Zvonek s vyobrazením vstupu do Staronové synagogy

listopadu 2012

Železo, tepáno a polychromováno, Čechy, 2. pol. 19. stol. Výška 94 mm, šířka 95 mm Inv.č. ŽMP 61.820

Pokud bychom tento předmět posuzovali pouze podle jeho tvaru, pak se jedná o standardní dobytčí zvonek vyrobený vytepáním a snýtováním plátu železného plechu. Výjimečným jej činí jeho malířská výzdoba – na přední straně pláště zvonku je vyobrazen vstup do lodi pražské Staronové synagogy, s průhledem do portálu a na modlící se postavy. Využití běžného zvonku jako podkladu pro miniaturu je značně nezvyklé. Nápis na okraji pouze lokalizuje scénu a neudává žádné údaje o způsobu použití, které tak dodnes zůstává nejasné, zřejmě se však jednalo o druh upomínkového předmětu. Zvonek byl součástí muzejní sbírky původního, předválečného Židovského muzea, kdy byl získán výměnou za jiný předmět.