English

Předmět měsíce - červenec 2004

Krajky na synagogálních textiliích

Ve druhé polovině 18. století se pro lemování a oddělování zdobených ploch synagogálních textilií začínají častěji používat metrové kovové paličkované krajky. Základem jejich vzoru je probíhající vlnovka, doplněná vějířovitými cípky. Využití těchto krajek však není pro židovské prostředí specifické, v té době zaplavovaly celou Evropu a stávaly se mimořádně oblíbenými. I po celé následující století vydržely v různých obměnách v nabídkách obchodníků, stejně jako ve výzdobě synagogálních textilií.

Příkladem obliby těchto krajek při zdobení synagogálních textilií je opona inv.č. 52.189. Zdvojený pás metrové paličkované krajky ze zlatého dracounu vytváří dříky sloupů, jejich podstavy jsou z jednodušší krajky s průběžnou vlnovkou. Křehká krajka se tak stává hlavním stavebním materiálem symetrické portálové kompozice, pro výzdobu velkého synagogálního textilu z Čech a Moravy charakteristické.

 

Hlavní stránka  O nás  Informace pro návštěvníky  Expozice  Galerie Roberta Guttmanna  Vzdělávací a kulturní centrum  Novinky  Kulturní programy a služby veřejnosti Zpravodaj  Obchod