Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
  

PŘEDMĚT MĚSÍCE – červenec 2006


Svitek Ester s pouzdrem
 
Svitek Ester v pouzdře
Palestina, počátek 20. století, dílny hnutí Becalel
rukopis na pergamenu, pouzdro: stříbro, slonovina

Pouzdro na svitek pochází z dílen uměleckého hnutí Becalel. Toto hnutí bylo založeno sochařem Borisem Schatzem roku 1906 v Jeruzalémě a jeho činnost pokračovala s přestávkami až do třicátých let. Členové hnutí byli silně ovlivněni symbolismem a orientálními motivy. Jejich hlavní snahou bylo vytvoření národního židovského umění na základě kombinace západních a východních prvků. Rozsah oborů, kterými se zabývali byl velmi široký a sahal od drobných stříbrných objektů přes keramiku až po nástěnné koberce.
Pouzdro ve tvaru šestibokého hranolu je ve srovnání s ostatními pouzdry na svitky Ester poněkud neobvyklé. Tento tvar ponechává dostatečně velké rovné plochy pro výzdobu, která byla v tomto případě provedena technikou reliéfního leptu a zobrazuje biblické postavy.
Pouzdro z dílen hnutí Becalel je zároveň jedním z exponátů výstavy O svitku, na které Židovské muzeum v Praze představuje výběr z necelých 600 svitků ze svých sbírek: svitky obřadní s biblickými texty i privátní svitky se světskými náměty, svitky čistě kaligrafické i iluminované a ilustrované, vzniklé v období od 17. století do současnosti.

 

 

© 2004 - 2008 Židovské muzeum v Praze