Možnosti podpory Židovského muzea v Praze

Naše činnost se vám líbí a rádi byste ji nějakou formou podpořili? Vlastníte předměty nebo dokumenty historické povahy, které byste rádi věnovali do muzejních sbírek?

Brožura o Židovském muzeum v Praze

Židovské muzeum v Praze je institucí pečující o jednu z největších sbírek judaik na světě. Zároveň uchovává dokumenty, fotografie a audiovizuální materiály vztahující se k dějinám a kultuře židovského obyvatelstva na území České republiky. Péči o tyto sbírky a fondy stejně jako další činnost Židovského muzea v Praze můžete podpořit finančním darem. Příspěvek můžete účelně věnovat například na:

  • restaurování předmětů uložených v našich sbírkových fondech
  • restaurování náhrobků na židovských hřbitovech
  • rozvoj vzdělávacích a osvětových programů
  • výzkum a dokumentaci
  • podporu kulturních aktivit či propagaci činnosti našeho muzea obecně.

Podmínky užití daru lze domluvit individuálně podle vašich představ a požadavků. O finančním daru vám také vystavíme potvrzení pro účely daňového přiznání či darovací smlouvu.

Finanční dary lze kdykoliv provést převodem na bankovní účet muzea 10426398/6200 – s variabilním symbolem 1382002.

Naše sbírky a fondy můžete rovněž rozšířit svým věcným darem.

Pro více informací k možnostem podpory Židovského muzea v Praze kontaktujte Jiří Tejkal jiri.tejkal@jewishmuseum.cz


Konkrétní příklady:

From Generation To...projekt rozhovorů s přeživšími sponzorovaný Robertem B. Friedem s rodinou k uctění památky Israele a Rifky Friedových a Magdy a Mosheho Herskowitzových 


Dlouhodobá finanční podpora nahrávání rozhovorů s pamětníky umožní uskutečnit větší množství rozhovorů a zachovat tak unikátní paměť přeživších. 
Donátorem je Robert B. Fried z New Yorku, který je mj. autorem sbírky básní. Zakoupit si ji můžete zde.

"Zřízení tohoto programu společně s Židovským muzeem v Praze bude pomáhat uchování příběhů šoa. I v důsledku vzrůstajícího antisemitismu v Evropě je důležité takové věci podporovat, aby se zvěrstva jako holocaust nikdy neopakovaly". Robert B. Fried

 

Příklad úspěšného projektu - restaurování na Starém židovském hřbitově

V roce 2015 realizováno restaurování celkem dvanácti vybraných náhrobků osazených sekundárně do opěrné zdi při Klausové synagoze. Součástí projektu bylo i komplexní restaurování pískovcové tumby na pahorku Nefele. Všechny náhrobky i tumba jsou v bezprostředním kontaktu s prohlídkovou trasou a jsou tedy z hlediska prezentace velmi exponované.

zapojte-se/tumbaorez.jpg

 

Příklad úspěšného projektu - restaurování vzácné knihy

V roce 2015 byla soukromým dárcem poskytnuta podpora pro restaurování vzácného rukopisu, který patří mezi tzv. memorbuchy či pinkasy, tedy knihy záznamů obvykle spjaté s konkrétní židovskou obcí. V tomto případě jde o židovskou obec v Kolíně. Rukopis obsahuje zejména liturgické texty a různé modlitby. 

 zapojte-se/5.jpg    zapojte-se/5a.jpg

Příklady konkrétních projektů k podpoře


Židovské muzeum v Praze připravilo řadu konkrétních projektů pro sponzory, kteří by byli ochotni podílet se na financování či kofinancování významných restaurátorských akcí. Projděte si jednotlivé příklady, rádi Vám poskytneme další informace (kontakt: Jiří Tejkal)

Sidur. Siftej ranenot.

Pravděpodobně Fürth, tiskař Chajim ben Cvi Hirš, 1764.
Nález z genizy synagogy v Rychnově nad Kněžnou.
Rozsáhlý fragment modlitební knihy obsahující modlitby celého roku podle aškenázského ritu pro Polsko, Čechy a Moravu. Nalezeno v genize synagogy v Rychnově nad Kněžnou. Hebrejský text modliteb, tištěný kvadrátním písmem, ve spodní části strany doplněn překladem do Judendeutsch, tištěným tzv. weiberschriftem. Zdobeno dřevořezem dvou andělů nesoucích kulatý štít  s vyobrazením pasoucího se jelena. Vázáno v dřevěných deskách, které jsou částečně dochovány (jako přívazek obsahuje fragment Seder tehilim ve-maamadot).

Odhadované náklady restaurátorského zásahu: 45 000 Kč. 
zapojte-se/0002.jpg  zapojte-se/0007.jpg  zapojte-se/0001.jpg
 

Střevíc z proplétaných textilních pásků.

Nález z genizy synagogy v Rychnově nad Kněžnou.
Textil, Čechy, pravděpodobně 1. polovina 19. století
Nízký nazouvací střevíc bez šněrování, se svrškem z tenkých černých textilních pásků, proplétaných plátnovou vazbou a podrážkou podšitou plátnem, nalezený v genizy synagogy v Rychnově nad Kněžnou. U horního okraje obruba z našitého textilního pásku, vnitřní povrch je vyložen vrstvou zplstěného, zřejmě konopného vlákna. Povrchová vrstva mírně potrhána, silně zašpiněno.

Odhadované náklady restaurátorského zásahu: 25 000 Kč. 
zapojte-se/G03-019K_04.jpg  zapojte-se/G03-019K_05.jpg  zapojte-se/G03-019K_08.jpg

<
>
27
28
29
30
31
1
2
 
 
3
 
 
4
5
 
 
 
6
 
7
8
 
 
 
9
 
10
 
11
 
 
 
12
 
 
 
13
 
14
15
 
16
 
17
 
18
 
 
 
19
 
 
 
20
 
21
22
 
 
 
23
 
 
 
24
 
25
 
26
 
 
 
27
 
28
29
 
30
1
2
3
4
5
6
7
[homepage-banner/PE_onlinetickets_CZ.jpg] [homepage-banner/webapp_PE_cz.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT