Pátrání po vlastnících

Projekt identifikace původních vlastníků knih

V roce 2001 zahájili zaměstnanci knihovny výjimečný projekt - identifikace původních vlastníků knih, které jsou dnes součástí fondu knihovny. Výjimku tvoří historická knihovna Židovské náboženské obce v Praze a nově zakupované nebo jinak získávané tituly, jejichž původ je zřejmý. Jde o systematickou fyzickou prohlídku všech svazků za účelem zjištění původního vlastníka knihy. V průběhu fyzické kontroly knih jsou hledány vlastnické záznamy osob nebo organizací (např. podpisy, exlibris, vpisky, razítka) a zjištěné údaje vkládány do speciální databáze původních vlastníků knih, která je součástí knižního systému Aleph jako samostatná báze. Z časových důvodů je do ní zaznamenáván pouze identifikační znak knihy (signatura, přírůstkové číslo) a údaj o vlastníkovi - v případě instituce zvolená zkratka, u jednotlivce jméno, a typ záznamu.

Databáze slouží nejen k zmapování původu knih, ale také k vypracovávání podkladů pro případné restituční žádosti. Při jejich řešení se knihovna řídí  restituční politikou ŽMP.
 

Průzkum vlastnické historie a původu předmětů ve Sbírce vizuálního umění

Vzhledem k tomu, že neexistuje jediný spolehlivý pramen, na jehož základě by bylo možné u všech předmětů, které byly do sbírky začleněny kurátory Ústředního židovského muzea v období 1942-1945 ze skladišť pražské Treuhandtelle, jednoznačně určit poslední legitimní vlastníky, a s ohledem na skutečnost, že na většině těchto předmětů, ať již jde o malby, grafické práce, kresby, fotografie či plastiku, nejsou patrné žádné provenienční stopy, Židovské muzeum v Praze vyzývá všechny, kteří ví nebo se domnívají, že jejich rodinní příslušníci byli deportováni do Lodže nebo Terezína zejména z Prahy a blízkého okolí (území protektorátního správního celku tzv. Oberlandratsbezirk Prag, jehož součástí byly jak hlavní město Praha, tak blízké samostatné obce – např. Zbraslav, Roztoky apod.), aby se tak jako dosud i nadále hlásili o prověření, zda se ve sbírkách muzea nenacházejí umělecké předměty, které mohly být zabaveny z domácností těchto osob. Tyto rešerše provádí odborný tým muzea bezplatně na požádání, a to na základě předložených úplných jmen deportovaných osob a jejich dat narození určených nejméně s přesností na rok. V rámci rešerší jsou zohledňovány veškeré dostupné archivní prameny a relevantní datové a informační zdroje, které mohou napomoci k identifikaci děl ve sbírce a k určení jejich vlastnické historie.

<
>
30
 
1
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
9
 
 
10
11
12
 
 
13
14
15
 
16
 
 
17
18
19
20
21
 
 
22
 
23
24
25
26
27
28
 
 
29
30
 
 
31
1
2
3
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg] [homepage-banner/webapp_PE_cz.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT