 
 
 


© 2004 - 2008 Židovské muzeum v Praze