Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version

Encyklopedie židovských
obcí

  

27. leden 2007:
Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti


Vzdělávací a kulturní centrum ŽMP

K letošnímu 27. lednu (dnu, kdy byl roku 1945 osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka), který byl vyhlášen rezolucí valného shromáždění OSN jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu a který je v ČR připomínán jako významný den, připravilo Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze tyto akce:
 
 
 
I. Večerní program ve VKC:

čtvrtek 25. 1. v 18 hod.: Den holocaustu - varování zemřelých, svědectví přeživších. Večer věnovaný Mezinárodnímu dnu památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (27. leden). Úvodní slovo: Vladimír Hanzel (ředitel VKC). Ke dni památky obětí holocaustu promluví Leo Pavlát (ředitel ŽMP). Táňa Fischerová - recitace básní Otto Weisse, Jiří Hošek - violoncello. Přežili peklo, vernisáž výstavy fotografií Jany Nosekové-Žantovské - portréty Izraelců z Československa, kteří přežili holocaust. Výstavu představí Ziv Nevo Kulman (zástupce velvyslance Státu Izrael v ČR).
Přehled večerních programů ve VKC zde >>>
 

II. Slavnostní zahájení výstavy Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí

Výstava Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí slavnostně zahájena na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře v pátek 26. 1. 2007, 10 hodin:
 

III. Výstava Zmizelí sousedé proběhne na těchto místech:

Krajský úřad Jihlava
Mezinárodní prezentace výstavy: Trento (Itálie); Velvyslanectví ČR ve Washingtonu (USA)
 
Více o projektu na www.zmizeli-sousede.cz
 

IV. Kampaň VKC ŽMP k výchově proti rasismu a xenofobii

Kampaň proběhne od 16. 1. do 12. 2. 2007 na citylightech v hl. m. Praze.
Více informací o kampani naleznete v tiskové zprávě zde >>>
 

V. Vzdělávací programy:

Informační centrum OSN ve spolupráci s Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze nabízí ve dnech 29. 1. až 8. 2. pro žáky a studenty vzdělávací programy HANIN KUFŘÍK, HOLOCAUST V DOKUMENTECH a Beseda s pamětníky holocaustu. Tímto způsobem se česká pobočka OSN připojuje k připomínání Mezinárodního dne památky památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.
 

VI. Interaktivní program pro studenty středních škol

U příležitosti Mezinárodního dne holocaustu připravily Muzeum romské kultury a brněnská pobočka Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze společný interaktivní program pro studenty středních škol. Jeho součástí bude promítání krátkého dokumentárního filmu, historické uvedení do dané problematiky a dílna „Holocaust v dokumentech“.
 
Celková délka programu: 120 minut.
Termín: 26. ledna, začátky v 10:00 a ve 13:00.
Poplatek: 20 Kč na studenta.
 
Přihlášky můžete posílat e-mailem nebo telefonovat do 23. 1. 2007. V objednávce prosím uveďte název školy, počet studentů, zvolenou hodinu návštěvy a telefonický kontakt na vás.

Kontakt: Mgr. Veronika Maxerová (Muzeum romské kultury), tel.: 545 571 798.
 

VII. Projekt komunitní nadace Tři brány ve spolupráci s VKC Brno

Projekt bude realizován v týdnu 22. až 27. ledna 2007. Týden bude naplněný vzdělávacími, informačními a kulturními programy pro veřejnost Více >>>


© 2004 - 2008 Židovské muzeum v Praze