Zpráva o Lodži

Rezervovat výstavu

Ve stejných bytech, domech, na těch ulicích, kde před mnoha lety bojovali Židé o přežití každého okamžiku, dnes žijí noví obyvatelé. Výstava fotografií Karla Cudlína včetně originální scénografie. Expozice je součástí projektu, který dále zahrnuje projekci filmových dokumentů Pavla Štingla a odborně vedené debaty.

• Jazykové verze: ČJ
  • Kurátor výstavy: Karel Cudlín, Pavel Štingl, Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP
  • Rok vzniku: 2008

Popis výstavy

Baluty kdysi a dnes

Baluty byly před druhou světovou válkou obávanou zlodějskou čtvrtí. Hned po okupaci Polska zde nacisté zřídili židovské ghetto, kde na smrt čekalo na 200 000 Židů, od podzimu roku 1941 také Židé z pěti českých transportů. Způsob života obyvatel současné dělnické a chudinské čtvrti průmyslového města Lodže je poznamenaný sociální bídou, alkoholismem a nezaměstnaností.

Baluty kdysi a dnes mají hodně společného. Obrazy místa, které poznamenala různá období, spojují výpovědi původních a současných obyvatel a unikátní fotografie Henryka Rosse z dob dávno minulých. Režisér Pavel Štingl společně s kameramanem Mírou Jankem potkali na cestě do Lodže fotografa Karla Cudlína. Ten vytvořil během natáčení dokumentu kolekci snímků, která dnes tvoří doprovodnou výstavu.

Uvedením filmového dokumentu spolu s výstavou vznikl ojedinělý projekt, ve kterém Cudlínovy současné fotografie nastavují zrcadlo původním válečným snímkům reportéra Henryka Rosse, použitým v samotném filmu.

Doprovodný program

Prostřednictvím Oddělení pro vzdělávání a kultury Židovského muzea v Praze lze ve Vaší instituci zorganizovat přednáškovou činnost či doprovodný program.

Technické parametry výstavy

• Výstava adjustovaných fotografií:
  • Počet fotografií: 22 + 2 informační panely
  • Rozměr: 50x60
  • Instalace: 2 hodiny 1 člověk

Kontaktní osoba

Zuzana Pavlovská zuzana.pavlovska@jewishmuseum.cz

Podmínky zápůjčky

Pro všechny instituce poskytujeme zapůjčení výstavy zdarma. Dopravu si zajišťuje každá instituce samostatně.

Rezervační formulář

?