Podpora učňovského školství

partneri/MHMP.jpgProjekt zaměřen výhradně na žáky středních odborných učilišť v Praze začalo Židovské muzeum v Praze realizovat ve spolupráci s Magistrátem Hlavního města Prahy v roce 2015. Pokračuje i v roce 2016 a 2017.
 

Cíle projektu:

  • účinná prevence společensky nebezpečných jevů jako např. extremismu, antisemitismu a rasismu
  • účinná prevence výskytu rizikového chování ve společnosti


Projekt se skládá ze dvou částí:

1. KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Pinkasova synagoga / Starý židovský hřbitov / Staronová synagoga

Délka trvání:1,5 - 2 hodiny 

2. VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ZAMĚŘENÝ PROTI XENOFOBII, RASISMU A ANTISEMITISMU

Délka trvání: 1,5 - 2 hod.

Pedagogové mohou vybírat z následujících programů:

Ghetto Lodž

Žáci a studenti se na základě analýzy archivních dokumentů, fotografií a vzpomínek přeživších seznámí s historií ghetta v Lodži a s osudy protektorátních Židů, kteří tam byli deportováni v říjnu a listopadu 1941. Součástí programu je i promítání krátkého dokumentu vzniklého z materiálů pro film „Ghetto jménem Baluty“ režiséra Pavla Štingla. Program dále využívá původních archivních materiálů z projektu Terezínské album ze vzdělávacího portálu www.holocaust.cz

Nevítaní cizinci

Workshop se věnuje židovským uprchlíkům do Československa a krizi uprchlické politiky v roce 1938. Zabývá se zejména uprchlíky z Rakouska, kteří se po jeho „anšlusu“ k Německu pokoušeli v Československu najít útočiště, a uprchlíky z území tzv. Sudet prchajícími po uzavření Mnichovské dohody do vnitrozemí, odkud byli často i přes nebezpečí, které jim hrozilo, vraceni zpět.

Reflexe – viníci, zachránci a ti ostatní

Lze jednoznačně definovat viníky a zachránce? Na tuto otázku mohou poskytnout odpověď fotografie a konkrétní příběhy jednotlivých aktérů holocaustu. Program vznikl ve spolupráci s Muzeem války v Londýně.

Hanin kufřík

Žáci a studenti se na základě vlastního pátrání v dokumentech seznámí s osudy konkrétních rodin z Protektorátu Čechy a Morava za 2. světové války. Jedním z výstupů programu jsou samostatné práce studentů. Program vznikl na základě knihy Karen Levinové „Hanin kufřík“.

Beseda s pamětníkem


Všechny aktivity spojené s projektem jsou zdarma.
V případě, že máte zájem se zapojit, napište na denisa.glacova@jewishmuseum.cz

 

<
>
27
28
 
 
 
1
 
 
 
 
2
 
3
4
 
 
 
5
 
6
 
 
 
7
 
 
8
 
 
 
9
 
10
11
 
12
13
 
 
14
15
16
17
18
19
 
 
20
 
 
21
 
22
23
24
25
26
27
28
29
 
 
30
31
1
2
[homepage-banner/PE_onlinetickets_CZ.jpg] [homepage-banner/webapp_PE_cz.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT