Fotografie mapy zachycující poválečný tranzit židovských uprchlíků z Polska přes Československo

únor 2015 Přehled předmětů

Fotografie z unikátního alba dokumentujícího první dva roky rekonstrukce židovských obcí v Čechách a na Moravě po genocidě za druhé světové války ilustruje jednu z málo známých kapitol československé historie, kdy se díky své geografické poloze Československo stalo křižovatkou osudů tisíců Židů bez domova, prchajících zejména z Polska, ale také z Rumunska, Maďarska a Sovětského svazu.

Mapa zachycuje hlavní trasy přechodu židovských uprchlíků z Polska přes československé území. (c) ŽMP

Konec druhé světové války nepřinesl konec ozbrojených střetů a vraždění. V Polsku zuřila občanská válka mezi Sovětským svazem dosazenou komunistickou vládou a antikomunisty. Z Ukrajiny přecházely na západ jednotky ukrajinských nacionalistů a rozličné zločinecké bandy. V mocenském vakuu se množily fyzické útoky na židovské přeživší a navrátilce, mnohde propukaly krvavé protižidovské pogromy motivované zejména nechutí k navracení ukradeného majetku. Největší takový pogrom, inspirovaný pověrou o rituální vraždě, se odehrál 4. července 1946 v polském městě Kielce, vyžádal si 42 obětí. Není divu, že se mnozí polští Židé rozhodli odejít a hledali si nový domov jinde. Počátkem jejich cesty byla československá hranice. 
 
Organizace Bricha přes československé hranice zpočátku pašovala sionistické aktivisty z východní Evropy, vydávající se za Řeky, aby je mohla dopravit do přístavů na jihu Evropy a odtamtud to Palestiny. Tato migrace přes Československé území se po pogromu v Kielcích změnila v masový útěk. Navzdory protestům Velké Británie, USA, Polska i Sovětského svazu Československo umožnilo těmto uprchlíkům tranzit do táborů pro bezdomovce v západních okupačních zónách Německa a Rakouska, pod podmínkou, že nikdo z nich na našem území nezůstane. V Náchodě, Broumově, Kuklenách u Hradce Králové, Praze a Aši byly zřízeny tranzitní tábory, které měly jejich pohyb Československem urychlit. Podobným způsobem Československo později umožnilo tranzit uprchlíků z Maďarska a Rumunska. V letech 1945–1950 přes československé území přešlo až 200 000 židovských uprchlíků.

 

<
>
29
30
31
 
 
 
1
 
2
3
 
4
 
5
 
 
 
6
 
 
 
7
 
 
 
8
 
9
10
 
 
 
11
 
12
 
13
 
 
 
14
 
15
 
16
17
 
 
 
18
 
 
 
19
 
 
 
20
 
 
21
 
22
 
23
24
25
 
26
 
 
27
28
1
2
3
4
[homepage-banner/PE_onlinetickets_CZ.jpg] [homepage-banner/webapp_PE_cz.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT