Úvodní strana napište nám informace pro návštěvníky mapa webu • tisk • english version
  

Archiv výstav

Avi Biran - Dialog s časem


Španělská synagoga,  17. květen - 26. říjen 2001, 
denně od 9 do 18 hodin, kromě sobot a židovských svátků


Nástavce na tóru, stříbro, Vídeň, 1865, mistr AWNástavce na tóru, stříbro, platinovaná měďTvorba židovských rituálních předmětů se u nás zřídka dostane do popředí zájmu a je považována za uzavřenou kapitolu. Vzhledem k tragickým historickým událostem zde také žádné nové kultové objekty nevznikaly a potřeby nepočetných židovských komunit byly pokryty používáním rituálních předmětů, jejichž stáří lze často počítat na staletí.

Výstava objektů Avi Birana, doplněná o jejich historické protějšky ze sbírek Židovského muzea v Praze dokládá, že tyto předměty vznikají i v současnosti a že nejde pouze o kopírování starých předloh. Inspirací, stejně jako v minulosti, zůstávají tradiční literární a výtvarné zdroje. Při jejich zpracování se Avi Biran neohraničuje původním tématem, nýbrž nachází neočekávané souvislosti, jejichž základní poloha je rozpoznatelná i naprostým laikem. V některých případech však mají jeho objekty více významových vrstev, k jejichž úplnému pochopení je nutno mít hlubší znalosti judaismu.

Společným znakem prací Avi Birana je vynalézavost a humor, které pronikají celou jeho tvorbou. Jak sám autor přiznává, chce tímto způsobem přinutit diváka, aby nad jeho díly Pokladnička s napřaženou rukou, stříbrouvažoval a snažil se zpětnou rekonstrukcí kreativního procesu zjistit původní inspirační zdroje a způsob jejich zpracování.  

I když jeho objekty mohou na diváka, zvláště pak diváka zvyklého na jejich historické protějšky, působit zvláštním dojmem, přestoSynagogální pokladnička, dřevo, mosaz, Čechy 19.století všechny při bližším zkoumání vyrůstají z hlubokých historických tradic a splňují všechny podmínky pro jejich využití jako rituálních předmětů.

Při výběru historických protějšků ze sbírek Židovského muzea v Praze bylo především dbáno o jejich tvarovou či funkční podobnost, bez zvláštního zřetele k jejich stáří nebo uměleckohistorickému významu. Většina z nich je zde vystavována poprvé.

Jaroslav Kuntoš


Avi Biran


Narozen v roce 1964 v Haifě v Izraeli, roku 1990 absolvoval jeruzalémskou Bezalel Academy of Art and Design, obor zlatnictví a stříbrnictví. Od roku 2000 postgraduálně studuje na téže škole obor průmyslového designu. Specializuje se na tvorbu židovských kultových předmětů, v nichž spojuje cit pro tradici s moderním výtvarným pojetím a řemeslnou profesionalitou. Během krátké doby si svými nekonvenčními objekty vydobyl značné uznání. Pracuje převážně se stříbrem a obecnými kovy, ale používá i dřevo a další organické materiály, plasty a keramiku.
Žije a pracuje v Jeruzalémě.

Výstavy

Chanukový svícen, stříbro, Československo, 1929-1939, firma SandrikZastoupen na celkem 33 skupinových výstavách, z toho namátkou:

1990 -Bezalel '90 - New Directions. Laurie and Arving Borowsky Gallery, Philadelphia, U.S.A.
1991 -"OR 91" - Israeli designers: Objects of light, The Jerusalem House of Quality, Jerusalem, Israel.
1993 -America-Israel Cultural Foundation Scholarship winners at the University Art Gallery, Tel Aviv, Israel.
1994 -Israeli Contemporary Crafts. Craft Gallery, The National Museum of Modern Art, Tokyo, Japan, and Kyoto, Japan.
1995 -The Hanukkah Menorah, Judah L. Magnes Museum, Berkeley California, U.S.A. Chanukový svícen, stříbro, mosaz, měď, kůže
1996 -New perspectives on timeless traditions, The rabbi Irving and Marly Koslowe Judaica Gallery, Mamroneck NY, U.S.A.
1997 -Sonagli di Purim, S.U. Nahon Italian Jewish Museum, Jerusalem, Israel.
1998 -Masters of Ceremony: The next generation, William Breman Jewish Heritage Museum,Atlanta, U.S.A.
1999 -Ewiger Inhalt in Neuer Form, Judisches Museum Wien, Austria.
2000 -Continuity and Change: 92 years of Judaica at Bezalel, Seoul Arts Centre, Seoul, Korea.
2000 -The Israeli Ministry of foreign affairs Exhibition - Bread and Wine. Travelling exhibition.- U.N. Center in Geneva, Switzerland.
2001 -Contemporary Works of Faith '01, Schumacher Gallery, Capital University, Columbus, Ohio.

kurátor výstavy: Jaroslav Kuntoš
překlad: Stephen Hattersley
instalace: Pavel Břach

 

 

© 2004 - 2009 Židovské muzeum v Praze