Cestovní kufr s tajnou schránkou

leden 2015 Přehled předmětů

• kolem poloviny 20. stol.
  • akvizice muzea v roce 2014, dar syna původního vlastníka
  • součást sbírky ŽMP, podsbírky judaika

Inventární číslo ŽMP 180.126 .Ztužená lepenka, plátno, kůže. Délka 660 mm, šířka 420 mm, výška 190 mm.

Jedním z posledních přírůstků do sbírky Židovského muzea v Praze je cestovní kufr, zajímavým způsobem dokumentující osudy členů židovské komunity v padesátých letech minulého století.

Majitelem kufru byl Evžen Liebermann (1922-2014), rodák z obce Sjurte na Podkarpatské Rusi, tehdejším území Československa. Po osvobození si zvolil československé občanství, byl však poté zatčen za pokus o ilegální přechod hranic a uvězněn, do Československa se mu podařilo uprchnout až po dvou letech. Zde se zapojil do podzemních aktivit Židovské obce – organizace převádění židovských uprchlíků do Izraele a financování chodu židovských institucí ilegálním obchodem. Tuto činnost dokumentuje zmíněný kufr, který ve své spodní části obsahuje tajnou schránku na cennosti. Po odhalení těchto aktivit byl Evžen Liebermann zatčen a odsouzen k sedmiletému trestu vězení, po propuštění mu bylo roku 1965 povoleno vycestovat do Izraele, kam s sebou odvezl i tento kufr.

Kufr i při podrobnější prohlídce vypadá jako běžné cestovní zavazadlo a nezasvěcená osoba by jeho tajemství odhalila jen naprostou náhodou. Pro přístup do tajné schránky v zadní stěně kufru je nejdříve nutné odšroubovat falešnou hlavici rohového kování. Po odklopení části kožené rohové  výztuhy se uvolní přístup k pojistné jehle, procházející těly dvou falešných nýtů výztuhy a po jejím vytažení je možné odklopit zbylou část a vysunout tajnou schránku. Ta je tvořena plochým kartónovým pouzdrem, které probíhá po celé délce zadní stěny kufru. Důmyslnost a nenápadnost tohoto řešení dokládá i fakt, že tajná schránka nebyla odhalena, ani když kufr po majitelově zatčení prošel rukama Státní bezpečnosti.
Židovské muzeum věnovalo v uplynulém roce významnou pozornost shrnutí výsledků své akviziční činnosti v období, které uplynulo od obnovení jeho samostatné činnosti v roce 1994. Kromě uspořádání výstavy Příběh pokračuje : přírůstky do sbírek Židovského muzea v Praze 1994-2014 připravilo muzeum pro odbornou veřejnost seminář věnovaný teoretickým i praktickým otázkám sbírkotvorné práce muzeí. Právě nyní vychází pod názvem Akviziční a de-akviziční činnost muzeí a galerií sborník přednesených příspěvků, jehož vydání podpořily Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM.

Předání kufru zprostředkoval Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Zprávu ÚSTR naleznete na stránce www.ustrcr.cz.

[homepage-banner/PE_onlinetickets_CZ.jpg] [homepage-banner/webapp_PE_cz.jpg]