Židovské muzeum připravuje slavnostní koncert u příležitosti Dne památky obětí šoa a hrdinství

2. 4. 2021 Přehled novinek

Ve čtvrtek 8. dubna zařazuje Židovské muzeum v Praze do svého on-line programu mimořádně přenos slavnostního koncertu u příležitosti Dne památky obětí šoa a hrdinství (hebrejsky Jom ha-zikaron la-šo'a ve-la-gvura). Koncert bude přenášen on-line ze Španělské synagogy od 19:00 na YouTube kanále Židovského muzea v Praze.

První veřejná akce k tomuto svátečnímu připomínkovému dni se v českém prostředí konala v roce 2006. Tehdy se Česká unie židovské mládeže spolu s Institutem Terezínské iniciativy rozhodla pietně připomenout jména obětí holocaustu. Inspirací jí byla vzpomínka na povstání ve varšavském ghettu v roce 1943, které je od 50. let 20. století každoročně připomínáno ve Státě Izrael. 

„´Den památky obětí šoa a hrdinství´ je izraelský svátek, který převzaly židovské obce po celém světě.  Připomínáme si při něm nejen oběti vyhlazování židovského etnika za druhé světové války, ale i židovský ozbrojený odboj ve stejném období. Židé bojovali ve východní Svobodově armádě i v jednotkách spojenců na západě, u Tobruku, u Sokolova. Jejich přínos k porážce nacismu byl opravdu velký,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

V Pinkasově synagoze Židovského muzea v Praze se při příležitosti Dne památky obětí šoa a hrdinství pravidelně konala tryzna za oběti holocaustu. Slavnostní koncert pak uzavíral pietní připomínku.  Shromáždění i samotného koncertu se přitom vždy pravidelně účastnili přeživší holocaustu, pamětníci, ale také reprezentace z řad politiků a veřejných činitelů.

V loňském roce byla tato tradice s ohledem na pandemii koronaviru přenesena do on-line prostoru. Vzhledem k současné epidemiologické situaci je i letošní slavnostní koncert přesunut do on-line prostředí a bude přenášen z nově zrekonstruovaného interiéru Španělské synagogy. Kvalitní kulturní zážitek tak zdarma nabídne většímu počtu zájemců, a to i ze zahraničí.

Kvarteto Martinů
Kvarteto Martinů (původně Havlákovo kvarteto) se řadí mezi významné představitele české kvartetní školy. Soubor založili studenti Pražské konzervatoře v roce 1976 a formoval se pod vedením mnoha osobností českého i zahraničního kvartetního umění. V roce 1985 přijalo kvarteto do názvu jméno skladatele Bohuslava Martinů (1890–1959) a zavázalo se tak k propagaci jeho komorní hudby. Během své bohaté hudební kariéry účinkovalo Kvarteto Martinů na předních koncertních podiích Evropy, Severní Ameriky a Japonska a spolupracovalo s rozhlasovými stanicemi BBC, Radio France, ARD, ORF nebo s Českým rozhlasem.

Olga Černá
Její umělecká dráha začala v Komické opeře v Berlíně, v Bernu a ve Vídni, hostovala v Národním divadle v Praze a v divadlech Gera/Altenburg. Kromě nahrávek komorní hudby, oceněných především zahraniční kritikou, natočila CD zrekonstruovaných písní Ervína Schulhoffa (Supraphon 1995), Bohuslava Martinů (Naxos 2004) a Josefa Bohuslava Foerstera (Radioservis 2015). Neodmyslitelnou součástí jejích vystoupení jsou skladatelé tzv. „zakázané hudby“; často uvádí opomíjená díla ve světových premiérách. V roce 2010 vystoupila s domácí Filharmonií Hradec Králové v Terezíně ve vokální symfonii Ervína Schulhoffa „Menschheit“. S Kvartetem Martinů spolupracovala v roce 2014 v české premiéře písní Zdeňka Lukáše „Kvítek šáronský“. 

Koncert je realizován za finanční podpory hlavního města Prahy.

Logo_MHMP.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) 
Capriccio op. 81 – Andante fugato, assai vivace
 
Zdeněk Lukáš (1928–2007)
„Kvítek šáronský" na verše Šalamounovy op. 280 pro hlas a smyčcové kvarteto (5 písní) Jsem kvítek šáronský – Hlas mého milého – Pojď, můj milý – Probuď se vánku – Zburcovala jsem tě 
 
Viktor Ullmann (1898–1944)
„Herbst" text Georg Trakl pro hlas a smyčcové trio
 
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) 
Smyčcový kvartet a moll op. 13 
Adagio, Allegro vivace
Adagio non lento
Intermezzo
Presto
 
Účinkující:
Kvarteto Martinů
•    Lubomír Havlák / 1. housle
•    Adéla Štajnochrová / 2. housle
•    Zbyněk Paďourek / viola
•    Jitka Vlašánková / violoncello
Olga Černá / mezzosoprán 
 

>Darujte<
<
>
 
1
2
 
 
3
4
5
6
7
8
 
 
9
10
 
 
11
12
13
 
 
14
15
16
 
 
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
[homepage-banner/incident.jpeg]