Návrh na prohlášení Starého Židovského hřbitova v Libni kulturní památkou

21. 4. 2016 Přehled novinek

Iniciativa Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat, ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze, Židovskou obcí v Praze, sdružením Serpens a Richardem Biegelem z Klubu za Starou Prahu podala 20. dubna 2016 návrh na zapsání Starého židovského hřbitova v Libni kulturní památkou.

novinky/StaryzidovskyhrbitovLibendnes.jpg
Pod travnatou plochou se nalézá zasypaný Starý libeňský židovský hřbitov

TISKOVÁ ZPRÁVA Iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat k prohlášení Starého židovského hřbitova v Libni kulturní památkou

Praha, 20. 4. 2016

Dnes Iniciativa Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat, ve spolupráci s Židovským muzeem, Židovskou obcí v Praze, sdružením Serpens a Richardem Biegelem z Klubu za Starou Prahu podala návrh na zapsání Starého židovského hřbitova v Libni kulturní památkou.

Hřbitov z 16. století byl zasypán v roce 1965 komunistickou mocí v rámci akce „Za Prahu krásnější“. Většina náhrobků byla ale ponechána na svých místech a pouze zasypána několikametrovou vrstvou zeminy. Pod zemí je zde tedy zachováno unikátní místo s nejstarším náhrobkem z roku 1583. Celkem se pod zeminou nachází přes 600 náhrobků, které byly v roce 1940 těsně před deportací podrobně zdokumentovány místním občanem Evženem Lieben. „Hřbitov je navíc neodmyslitelně spjat s Libeňským mostem, pod jehož částí leží a tím spolu vytváří velmi cennou památkovou hodnotu. Cokoliv se stane s jednou památkou ovlivní i tu druhou a proto by měli být vyhlášeny za památku společně,“ dodává Adam Scheinherr, zakladatel iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat.
Libeňský most spolu se Starým žídovským hřbitovem mají zároveň vysokou společenskou a kulturní hodnotu, jedná se o cenné památky, které sehrály nezastupitelnou úlohu v rozvoji Holešovic a Libně. Je to kus historie obou městských čtvrtí.

Za Iniciativu Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat
Adam Scheinherr