Maiselova synagoga nominována na cenu Národního památkového ústavu

30. 5. 2016 Přehled novinek

Maiselova synagoga byla nominována na cenu NPÚ Patrimonium pro futuro 2015 za příkladné provedení celkové obnovy a nové expozice. 

TISKOVÁ ZPRÁVA NPÚ

[novinky/Vystrizek.png]

Cena NPÚ Patrimonium pro futuro 2015: za Prahu si ji zaslouží kompletní obnova Maiselovy synagogy a unikátní muzejní počin v Rothmayerově vile

 
Do celostátního kola 3. ročníku soutěže o cenu NPÚ za rok 2015 posílá územní odborné pracoviště v Praze za kraj hlavní město Praha dva příkladné počiny vysoké kulturně-společenské hodnoty, díky nimž byl navrácen lesk jedné z nejvýznamnějších pražských židovských památek a zpřístupněn jedinečný vilový interiér proslulého architekta první republiky. Obě nominace jsou zároveň výjimečnými muzejními podniky.

Praha, 26. května 2016

V kategorii „obnova památky, restaurování“ je nominováno Židovské muzeum v Praze za příkladné provedení celkové obnovy a nové expozice Maiselovy synagogy, kulturní památky v pražském Josefově, kterou nechalo z vlastních zdrojů zrenovovat podle projektu Ing. arch. Hynka Fetterleho v letech 2013 až 2015. Původně renesanční synagoga dokončená roku 1592, na přelomu 19. a 20. století neogoticky přestavěná, byla pod pečlivým dohledem památkářů a za vzorné spolupráce všech zúčastněných obnovena do své neogotické architektonické podoby z roku 1905. Všechny nezbytné stavební práce se podařilo omezit pouze na zásahy, které neměly zásadní vliv na památkovou podstatu objektu. Nová moderní expozice Židé v českých zemích, 10. – 18. století v prostorách, kterou jsou součástí expozice Židovského muzea, byla otevřena pro veřejnost 1. července 2015.

„Nominace je pro nás velkou poctou a výmluvnou vizitkou naší práce. Jsem přesvědčen, že pokračující přímá komunikace mezi stavebníkem a památkáři bude oboustranným přínosem, jakousi zpětnou vazbou za odvedenou spoluprací,“ potvrzuje Ing. Milan Lička z Židovského muzea.

V další kategorii „prezentace hodnot“ se ÚOP v Praze rozhodlo poslat do celostátního kola soutěže novou stálou expozici Příběh jednoho domu a jedné rodiny ve vile architekta Otto Rothmayera (1892–1966) v Břevnově, prohlášené v červnu roku 2010 i s vybraným inventářem za kulturní památku. Vila, nyní součást expozic Muzea hlavního města Prahy, byla postavena v letech 1928–1929 v duchu prosté klasicizující moderny. Kompletní obnovou exteriérů i interiérů vily a zahrady prošla v letech 2012 a 2013. Hlavním koncepčním záměrem obnovy bylo využití této původní unikátní historické vily a zahrady pro expoziční a výstavní činnost a pietní seznámení veřejnosti s dílem a životem významného architekta Otto Rothmayera a jeho manželky Boženy Hornekové. Dům, který byl upraven tak, jak vypadal na přelomu 50. a 60. let minulého století, patří ve své autenticitě k unikátním dokladům domácnosti, intelektuálního zázemí, pracovního a uměleckého prostředí a životního stylu významných osobností českého moderního umění. Expozice byla zpřístupněna veřejnosti 30. září 2015.
Nejaktuálnějším úkolem Muzea hl. m. Prahy je nyní vytvoření tzv. trojúhelníku moderního umění a architektury, do něhož budou začleněny nejen Müllerova a Rothmayerova vila, ale i právě připravované Studijní a dokumentační centrum, které se nachází v jejich blízkosti.
 
Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje Národní památkový ústav letos třetím rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. Odborníci NPÚ, územního odborného pracoviště Praze z řady akcí a počinů završených v roce 2015 v hlavním městě Praze vybrali dvě nejzajímavější a nominovali je do celostátního kola Ceny NPÚ. V průběhu dubna a května 2016 vybraly vždy nejvíce dva krajské vítěze a nominovaly je na celostátní ocenění v jedné ze čtyř kategorií (obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky) komise na každém ze čtrnácti územních odborných pracovišť NPÚ.

Celostátní hodnocení bude opět probíhat v několika fázích; členové odborné komise nejprve vypracují k nominacím expertní posudky. Ve druhé fázi se členové komise sejdou na společném zasedání, na němž projednají a prodiskutují význam jednotlivých akcí a na základě hlasování navrhnou vítěze každé ze čtyř kategorií. Ve třetím kole budou návrhy komise předloženy a projednány s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou. S výsledky hodnocení se veřejnost i nominovaní seznámí ve středu  21. září letošního roku.

Své favority letos může znovu podpořit i veřejnost; v letních měsících budou lidé moci hlasovat ve veřejné anketě. Na základě výsledků hlasování bude při slavnostním vyhlášení a předávání Cen NPÚ Patrimonium pro futuro udělena i cena veřejnosti. Obě nominace za hlavní město Praha i jejich „soupeři“ z ostatních krajů proto  v následujících měsících budou blíže představeni.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Praze má působnost v celém rozsahu hlavního města České republiky. Na jeho území se nachází 2111 nemovitých kulturních památek, z toho 37 národních kulturních památek, 3 památkové rezervace a 18 památkových zón, 8 movitých národních kulturních památek a více než 26 tisíc movitých kulturních památek, částečně v rámci souborů. Pražská památková rezervace v historickém jádru hlavního města představuje svou výměrou 895 hektarů nejen největší městskou památkovou rezervaci v České republice, ale i jednu z největších na světě a je od r. 1992 statkem světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pracoviště vykonává v rámci hlavního města Prahy odborný dohled a dokumentaci památkového fondu a spolupracuje při realizaci obnovy památek v souladu se závaznými stanovisky. Jeho pracovníci publikují knihy a odborné příspěvky, podílejí se na výuce na vysokých školách, pořádají přednášky pro odborníky i širokou veřejnost, účastní se v současnosti na zpracovávání sedmi grantů a výzkumných úkolů. Profil ÚOP výrazným způsobem spoluvytváří jeho samostatný archeologický odbor. K jeho hlavním úkolům náleží vedle výkonu a koordinace archeologické činnosti ve smyslu státní památkové péče také provádění záchranných archeologických výzkumů na území hlavního města, především v jeho historické části.

Kontakt:
Mgr. Andrea Holasová, pracovnice vztahů k veřejnosti, redaktorka, NPÚ, ÚOP v Praze, 234 653 120, 776 178 914, holasova.andrea@npu.cz

>Darujte<
<
>
1
2
 
 
3
4
5
6
7
8
 
 
9
10
 
 
11
12
13
 
 
14
15
16
 
 
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
[homepage-banner/incident.jpeg]