Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk
Nedělní dílny

 
 

projekty VKC:
  

Vzdělávací a kulturní centrum

Nedělní dílny - Co už bylo

neděle 8. 6. ve 14h: Lvíček Arje čte židovské legendy
Lvíček Arje nám bude vyprávět o staré Praze, o stvoření Golema, o životě na císařském dvoře a o tom, jak se dá moudrostí vyzrát nad zlem.

Prohlídkla: Židovské město
 
11. 5. 2014: Lvíček Arje jde na svatbu
Lvíček Arje Vás zve na svatbu. Pomůžete mu vybrat nevěstu a sepsat ketubu - svatební smlouvu? Společně si zatancujeme, zazpíváme a ochutnáme něco dobrého ze svatební hostiny.

Prohlídka: Židovské město
 
13. 4. 2014: Lvíček Arje slaví Pesach
(Arjeho kamarád Mojžíš má velký úkol)
Podaří se Mojžíšovi zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Mojžíš mořem suchou nohou? Co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně.

Prohlídka: Klausova synagoga
 
23. 3. 2014: Arje má karneval (oslava nejveselejšího židovského svátku Purim)
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíme si, naučíme se purimovou písničku a ochutnáme Hamanovy uši.

Prohlídka: Španělská synagoga
 
16. 2. 2014: Arje slaví Tu bi-švat (Nový rok stromů)
Společně si budeme vyprávět o tom, proč Židé v Izraeli zasazují na tento den nové stromy. Naučíme se písničku, zatancujeme si a ochutnáme některé plody, kterými oplývá Země zaslíbená.

Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
19. 1. 2014: Lvíček Arje si připomíná II. světovou válku
Společně s pamětníkem si připomeneme osudy židovských dětí za II. světové války, povíme si o ghettu Terezín, dětských kresbách a opeře Brundibár. Dílna je určena dětem od 10 let.

Prohlídka: Pinkasova synagoga
 
8. 12. 2013: Lvíček Arje slaví Chanuku
Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jedí koblížky a bramboráky? Kdo byli Makabejci? A mnoho dalšího se dozvíte na naší nedělní dílně.

Prohlídka: Španělská synagoga
 
10. 11. 2013: Lvíček Arje se učí hebrejskou abecedu
Lvíček Arje se učí psát. Píše husím brkem hebrejská písmenka. Arjeho učitelka nám dá sešit a brko a naučí vás hebrejsky se podepsat a napsat krátkou větu. Navíc se dozvíte, zda se hebrejská čísla liší od písmen.

Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
13. 10. 2013: Lvíček Arje se setkává s postavami Tóry
Lvíček Arje se společně s námi seznámí s postavami Tóry (Abraham, Izák, Jákob, David a dalšími). Budeme si vyprávět jednotlivé příběhy: např. Proč praotec Abrahám opustil svou zemi? Jak se Židé dostali do Egypta? Kdo byl prvním králem? Společně si vyrobíme jednotlivé postavy a sehrajeme divadlo.

Prohlídka: Klausova synagoga
 
15. 9. 2013 Lvíček Arje slaví Sukot (svátek stanů)
Společně s Arjem si budeme vyprávět o putování Židů pouští a jejich přebývání v sukách. Dozvíme se, co je to suka a také si ji vyrobíme. Zazpíváme si a ochutnáme něco z tradičních pokrmů.


 
9. 6. 2013 Lvíček Arje poznává synagogu
Společně s lvíčkem Arjem se dozvíme, jaké jsou rozdíly mezi židovským Chrámem a synagogou, jestli ještě Chrám existuje a kdo ho postavil a co naopak znamená slovo synagoga, jak vypadá a k čemu slouží. Vytvoříme si model Chrámu i synagogy.

Prohlídka: Jeruzalémská synagoga
 
12. 5. 2013 Lvíček Arje a desatero přikázání
Už jste slyšeli o desateru a tušíte, proč je tak důležité? Pokud také chcete vědět, co znamená slovo šavuot a co významného se během tohoto židovského svátku událo, přijďte na naši dílnu, kde se všechno dozvíte a sami si také něco vyrobíte.

Prohlídka: Klausová synagoga
 
14. 4. 2013 Lvíček Arje a deset egyptských ran
Jakých deset ran padlo na Egypt? Podaří se Mošemu zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Projde Moše mořem suchou nohou? A co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně.

