Putovní výstavy Židovského muzea v Praze

Muž, který si nedal pokoj Příběh Josefa Poláka (1886–1945)

Muž, který si nedal pokoj
Příběh Josefa Poláka (1886–1945)

 
Výstava věnovaná Josefu Polákovi – významnému historiku umění, muzejníkovi a organizátorovi kulturního života v předválečném Československu, osobnosti, která výrazným způsobem ovlivnila podobu Židovského muzea v Praze.
Josef Polák prosazoval ideály masarykovského Československa ve funkci ředitele státního Východoslovenského musea v Košicích. Zde rozvinul velmi progresivní a úspěšnou činnost v oborech muzejnictví, dějin umění, památkové péče a osvěty. Odborné aktivity soustředil především na výtvarné umění. Ve 30. letech 20. století pracoval rovněž na inventáři uměleckých sbírek některých státních zámků. Po návratu do Prahy byl Polák pro židovský původ ze státní služby vyhozen. V roce 1942 se stal hlavním kurátorem Židovského ústředního musea v Praze. Zde vytvořil koncepci budování sbírek, systém pro třídění, popis a evidenci liturgických předmětů, stanovil pravidla odborné péče. Zapojil se do odbojového hnutí navzdory tomu, že sám byl pro svůj židovský původ bezprostředně ohrožen na životě. V srpnu 1944 byl zatčen gestapem. Jeho stopa se ztrácí v lednu 1945 v Osvětimi.
Stejnojmenný katalog k výstavě obdržel zvláštní cenu Gloria Musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2005.
 


Pro všechny instituce poskytujeme zapůjčení výstavy za manipulační poplatek 3.500,- Kč vč. DPH, zájemci hradí transport a balení výstavy a instalaci výstavy ve svých výstavních prostorách (instalační skupinu).
Pokud budete mít zájem, aby byla vystavena i ve Vašem městě/obci, kontaktujte nás. V závislosti na Vašich odpovědích Židovské muzeum v Praze učiní vše pro to, aby se výstava mohla ve Vašem regionu uskutečnit. V souvislosti s tím lze prostřednictvím našeho Vzdělávacího a kulturního centra ve Vaší instituci zorganizovat i přednáškovou činnost.
kontakt pro zapůjčení výstavy:

Židovské muzeum v Praze
Barbora Patočková
Odbor rozvoje a vztahů s veřejností
U Staré školy 1
110 00 Praha 1
tel: 222 749 281
e-mail: [email] barbora.patockova[at]jewishmuseum.cz


 

 

 

© 2004 - 2008 Židovské muzeum v Praze