Judaica Bohemiae XLVI-2

STUDIES AND ARTICLES Michal Frankl – Jindřich Toman: Jan Neruda and Jews: Texts and Contexts Michal Frankl: “The Enchantment Has Gone” Anti-Jewish Views of Jan Neruda in the Context of Czech Liberal Journalism in the 1860s Jindřich Toman: Shadows of Anti-Semitism: Jan Neruda on Jews Marek Nekula: The Image of Jews in Neruda’s 'Lesser Town Tales' and Anti-Jewish Discourse Kateřina Čapková: Anti-Jewish Discourses in the Czech National Movement. Havlíček, Neruda and Kapper Václav Petrbok: David Kuh and Jan Neruda REPORTS Arno Pařík: Synagogues, Schools and Rabbinic Houses. On the Project: Revitalization of Jewish Sites in the Czech Republic BOOK REVIEWS Frauke von Rohden, ed., Meneket Rivkah: A Manual of Wisdom and Piety for Jewish Women by Rivkah bat Meir (Jiřina Šedinová) Jiří Holý – Petr Málek – Michael Špirit – Filip Tomáš, Šoa v české literatuře a v kulturní paměti [The Shoah in Czech Literature and Cultural Memory] (Julie Jenšovská – Magdalena Sedlická)

Židovské muzeum v Praze, 2011
Kolektiv
Vědecká ročenka - sborník vědeckých příspěvků k dějinám židovské komunity v Čechách a na Moravě. Příspěvky jsou v angličtině nebo němčině, v některých ročnících i francouzsky.

Cena: 300,00 Kč