Prohlídka: Maiselova synagoga
 
10. 3. 2013 Lvíček Arje a královna Ester
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíme si, naučíme se purimovou písničku a ochutnáme Hamanovy uši.

Prohlídka: Španělská synagoga
 
17. 2. 2013 Lvíček Arje na návštěvě u rabiho Löwa
Se lvíčkem Arjem tentokrát navštívíte velikého rabiho Löwa, se kterým se vydáte za tajemstvím stvoření golema. Jak se tvoří golem a co je posvátný Šém? Přijďte a uvidíte.

Prohlídka: Staronová synagoga
 
20.1. 2013 ve 14h: Lvíček Arje na palubě Noemovy archy
Jak to asi vypadalo na palubě archy? Co si Noe počal s tolika zvířaty pohromadě? O tom nám bude vyprávět jeden z přímých účastníku této veliké plavby, Lvíček Arje.

Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
9. 12. 2012: Lvíček Arje slaví Chanuku
Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jedí koblížky a bramboráky? Kdo byli Makabejci? A mnoho dalšího se dozvíte na naší nedělní dílně. Prohlídka: Španělská synagoga 11. 11. 2012: Jak lvíček Arje bydlí a co rád jí?
Lvíček Arje vás provede židovskou domácností a kuchyní. Dozvíte se, co je košer a co je trejfe a co nechybí v každém židovském domě. Společně si připravíme košer hostinu a napíšeme si několik receptů. Prohlídka: Klausová synagoga
 
14. 10. 2012: Lvíček Arje slaví Simchat Tóra
Lvíček Arje nás provede svátkem Simchat Tóra. Dozvíme se, co je to svitek, jakým písmem je psán, a společně si ho zkusíme vytvořit. Nakonec si zazpíváme a zatancujeme a ochutnáme něco dobrého. Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
9. 9. 2012: Lvíček Arje se seznamuje s židovským rokem
Lvíček Arje Vám vysvětlí, jak se počítá židovský kalendář, kdy Židé slaví Nový rok a jak se slaví svátek Roš ha Šana. Naučíme se společně písničku a ochutnáme tradiční sváteční pokrmy. Prohlídka: Jeruzalémská synagoga
 
10. 6. 2012: Arje jede na výlet do Izraele
Společně s Arjem navštívíme Izrael, prohlédneme si některé významné památky, oslavíme se všemi Jom ha-Acmaut (Den nezávislosti státu Izrael). Naučíme se izraelský tanec, hymnu a nakonec ochutnáme tradiční pokrm –falafel. Prohlídka: Jubilejní synagoga
 
13. 5. 2012: Arje slaví Šavuot (den darování Tóry)
Arje se společně s námi dostal z Egypta a ž k hoře Sinaj. Čeho tam bude svědkem? To všechno a mnohem více se dozvíte na této dílně. Prohlídka: Židovské město
 
15. 4. 2012: Arje slaví Pesach (Arjeho kamarád Moše (Mojžíš) má velký úkol)
Podaří se Mošemu zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Moše mořem suchou nohou? A co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně. Prohlídka: Klausová synagoga
 
11. 3. 2012: Arje má karneval (oslava nejveselejšího židovského svátku Purim,)
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíme si, naučíme se purimovou písničku a ochutnáme Hamanovy uši. Prohlídka: Španělská synagoga
 
12. 2. 2012: Arje slaví Tu bi-švat (Nový rok stromů)
Společně si budeme vyprávět o tom, proč Židé v Izraeli zasazují na tento den nové stromy. Naučíme se písničku, zatancujeme si a ochutnáme některé plody, kterými oplývá Země zaslíbená. Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
15.1. 2012: Lvíček Arje se setkává s postavami Tóry
Lvíček Arje se společně s námi seznámí s postavami Tóry (Abraham, Izák, Jákob, David a dalšími). Budeme si vyprávět jednotlivé příběhy: např. Proč praotec Abrahám opustil svou zemi? Jak se Židé dostali do Egypta? Kdo byl prvním králem? Společně si vyrobíme jednotlivé postavy a sehrajeme divadlo. Prohlídka: Maiselova synagoga
 
11. 12. 2011: Lvíček Arje slaví Chanuku
Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jedí koblížky a bramboráky? Kdo jsou to vlastně Makabejci? Společně s lvíčkem Arjem si zapálíme Chanukiji, zahrajeme si drejdl, ochutnáme koblížky a naučíme se písničku.
 
