Robert Guttmann

Publikace seznamuje s příběhem naivního malíře Roberta Guttmanna (1880 Sušice – 1942 Lodž), který přišel do Prahy v roce 1895, aby studovat na obchodní škole, mimo to se chtěl stát kantorem v synagoze nebo olympionikem. Všechny tyto zájmy zatlačilo do pozadí setkání se vznikajícím židovským národním hnutím – sionismem. Četl horlivě knihy Theodora Herzela a stal se členem pražského spolku Bar Kochba. Od roku 1897 navštívil pěšky většinu sionistických kongresů, po roce 1925 se začal více věnovat malířství. V Praze byl Robert Guttmann znám více svým nápadným zjevem než obrazy, které připomínají kresby dětí, primitivů a moderních expresionistů. Nejzajímavější jsou jeho obrazy z oslav židovských svátků a rodinného života, který vnímal velmi citlivě. Po okupaci Československa v březnu 1939 zůstával uzavřen ve své komůrce a podle vzpomínek maloval zářivými barvami své poslední obrazy. Dne 16. října 1941 byl zařazen do transportu do lodžského ghetta, kde propadl naprosté apatii a 14. března 1942 zemřel hladem, vyčerpáním a beznadějí.

Židovské muzeum v Praze, 2001
Arno Pařík
ISBN 80-85608-38-3
výstavní katalog, 48 stran, 107 barevných vyobrazení, vydalo Židovské muzeum v Praze 2001 kniha, brožovaná, 21 x 21 cm, česky