English

Fotooddělení

vedoucí:Jiří Tatranský

Fotodělení provádí především fotodokumentaci potřebnou pro správu sbírkových fondů muzea. Nejvýznamnější je dlouhodobá práce na zdokumentování jednotlivých celků sbírkového fondu. Digitální fotodokumentace umožňuje omezit fyzickou manipulaci se skutečnými předměty, které ve většině případů zastupuje pro evidenci, badatelské účely a publikování. V současnosti je v digitální podobě hotová dokumentace sbírky dětských kreseb z Terezína, v pokročilém stavu je zpracování sbírky textilu, byla zahájena digitalizace stříbra. Pro účely správy sbírek má velký význam probíhající digitalizace tzv. německého katalogu.

Mimo průběžné digitalizace provádí fotooddělení další fotopráce za účelem správy sbírek, které souvisejí se změnami stavu a umístění předmětů. Jedná se o dokumentaci zápůjček, výstav a dokumentování stavu před a po restaurování. Vedle ateliérové práce se provádějí také dokumentační práce v terénu (například dokumentace náhrobních kamenů na židovských hřbitovech) a pořizují se další snímky v exteriéru pro publikace vydávané muzeem.

Ve fotooddělení byla vytvořena obrazová část řady publikací vydaných ŽMP. (např. Židovské tradice a zvyky - průvodce Klausovou synagogou., Historie Židů v Čechách a na Moravě - průvodce Maiselovou synagogou , průvodce Španelskou synagogou, Pražské synagogy , A. Kohn, Boskovická synagoga, Velký katalog textilu "Textilies from Bohemian and Moravian Synagogues" a řadu dalších tiskovin k výstavám a jiné reprezentaci muzea).

Fotooddělení dále dokumentuje vlastní činnost muzea. V nedávné době to byla především rozsáhlá stavební činnost při opravách budov muzea, v současnosti je to více dokumentace výstav, významných návštěv a dalších společenských událostí v muzeu.

Židovské muzeum provozuje dva fotoateliery, atelier v hlavní budově je vybaven digitální kamerou Scitex, druhý atelier je vybaven digitální kamerou Betterlight s vysokým rozlišením a slouží především k fotografování rozměrných textilií s mnoha detaily. Pro snímání malých plochých předloh slouží ploché skenery.

Zhotovené snímky jsou ukládány na disky CD-ROM a zařazovány do fotoarchivu ŽMP, který zajišťuje jejich správu a prezentaci. Snímky v náhledovém rozlišení jsou připojovány k muzejní databázi.

Hlavní stránka  O nás  Informace pro návštěvníky  Expozice  Galerie Roberta Guttmanna  Vzdělávací a kulturní centrum  Novinky  Kulturní programy a služby veřejnosti Zpravodaj  Obchod