Judaica Bohemiae XLVII-2

STUDIES AND ARTICLES Marie Buňatová: Commercial Relations between the Jews of Prague and Krakow in the Period before the Battle of White Mountain Ivo Cerman: Alois von Sonnenfels and the Blood Libel in the Early Enlightenment DOCUMENTS Alexandr Putík: New Source for the Trial of Lipmann Heller and the Political Conflict in the Prague Jewish Community, 1629–1630: Kurtzer Summarischer Wahrhafter Bericht Jitka Korbelová: Schulfassionen als wichtige Quelle zur Geschichte des jüdischen Schulwesens in Mähren REPORTS Jaroslav Kuntoš: Signet Ring from Republic Square (námestí Republiky) in Prague Dana Veselská: ‘Identifying Donors of Objects in the Collections of the Jewish Museum in Prague’ Project Pavel Sládek: The Prague Centre for Jewish Studies in its First Year Arno Pařík: Georges Kars (1880–1945). Early Works BOOK REVIEWS Pavla Damohorská, The Jewish Prayer for the Welfare of the Country as the Echo of Political and Historical Changes in Central Europe (Meir M. Bar-Asher) Pavel Sládek, Raši (1040–1105). Vznik biblického komentáre vef rankoporýnských židovských centrech [Rashi (1040–1105) and the Origins of Biblical Commentary in the Franco-Rhenish Jewish Centers] (Marcela Zoufalá) Georg Gaugusch, Wer einmal war. Das jüdische Grossbürgertum Wiens 1800–1938. A–K (Pavel Kocman)

Židovské muzeum v Praze, 2012
Kolektiv
Vědecká ročenka - sborník vědeckých příspěvků k dějinám židovské komunity v Čechách a na Moravě. Příspěvky jsou v angličtině nebo němčině, v některých ročnících i francouzsky.

Cena: 270,00 Kč