13. 11. 2011: Lvíček Arje čte židovské legendy
Lvíček Arje nám bude vyprávět o staré Praze, o stvoření Golema, o životě na císařském dvoře a o tom, jak se dá moudrostí vyzrát nad zlem.
 
16.10. 2011: Lvíček Arje se učí psát hebrejsky
Lvíček Arje se učí psát. Píše husím brkem hebrejská písmenka. Arjeho učitelka nám dá sešit a brko a naučí nás hebrejsky se podepsat a napsat krátkou větu. Navíc se dozvíme, zda se hebrejská čísla liší od písmen a kam se poděly samohlásky.
 
11. 9. 2011: Lvíček Arje slaví nový rok
Lvíček Arje nás provede novým židovským rokem. Vysvětlí nám, proč Židé začínají nový rok již na podzim, co je to šofar a proč se jedí jablka s medem?
 
12. 6. 2011: Lvíček Arje se seznamuje s příběhy z Tóry
Lvíček Arje se společně s námi seznámí s postavami Tóry (Abraham, Izák, Jákob, David a další). Budeme si vyprávět jednotlivé příběhy: např. proč praotec Abrahám opustil svou zemi? Jak se Židé dostali do Egypta? Kdo byl prvním králem? Společně si vyrobíme jednotlivé postavy a sehrajeme divadlo.
 
15. 5. 2011: Lvíček Arje jde na svatbu
Lvíček Arje Vás zve na svatbu. Pomůžete mu vybrat nevěstu a sepsat ketubu - svatební smlouvu? Společně si zatancujeme, zazpíváme a ochutnáme něco dobrého ze svatební hostiny.
 
10. 4. 2011: Lvíček Arje slaví Pesach (Arjeho kamarád Moše má velký úkol)
Podaří se Mošemu zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Moše mořem suchou nohou? Co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně.
 
13. 3. 2011: Lvíček Arje slaví Purim
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíme si, naučíme se purimovou písničku a ochutnáme Hamanovy uši.
 
13. 2. 2011: Lvíček Arje není líný, on má šabat
Proč Židé v sobotu nepracují? A co vlastně celý den dělají? Připravíme si šabatovou hostinu, upečeme chaly – šabatové chleby, zapálíme šabatové svíčky, zazpíváme písničku na uvítání šabatu a prožijeme kousek šabatu, při kterém vůbec není nuda.
 
16. 1. 2011: Lvíček Arje vypráví o událostech, které se již nesmí opakovat
Společně si připomeneme osudy židovských dětí během šoa, povíme si, co židovské děti nesměly a co naopak musely, dozvíme se i o ghettu Terezín, o dětských kresbách a opeře Brundibár.
 
12. 12. 2010: Lvíček Arje slaví Chanuku
Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jedí koblížky a bramboráky? Kdo jsou to vlastně Makabejci? Zapálíme si Chanukiji, zahrajeme si drejdl, ochutnáme koblížky a naučíme se písničku.
 
14. 11. 2010: Lvíček Arje má Bar micva
Lvíček Arje společně s vámi oslaví své třinácté narozeniny a rád by vás pozval na synagogy a ukázal vám, jak se připravil na svoji Bar micvu. Dozvíte se o důležitých okamžicích židovského života.
 
10. 10. 2010: Lvíček Arje Vás zve na oběd (židovská domácnost)
Lvíček Arje vás provede židovskou kuchyní, dozvíte se, co je košer a co je trejfe. Společně si připravíme košer hostinu a napíšeme si několik receptů.
 
19. 9. 2010: Lvíček Arje se seznamuje s židovským rokem
Lvíček Arje Vám vysvětlí, jak se počítá židovský kalendář, kdy Židé slaví Nový rok a jak se slaví svátky Roš ha Šana, Jom Kipur, Sukot a Simchat Tóra. Naučíme se společně písničky k jednotlivým svátkům a ochutnáme tradiční sváteční pokrmy.
 
13. 6. 2010: Lvíček Arje jede do Izraele
Společně s Arjem navštívíme Izrael, prohlédneme si některé významné památky, oslavíme Jom ha-Acmaut (den nezávislosti státu Izrael). Naučíme se izraelský tanec, hymnu a nakonec ochutnáme tradiční pokrm – falafel.
 
16. 5. 2010: Arje slaví Šavuot (den darování Tóry)
Lvíček Arje se společně s námi dostal z Egypta až k hoře Sinaj. Čeho tam bude svědkem? To všechno a mnohem více se dozvíte v této dílně.
 
