SBÍRKA ROZHOVORy S PAMĚTNÍKY

Charakteristika sbírky

Dějiny Židů ve 20. století pomáhá mapovat i orálně-historický projekt, v jehož rámci se od roku 1990 systematicky nahrávají rozhovory s pamětníky. V současné době čítá sbírka více než 1300 rozhovorů a je největší a badateli nejvyužívanější svého druhu v České republice. Věříme, že je důležité zachovat židovskou paměť a etablovat židovskou zkušenost jako součást české kolektivní paměti.

Naším cílem je metodou orální historie mapovat život Židů na našem území. Zajímají nás nejen vzpomínky na dobu šoa, ale rovněž poválečné zkušenosti tzv. první i druhé generace. Pokud je to možné, zaměřujeme se na získávání více generačních výpovědí v rámci jedné rodiny. Téma židovské zkušenosti v druhé polovině 20. století ještě nebylo uspokojivě historiograficky zpracováno a popsáno.

Biografický rozhovor je nahráván na diktafon nebo kameru za účasti tazatele a pamětníka, většinou se odehrává v domácnosti samotného narátora, případně na jiném domluveném místě, nahrávat lze i v prostorách ŽMP. Záznam rozhovoru je posléze přepsán a text poté poskytujeme pamětníkovi k autorizaci.

Přepisy rozhovorů se stávají součástí naší archivní sbírky a podle konkrétní specifikace v autorizačním protokolu slouží badatelům z řad laické i odborné veřejnosti, pro publikační nebo výstavní účely či pro vytváření vzdělávacích materiálů.

Informace pro badatele

Badatelům z řad laické i odborné veřejnosti poskytujeme anonymizované přepisy rozhovorů, které byly nahrány z větší části v českém jazyce. Texty je možné studovat v Multimediálním centru ŽMP, případně zaslat ke studiu emailem po splnění badatelských formalit:


 


V souvislosti s nahráváním rozhovorů sbíráme rovněž další materiály a fotografie z rodinných archivů dokumentující vyprávění pamětníka. Tyto materiály přijímáme do našeho archivu jako originály či případně  po jejich zapůjčení vytváříme digitální kopie.

Jednotlivé rozhovory poskytují neocenitelná svědectví o osudech jednotlivců a jejich rodin, jejich každodenním životě na pozadí velkých historických událostí.
 
Mapujeme osud Židů v českých a moravských zemích ve 20. století, přečtěte si jak.
 
partneri/bejt.jpgRealizováno s podporou Bejt Simcha, Dutch Jewish Humanitarian Fund www.jhf.nl, Nadačního fondu obětem holocaustu www.fondholocaust.cz, Lisy a Johna Pritzkerových, Petera Hodála, Petera Briesse.


 

partneri/logo_Fried.png
From Generation To...projekt rozhovorů s přeživšími sponzorovaný Robertem B. Friedem s rodinou k uctění památky Israele a Rifky Friedových a Magdy a Mosheho Herskowitzových 


Dlouhodobá finanční podpora nahrávání rozhovorů s pamětníky umožní uskutečnit větší množství rozhovorů a zachovat tak unikátní paměť přeživších. 

image2.jpgDonátorem je Robert B. Fried z New Yorku, který je mj. autorem sbírky básní. Zakoupit si ji můžete zde.

"Zřízení tohoto programu společně s Židovským muzeem v Praze bude pomáhat uchování příběhů šoa. I v důsledku vzrůstajícího antisemitismu v Evropě je důležité takové věci podporovat, aby se zvěrstva jako holocaust nikdy neopakovaly". Robert R. Fried

  
001.jpg - Kurátorka sbírky Rozhovory s pamětníky prohlíží s Tomem Kolischem archivní rodinné fotografie a dokumenty, které se rozhodl předat ŽMP.

Kurátorka sbírky Rozhovory s pamětníky prohlíží s Tomem Kolischem archivní rodinné fotografie a dokumenty, které se rozhodl předat ŽMP.

image1.jpg - Rebecca Fried, Moshe Herskowitz, Magda Herskowitz a Israel Fried

Rebecca Fried, Moshe Herskowitz, Magda Herskowitz a Israel Fried

 - George Sachs v roce 1926. Rozhovor s pamětníkem byl nahráván v New Yorku na podzim roku 2014. Pan Sachs věnoval ŽMP digitální kopie mnoha fotografií ze svého archivu, včetně unikátního video záznamu své svatby, která se konala v Praze v roce 1947. Z Československa odešel o dva roky později.

George Sachs v roce 1926. Rozhovor s pamětníkem byl nahráván v New Yorku na podzim roku 2014. Pan Sachs věnoval ŽMP digitální kopie mnoha fotografií ze svého archivu, včetně unikátního video záznamu své svatby, která se konala v Praze v roce 1947. Z Československa odešel o dva roky později.

foto2.jpg - Fotografie táborské rodiny Meislů z roku 1925. Z celé rodiny přežila rasovou perzekuci pouze dcera Marta Meislová, provdaná Navrátilová, která ŽMP v roce 1995 poskytla své svědectví spolu s fotografiemi a dokumenty z rodinného archivu.

Fotografie táborské rodiny Meislů z roku 1925. Z celé rodiny přežila rasovou perzekuci pouze dcera Marta Meislová, provdaná Navrátilová, která ŽMP v roce 1995 poskytla své svědectví spolu s fotografiemi a dokumenty z rodinného archivu.

foto3.jpg - Děti v izraelském kibucu Lahavot Chavia, padesátá léta dvacátého století. Rozhovor s panem Mikulášem Bröderem byl nahrán v roce 2001. Pamětník pochází ze Slovenska, byl zapojen do sionistického hnutí a po druhé světové válce vzhledem k poválečnému antisemitismu na Slovensku emigroval do Izraele.

Děti v izraelském kibucu Lahavot Chavia, padesátá léta dvacátého století. Rozhovor s panem Mikulášem Bröderem byl nahrán v roce 2001. Pamětník pochází ze Slovenska, byl zapojen do sionistického hnutí a po druhé světové válce vzhledem k poválečnému antisemitismu na Slovensku emigroval do Izraele.

foto4.jpg - Kádrový posudek z roku 1950 na Dagmar Rudlovou, tehdy Šimonovou. Rozhovor s pamětnicí byl nahrán v roce 2012.

Kádrový posudek z roku 1950 na Dagmar Rudlovou, tehdy Šimonovou. Rozhovor s pamětnicí byl nahrán v roce 2012.

foto5.jpg - Chanuková oslava na Židovské náboženské obci v Praze v roce 1957. Na obrázku je Ivana Beranová, rozená v roce 1947. Pamětnice byla zapojena do hnutí Dětí Maiselovky. Kromě svých vzpomínek věnovala ŽMP v roce 2010 množství fotografií dokumentujících život židovské mládeže v druhé polovině dvacátého století.

Chanuková oslava na Židovské náboženské obci v Praze v roce 1957. Na obrázku je Ivana Beranová, rozená v roce 1947. Pamětnice byla zapojena do hnutí Dětí Maiselovky. Kromě svých vzpomínek věnovala ŽMP v roce 2010 množství fotografií dokumentujících život židovské mládeže v druhé polovině dvacátého století.

Rob Fried s rodinou -

Rob Fried s rodinou

<
>
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
27
 
28
 
29
 
30
 
31
1
2
3
4
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT