Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
  

PŘEDMĚT MĚSÍCE – srpen 2008


Dekorační nástěnný panel – Židé modlící se u Západní zdi

Dekorační nástěnný panel – Židé modlící se u Západní zdi Strojový gobelín, bavlna, hedvábí
Palestina, po roce 1900
Provenience: akvizice Židovského muzea v Praze 1942–1945; konfiskováno prostřednictvím Treuhandstelle z majetku Maxe Trauba z Prahy (zahynul v Osvětimi).
Inv. č. ŽMP 089.680

 

Mezi oblíbené suvenýry, dovážené na přelomu 19. a 20. století z Palestiny do střední Evropy, patřily také malé strojové gobelíny, které se používaly k výzdobě domácností jako dekorační nástěnné panely nebo závěsné obrazy, a měly připomínat posvátná místa v Izraeli (především v Jeruzalémě). U zdejších židovských obyvatel patřily k velmi oblíbeným. Byly cenově dostupné, a proto se dochovaly v četných exemplářích a široké paletě variant zobrazených motivů. Před 2. světovou válkou v Praze dokonce existoval specializovaný obchod, který se přímým dovozem těchto textilií zabýval (firma M. Háka na Vinohradech).
Vystavený gobelín zachycuje věřící modlící se u zbytků Západní zdi – pozůstatků hradby na tzv. Chrámové hoře, která obklopovala jeruzalémský Chrám, nejposvátnější místo judaismu. Místo je v českém prostředí známo z arabského překladu jako Zeď nářků. Vzhledem k dnešním zvyklostem, praktikovaným přímo na místě samém, působí neobvykle muži a ženy modlící se společně, dnes má místo při Západní zdi status synagogy a dodržují se zde tedy obvyklá pravidla jako v jiné židovské modlitebně.
 

 

 

 

 

© 2004 - 2008 Židovské muzeum v Praze