ŽMP pořádá seminář o uprchlících v moderních dějinách a ve výuce dějepisu

19. 8. 2016 Přehled novinek

Cílem našich seminářů je seznámit učitele českých a moravských škol na příkladu židovských uprchlíků s tématem uprchlictví nejen ve 20. století, ale i v současnosti. Seminář reaguje na zjištění, že téma migrace a uprchlíků nehraje v českých kurikulárních dokumentech, stejně jako ve vzdělávací praxi, téměř žádnou roli. Z praxe víme, že učitelé nemají dostatek informací a zkušeností a že postrádají vhodné metodické přístupy. Semináře vidíme jako součást dlouhodobější snahy Židovského muzea v Praze o rozvíjení výzkumných, výstavních a vzdělávacích projektů v této oblasti. Již během realizace projektu Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století jsme zorganizovali přednáškový seminář pro učitele zaměřený na uprchlíky před nacismem a definici uprchlíka. I s ohledem na výše zmíněný nedostatek materiálů obsahuje výsledná publikace tohoto projektu rozsáhlou kapitolu s texty a dokumenty o migraci a uprchlictví jako součásti českých židovských dějin. Semináře budou realizovány formou kombinace přednášek a diskusí s odborníky, představení a vyzkoušení metodických materiálů a setkání s uprchlíky a pracovníky organizací na pomoc uprchlíkům.

Mimobrněnským účastníkům nabízíme zdarma ubytování z pondělí na úterý v Brně. Zdarma jsou pak i účast a strava na semináři.
Účast prosím potvrďte na emailovou adresu: jan.wittenberg@jewishmuseum.cz. V přihláškách prosím uvádějte, zdali požadujete ubytování. Kapacita semináře je omezená.

Program semináře

Seminář se koná s podporou organizace Heinrich Böll Stiftung