Judaica Bohemiae XLVI-1

STUDIES AND ARTICLES Orit Ramon: ‘One Hundred and Twenty Seven Provinces’. Political Reality, Political Thought, and Jewish Existence in Exile in Maharal’s Commentary on the Book of Esther Alexandr Putík: Prague Jews and Judah Hasid. Studies on Social, Political and Religious History in the Late Seventeenth and Early Eighteenth Centuries. Part Three Ines Koeltzsch: Antijüdische Straßengewalt und die semantische Konstruktion des ‚Anderen‘ im Prag der Ersten Republik REPORTS Dana Veselská: Assessment of the Informative Value of Data on Collection Points in the German Catalogue on the Basis of the Example of Textiles from the Collection Point ‘Jemnice/Moravské Budejovice’ (Jamnitz/Mährisch Budwitz) Arno Parík: ‘Baroque Synagogues in the Czech Lands’ Exhibition. The Jewish Museum in Prague, 3 March – 28 August 2011 Martin Štindl: ‘Moravia as a Mirror to Europe’. Ethnic Minorities in Moravia until 1918. XXXI. Mikulov Symposium, 13–14 October 2010 Magdaléna Stárková: ‘Ludwig August Frankl (1810–1894): Ein jüdischer Kosmopolit in Mitteleuropa’. Olomouc, 12–14 December 2010 Petr Pálka: The Seventeenth ‘Jews and Moravia’ Conference in Kroměříž BOOK REVIEWS Michael Laurence Miller, Rabbis and Revolution. The Jews of Moravia in the Age of Emancipation (Iveta Cermanová)

Židovské muzeum v Praze, 2011
Kolektiv
Vědecká ročenka - sborník vědeckých příspěvků k dějinám židovské komunity v Čechách a na Moravě. Příspěvky jsou v angličtině nebo němčině, v některých ročnících i francouzsky.

Cena: 300,00 Kč