Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
  

PŘEDMĚT MĚSÍCE – únor 2008


Pavel Hrach (grafická úprava), Václav Fajt (rytiny): Příležitostný poštovní aršík se známkou s motivem kresby Měsíční krajina Petra Ginze (1928-1944)


Ocelotisk z plochy v barvě černé / barevný ofset, 116 x 76 mm (známka: 40 x 26 mm)
Nominální hodnota známky: 31 Kč
Vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s.
Vydalo Ministerstvo informatiky ČR 20. ledna 2005

 

Příležitostný poštovní aršík se známkou s motivem dětské kresby Petra Ginze byl vydán jako vzpomínka na tragickou misi amerického raketoplánu Columbia STS 107. Raketoplán odstartoval 16. ledna 2003 z Kennedyho vesmírného centra na Floridě. 1. února téhož roku se mu tam již nepodařilo vrátit. Při neúspěšném pokusu o přistání zahynulo všech sedm členů mezinárodní posádky, mezi nimiž byl také první izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Kromě astronautů padly této tragické události za oběť rovněž předměty, které s sebou Ramon vzal na svou misi: miniaturní svitek Tóry z koncentračního tábora Bergen-Belsen, mikrofilm s textem Bible, izraelskou vlajku, kidušový pohár a kopie kresby s názvem “Měsíční krajina”, kterou v roce 1943 v terezínském ghettu vytvořil tehdy patnáctiletý chlapec Petr Ginz.
Petr Ginz (1928–1944) se narodil v Praze. Již na základní škole projevoval všestranné nadání a psal do školního časopisu. 24. října 1942 byl deportován do terezínského ghetta, kde dále psal články a kreslil obrázky, které se zachovaly díky jeho příteli, který přežil nacistické útrapy. Ginzovy kresby se dnes nacházejí v majetku jeho sestry Chavy, v jeruzalémském památníku Yad Vashem a několik jich je také ve sbírkách Židovského muzea v Praze. Ginzova kresba reprodukovaná na známce spolu s jeho fotografickým portrétem zachycuje pohled z Měsíce na planetu Zemi. Tragický osud Petra Ginze, který na podzim roku 1944 zahynul v Osvětimi, měl smutné pokračování při havárii raketoplánu, k níž došlo shodou tragických náhod přesně v den, kdy by Petr oslavil své pětasedmdesáté narozeniny. Jeho sen o vesmírné cestě se ale splnil.
 

 

 

 

© 2004 - 2008 Židovské muzeum v Praze