Ocenění pro Židovské muzeum v Praze v soutěži Gloria musaealis

23. 5. 2016 Přehled novinek

Ocenění pro Židovské muzeum v Praze v soutěži Gloria musaealis
Židovské muzeum v Praze se umístilo na druhém místě v letošním již čtrnáctém ročníku soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku. Sedmičlenná odborná porota takto ocenila muzejní projekt Revitalizace Maiselovy synagogy. Slavnostního vyhlášení výsledků při příležitosti Mezinárodního dne muzei se 18. května v Obecním domě zúčastnili ředitel ŽMP Leo Pavlát, vedoucí Investičního odboru Milan Lička a spoluautorka nové expozice v Maiselově synagoze Iveta Cermanová.
Projekt Revitalizace Maiselovy synagogy završený jejím opětovným otevřením v červnu loňského roku se uskutečnil v rámci probíhající transformace Židovského muzea v Praze, jejímž hlavním cílem je modernizace stálých expozic a rozšíření nabídky kulturních a osvětových pořadů. Zpřístupnění mimořádného kulturního dědictví návštěvníkům je přitom provázeno zvláštní pozorností věnovanou zajištění nezbytných standardů péče o světově unikátní muzejní sbírky i o historické objekty, v nichž se nacházejí. Revitalizace přinesla Maiselově synagoze komplexní přeměnu: vznikla zde moderní stálá expozice i multifunkční auditorium pro programy komornějšího charakteru (hudba, divadlo, projekce, diskuze) Zároveň byly významně zkvalitněny parametry vnitřního prostředí, a s tím i péče o prezentovaný a deponovaný sbírkový fond. Významná je rovněž vysoká úroveň stavebních a restaurátorských prací, které dotvářejí pozitivní vyznění díla financovaného výhradně z prostředků muzea.

Soutěž Gloria musaealis
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis společně vyhlásily Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., Ministerstvo kultury ČR a nově také Český výbor ICOM. Čtrnáctý soutěžní ročník probíhal od 1. ledna 2015 do 28. února 2016 a soutěžilo v něm 72 muzeí a galerií z celé České republiky, které přihlásily 80 projektů ve třech hlavních soutěžních kategoriích: Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku.
Smyslem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví – při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování muzejních sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů i lokalit našeho kulturního dědictví. Úroveň projektů se za dobu konání soutěže neustále zvyšuje.
Projekt: http://www.cz-museums.cz/gloria-musaealis/eventDetail/25000

Dosavadní ocenění Židovského muzea v Praze v soutěži Gloria musaealis
Kategorie Muzejní publikace roku 2003, 1. místo
Publikace kolektivu autorů Textiles from Bohemian and Moravian Synagogues