Judaica Bohemiae XLVII-1

STUDIES AND ARTICLES Marie Malivánková Wasková: Die mittelalterliche jüdische Gemeinde in Pilsen (Plzeň) und die Frage ihres Untergangs. Einige Ergänzungen, Anmerkungen und Erwägungen Peter Kónya: Zur Entstehungsgeschichte der jüdischen Gemeinde in Prešov und der Gestaltung ihrer Beziehung zur städtischen Gesellschaft Adam Dobeš: Anti-Jewish Incidents in Jindřichùv Hradec and Nová Bystřice in 1859: On the History of Modern Anti-Semitism Andrea Jelínková: Books in the Terezín Ghetto and their Post-War Fate REPORTS Martin Jelínek: The ‘unKnown’ (neZnámí) Project. Identification of People on Portrait Photographs from the Photo Archive of the Jewish Museum in Prague BOOK REVIEWS David B. Ruderman, Early Modern Jewry. A New Cultural History (Pavel Sládek) Arno Herzig, Das Interesse an den Juden in der frühen Neuzeit. Studien zur Kontinuität und zum Wandel des Judenbildes (Ivo Cerman) Nathanael Riemer – Sigrid Senkbeil, eds., ‘Beer Sheva’ by Beer and Bella Perlhefter. An Edition of a Seventeenth Century Yiddish Encyclopedia (Martha Keil)

Židovské muzeum v Praze, 2012
Kolektiv
Vědecká ročenka - sborník vědeckých příspěvků k dějinám židovské komunity v Čechách a na Moravě. Příspěvky jsou v angličtině nebo němčině, v některých ročnících i francouzsky.

Cena: 270,00 Kč