18. 4. 2010: Lvíček Arje poznává chrám a synagogu
Společně s lvíčkem Arjem se dozvíme jaké jsou rozdíly mezi chrámem a synagogou, jestli ještě chrám existuje a kdo ho postavil a co naopak znamená slovo synagoga, jak vypadá a k čemu slouží. Vytvoříme si model chrámu i synagogy.
 
14. 3. 2010: Lvíček Arje se setkává s postavami Tóry
Lvíček Arje se společně s námi seznámí s postavami Tóry (Abraham, Izák, Jákob, David a další). Budeme si vyprávět jednotlivé příběhy: např. proč praotec Abrahám opustil svou zemi? Jak se Židé dostali do Egypta? Kdo byl prvním králem? Společně si vyrobíme jednotlivé postavy a sehrajeme divadlo.
 
14. 2. 2010: Lvíček Arje tvoří Golema
Pomůžete lvíčkovi Arjemu stvořit golema? Budeme si vyprávět o době, ve které žil Rudolf II. a muž, který vytvořil golema. Zkusíme si vyrobit vlastního golema a půjdeme po jeho stopách Židovským městem.
 
10. 1. 2010: Lvíček Arje se učí hebrejskou abecedu
Lvíček Arje se učí psát. Píše husím brkem hebrejská písmenka. Arjeho učitelka nám dá sešit a brko a naučí vás hebrejsky se podepsat a napsat krátkou větu. Navíc se dozvíte, zda se hebrejská čísla liší od písmen. Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
13. 12. 2009: Arje slaví Chanuku (svátek světel)
Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jí koblížky a bramboráky? Kdo jsou to vlastně Makabejci? Zapálíme si Chanukiji, zahrajeme si drejdl, ochutnáme koblížky a naučíme se písničku. Prohlídka: Španělská synagoga
 
15. 11. 2009: Arje slaví Sukot (svátek stanů)
Společně s Arjem si budeme vyprávět o putování Židů pouští a jejich přebývání v sukách. Dozvíme se, co je to suka a také si ji vyrobíme. Zazpíváme si a ochutnáme něco z tradičních pokrmů.
Prohlídka: Staronová synagoga
 
11. 10. 2009: Arje slaví Nový rok (Roš hašana)
Proč Židé začínají rok již na podzim? Co je to šofar? Proč se na Roš hašana jedí jablka s medem?
Prohlídka: Maiselova synagoga
 
14. 6. 2009: Arje slaví Šavuot (den darování Tóry)
Arje se společně s námi dostal z Egypta a ž k hoře Sinaj. Čeho tam bude svědkem? To všechno a mnohem více se dozvíte na této dílně.
Prohlídka: Židovské město
 
10. 5. 2009: Arje jede na výlet do Izraele
Společně s Arjem navštívíme Izrael, prohlédneme si některé významné památky, oslavíme se všemi Jom ha-Acmaut (Den nezávislosti státu Izrael). Naučíme se izraelský tanec, hymnu a nakonec ochutnáme tradiční pokrm –falafel.
Prohlídka: Jubilejní synagoga
 
12. 4. 2009: Arje slaví Pesach (Arjeho kamarád Moše (Mojžíš) má velký úkol)
Podaří se Mošemu zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Moše mořem suchou nohou? A co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně. Prohlídka: Klausová synagoga
 
15. 3. 2009: Arje má karneval (oslava nejveselejšího židovského svátku Purim,)
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíme si, naučíme se purimovou písničku a ochutnáme Hamanovy uši. Prohlídka: Španělská synagoga
 
22. 2. 2009: Arje slaví Tu bi-švat (Nový rok stromů)
Společně si budeme vyprávět o tom, proč Židé v Izraeli zasazují na tento den nové stromy..Naučíme se písničku, zatancujeme si a ochutnáme některé plody, kterými oplývá Země zaslíbená.
Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
11. 1. 2009: Arje vůbec není líný, on má šabat
Proč Židé v sobotu nepracují? A co vlastně celý den dělají? Připravíme si šabatovou hostinu, upečeme chaly – šabatové chleby, zapálíme šabatové svíčky, zazpíváme písničku na uvítání šabatu a prožijeme kousek šabatu, při kterém vůbec není nuda.
Prohlídka: Klausová synagoga
 

Případné dotazy Vám zodpoví Zuzana Tlášková
na telefonu 222 325 172 nebo e-mailem: [email] zuzana.tlaskova[at]jewishmuseum.cz

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze