Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
  

PŘEDMĚT MĚSÍCE


Filmová klapka

• akvizice ŽMP, zakoupeno od soukromého sběratele v roce 1997
• součást sbírky ŽMP, podsbírky judaika (trojrozměrné předměty)
• v současnosti umístěna v depozitářiFilmová klapka byla s největší pravděpodobností použita při natáčení filmu „Daleká cesta“ (1949). Debut jednoho z nejvýznamnějších českých divadelních a filmových režisérů druhé poloviny 20. století Alfréda Radoka byl prvním filmovým dílem, které v české poválečné kinematografii reflektovalo téma holocaustu. Forma „umělecké reportáže“ sloužila režisérovi k expresivnímu vyjádření příběhu pražských Židů, kteří se připravují k nástupu do transportu a později prožívají své peklo v terezínském ghettu. Ve filmu se prolínají tři vyprávěcí proudy: série šotů z dobových předválečných a válečných dokumentů, vlastní melodramatický příběh rasově „smíšené“ manželské dvojice a jejích příbuzných a konečně soubor expresivních metaforických scén, dávajících příběhu hrdinů širší přesah existenciální zkušenosti, kterou již nelze vymazat z paměti lidstva. Jeden z nejlepších snímků české poválečné kinematografie ale narážel na problémy již v době svého vzniku – po problémech se schvalováním scénáře byl po svém dokončení kritizován a po uvedení v mimopražských kinech byl záhy vyřazen z filmové distribuce. Oficiálně byl film zakázán po Radokově emigraci v srpnu 1968.
Téma filmování v terezínském ghettu přibližuje výstava „Pravda a lež. Filmování v terezínském ghettu 1942-1945“, kterou je pro velký zájem veřejnosti možno zhlédnout v Galerii Roberta Guttmanna až do 30. března 2014. K výstavě připravilo Židovské muzeum v Praze i Národní filmový archiv zajímavý doprovodný program.Na výstavě jsou mj. poprvé veřejně prezentovány teprve nedávno identifikované výstřižky z filmování v roce 1942, na nichž byla zachycena také tehdy užívaná filmová klapka.


inv.č. ŽMP 177.215
dřevo, překližka, lepeno
výška 260 mm, šířka 387 mm
v ploše německý nápis: „Deutsche Wochenschau - der Führer schenkte eine Stadt den Juden“ (Německý týdeník – Vůdce daroval Židům město)

 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze