Vydání nového sborníku Akviziční a de-akviziční činnost muzeí a galerií

6. 2. 2015 Přehled novinek

Židovské muzeum věnovalo v uplynulém roce významnou pozornost shrnutí výsledků své akviziční činnosti v období, které uplynulo od obnovení jeho samostatné činnosti v roce 1994. Kromě uspořádání výstavy Příběh pokračuje : přírůstky do sbírek Židovského muzea v Praze 1994-2014 připravilo muzeum pro odbornou veřejnost seminář věnovaný teoretickým i praktickým otázkám sbírkotvorné práce muzeí. Právě nyní vychází pod názvem Akviziční a de-akviziční činnost muzeí a galerií sborník přednesených příspěvků, jehož vydání podpořily Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM. Sborník obsahuje celkem osm příspěvků pokrývajících široké spektrum otázek souvisejících s akvizičními a deakvizičními procesy v muzeích a galeriích. Pohled metodických pracovišť domácích či zahraničních, státní správy a muzejních teoretiků reprezentují ve sborníku příspěvky Jana Doláka „Co česká muzea vlastně sbírají?“, Jiřího Žalmana „Tvorba sbírky muzejní povahy – muzeologická východiska, opora v zákoně č. 122/2000 Sb“, Zdeňka Kuchyňky „Jak občanský zákoník zrušil staletý způsob obohacování muzejních sbírek“, Marcely Chmelařové „Tres faciunt collegium: veřejné sbírky, soukromé sbírky a umělecký trh“ a Gabriely Podušelové „Akvizičná činnosť múzeí a galérií vo svetle legislatívy Slovenskej republiky“. Zástupci tří paměťových institucí ve svých příspěvcích z různých úhlů pohledu popisují či komentují praktické způsoby práce se sbírkami zapsanými v Centrální evidenci sbírek a přibližují akviziční a de-akviziční strategie a výsledky různých typů muzeí: zřizovaných územně-samosprávným celkem (Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě), místní lokální komunitou či spolkem (Muzeum Bojkovska v Bojkovicích) a minoritní komunitou (Židovské muzeum v Praze).
Dana Veselská (ed.): Akviziční a de-akviziční činnost muzeí a galerií. Praha: Židovské muzeum v Praze, 2014, 108 stran. ISBN: 978-80-87366-44-8.
Možnost zakoupení v e-shopu: https://www.jewishmuseum.cz/e-shop/publikace/akvizicni-a-de-akvizicni-cinnost-muzei-a-galerii/